Hospodársky denník
USD48,826 Sk
EUR43,858 Sk
CHF28,955 Sk
CZK1,265 Sk
  Štvrtok  21.Decembra 2000

Krvné zrazeniny hrozia

Kúpite si letenku, podarí sa vám nezmeškať lietadlo, potom sa usadíte na pridelenom mieste a tešíte sa na nové zážitky. V tej chvíli ani netušíte, že vám práve začalo hroziť nebezpečenstvo, a pritom vôbec nejde o to, či vaše lietadlo bezpečne doletí do cieľa. Problém totiž spočíva niekde inde. Cestujúci sú pri diaľkových letoch možno vo väčšom nebezpečenstve, než sa doteraz predpokladalo. Hlboká žilová trombóza, teda upchatie žily krvnou zrazeninou, môže podľa najnovších výskumov ohroziť až desať percent z nich. Vyplýva to zo štúdie, o ktorej informovala britská stanica BBC.

„Skúmali sme sto dobrovoľníkov vo veku päťdesiat a viac rokov,“ hovorí jeden z autorov štúdie John Scurr. „Krvné zrazeniny ako dôsledok dlhého letu sme zistili v desiatich percentách prípadov.“ Podmienky, ktorým vedci dobrovoľníkov vystavili, verne kopírovali turistickú triedu – teda stiesnený priestor, v ktorom cestujúci nemajú príliš veľa miesta na pohyb. Vedci nezabudli ani na dehydratáciu, ktorou pasažieri trpia, a ktorá v kombinácii s minimom pohybu zabraňuje, aby určité časti tela mali dostatočnú zásobu okysličenej krvi. Počas pokusov sledovali zdravotný stav dobrovoľníkov pred letom a vyšetrovali ich aj po ňom. Zmeny boli očividné. A je veľmi nepravdepodobné, že by vznik krvných zrazenín zapríčinila iná aktivita týchto ľudí než pobyt na palube lietadla. Výskumný tím Johna Scurra bol pri testoch vybavený modernými ultrazvukovými skenermi, ktoré dokážu krvnú zrazeninu spoľahlivo odhaliť.

Na nové skúmanie záťaže, ktorú pre organizmus človeka predstavujú dlhé lety, podnietila vedcov smrť mladej ženy, ktorá sa stala obeťou tzv. syndrómu turistickej triedy v októbri tohto roka. Hoci bola vo výbornej fyzickej kondícii, zomrela na trombózu bezprostredne potom, čo absolvovala dvadsaťhodinový let z Austrálie do Londýna. Britské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ prijíma nové vedecké poznatky s rezervou. Britských vedcov však svojím výskumom podporili aj ich kolegovia z Osla. Tí posadili dvadsať dobrovoľníkov do tlakovej komory, počas desiatich minút zvýšili tlak na mieru bežnú na palube lietadla a „pristátie“ povolili až po ôsmich hodinách. Zo zmien zistených v zdravotnom stave všetkých cestujúcich vedci usúdili, že náhle rozdiely v tlaku môžu byť jednou z príčin rastúceho rizika vzniku krvných zrazenín.

(mb)

Čo prispieva k tvorbe krvných zrazenín

- stiesnený priestor v lietadle, najmä veľkosť sedadiel a ich vzdialenosť

- nedostatok pohybu počas dlhých letov spojený s dehydratáciou, trvalá recyklácia vo

vzduchu a tlak v kabíne lietadla tento stav ešte stupňujú.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.