Hospodársky denník
USD48,408 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,854 Sk
CZK1,254 Sk
  Utorok  19.Decembra 2000

Clintonova rozlúčka s Európou

Obchodné spory zrejme zdedí Bushova administratíva

Americký prezident Bill Clinton sa rozlúčil s Európou. Včerajší washingtonský summit EÚ - USA bol jeho posledným vo funkcii hlavy štátu. A hoci na rokovacom stole boli prvom rade boľavé body spojeneckých vzťahov - či už obchodné spory alebo americká nedôvera okolo budovanej európskej jednotky rýchleho nasadenia -, Jacqua Chiraca a Romana Prodiho rozlúčka s Clintonom určite nenechala ľahostajnými. Osemročnú istotu (hoci nie vždy idylickú) totiž vystriedali obavy zo smerovania zahraničnej politiky, ktoré určí Clintonov nástupca. Včerajší summit EÚ - USA bol pre odchádzajúceho amerického prezidenta už pätnásty, keďže sa od jeho nástupu do funkcie konal v pravidelných šesťmesačných intervaloch. „Je otázne, čo George Bush jr. bude pokračovať v tejto praxi,“ píše britský denník Financial Times.

Summit by nemal priniesť žiadne dramatické zmeny kvality vzťahov medzi dvoma mocnosťami. Čo sa týka otázok bezpečnosti, už včerajšie predsummitové vyhlásenia J. Chiraca, ktorý včera do Washingtonu pricestoval v úlohe hlavy štátu predsedníckej krajiny EÚ, smerovali skôr na adresu Busha ako Clintona. „Spojené štáty sa musia otočiť chrbtom k dvojitému pokušeniu uzavrieť sa do seba a do unilateralizmu,“ uviedol francúzsky prezident pre denník Washington Post a dodal: „Angažovanosť Ameriky zostáva potrebná v tomto neistom svete po studenej vojne. Európania a Američania budú môcť len spoločne riešiť problémy a veľké spoločné výzvy, ktorým dnes čelia.“ Podľa Chiraca „nadišiel čas, aby sa vybudovalo globálne partnerstvo medzi Spojenými štátmi a reformovanou a rýchlo rozšírenou úniou“. Pripomenul, že EÚ už na svojich bedrách má väčšiu časť bremena na Balkáne. Čiže vyjadril sa k obávaným bodom Bushovej zahraničnopolitickej agendy.

Analytici tiež nepredpokladali na summite výrazné posuny pokiaľ ide obchodné spory - či už ide o banány, americké hovädzie mäso obsahujúce hormóny alebo subvenciu exportu prostredníctvom tzv. tzv Foreign Sales Corporations. Na summite zrejme zverejnili rozhodnutie osobitného potravinového panelu EÚ a USA, ktorý mal odporúčať Washingtonu, aby sa v USA stalo záväzným označovanie produktov z mäsa, ktoré obsahuje hormóny. Mohol by to byť prvý krok k urovnaniu jedného z troch obchodných sporov, avšak v žiadnom prípade nie ten rozhodujúci. Naopak, na obzore sa v súčasnosti javí ďalší možný konflikt. Ide o štátnu podporu Airbusu na výrobu nového jumbo jetu A3XX. Podľa Washingtonu je takéto subvencovanie v rozpore s voľným obchodom. Európania zasa argumentujú, že táto subvencia vo forme pôžičiek je úplne v súlade s dohodou medzi EÚ a USA o podpore leteckého priemyslu z roku 1992.

(by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.