Hospodársky denník
USD48,913 Sk
EUR43,621 Sk
CHF28,964 Sk
CZK1,257 Sk
  Streda  20.Decembra 2000

Strach z pracujúcich

Schröderov návrh o prechodnom období sa dal očakávať

Pondelkový návrh nemeckého kancelára Gerharda Schrödera o sedemročnom prechodnom období, počas ktorého bude trh práce EÚ zatvorený pre pracovné sily z nových členských štátov únie, znie pre nás síce nepríjemne, ale nie je žiadnym prekvapením. Obavy z prílevových vĺn robotníkov zo strednej a z východnej Európy sú chronicky známou vecou a bolo len otázkou času, kedy a akým spôsobom sa začne o nej verejná debata v rovine čísel.

Licitovanie odštartoval kancelár Schröder a aj to sa dá pochopiť. Veď ide o najdôležitejšiu krajinu únie, ktorej obyvatelia na jednej strane majú veľké obavy z príchodu „východných“ robotníkov, na druhej strane však nemecké podniky vidia v práve v lacnej pracovnej sily príležitosť na zvýšenie vlastnej konkurencieschopnosti. Ide teda o citlivú vnútropolitickú otázku, kde proti sebe stoji stredná vrstva na čele s odbormi a zamestnávatelia. Kancelár sa pritom snaží o kompromis, ktorý zrejme nebude jednoduchý. Ministerstvo práce napríklad navrhovalo, aby prechodné obdobie trvalo 15 až 20 rokov!

Na politické motívy poukazuje aj miesto zverejnenia Shröderovho plánu - Weiden v českom pohraničí. Teda oblasť, kde sú obavy zo straty pracovných príležitosti, respektíve znehodnotenia ceny práce v dôsledku voľného pohybu osôb najvýraznejšie.

V rámci objektivity treba povedať, že o takomto opatrení nemôže rozhodovať jedna krajina únie samostatne. Členovia európskej pätnástky budú musieť v tomto smere prijať spoločné stanovisko a už z viacerých zdrojov odznelo, že Schröder svoje vyhlásenie nekoordinoval s partnermi z EÚ. Čiže teoreticky sa nedeje nič. Aj keď, vzhľadom na váhu Berlína, v skutočnosti s nejakým prechodným obdobím počítať treba. Pri vstupe Španielska a Portugalska do EÚ to napríklad bolo osem rokov.

Jediné, čo pre nás môže byť na Schröderovom návrhu zarážajúce, je úloha, ktorá v rámci neho prischla kandidátskym krajinám. Nejde ani tak o to, že vnútropolitický boj v Berlíne výrazne ovplyvňuje osudy miliónov ľudí mimo územia Nemecka. Ide o bežnú črtu súčasných medzinárodných vzťahov. Avšak len niekoľko mesiacov dozadu práve kancelár öder s veľkou pompu ohlásil akciu, ktorej cieľom je prilákať do krajiny počítačových expertov z celého sveta, teda aj z krajín uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ. Nemôžem si pomôcť, ale keď tento fakt zaradím do kontextu návrhu o sedemročnom prechodnom období, pripadám si ako hráč treťoligového futbalového družstva, kde šancu dostať sa vyššie majú len tí, čo sa zapáčia skautom, zatiaľ čo väčšina je predurčená natrvalo behať za loptou na domácom ihrisku, respektíve v susednej osade.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.