Hospodársky denník
USD48,826 Sk
EUR43,858 Sk
CHF28,955 Sk
CZK1,265 Sk
  Štvrtok  21.Decembra 2000

Korekcia ropy a meď v prepade

Utorkové obchodovanie s ropnými futuritami neprinieslo ďalšie zvyšovanie cien čierneho zlata, ako to bolo koncom minulého týždňa a v priebehu pondelkovej seansy. Vzostup cien ropy bol výsledkom reakcie členov OPEC, ktorí pripomenuli možné zníženie produkcie v prípade pretrvávajúceho poklesu až pod úroveň 25 USD za barel. V prípade, že svetová ponuka ropy by bola ohodnotená ako nadmerná, členovia organizácie by o znížení produkcie mohli rozhodnúť už na najbližšom januárovom zasadaní. Napriek tejto hrozbe sa ceny ropy nešplhali v utorok ešte vyššie, ale začali ustupovať, keď obchodníci rušili svoje pozície v januárových kontraktoch. Po vlne predávania v neskorej časti seansy na NYMEX-e sa januárové futurity na ropu potopili o 43 centov na záverečných 29,33 USD/b, no stratili tak iba časť zo zisku 1,77 USD, ktorý dosiahli v predchádzajúcich dvoch seansách. Na londýnskej burze sa ceny ropy znižovali už od rána a v popoludňajších hodinách stál Brent 25,7 USD/b. Podľa vyjadrení obchodníkov sa pod pokles nepodpísali žiadne nové správy, no predávanie možno vysvetliť očakávaniami z nárastu zásob surovej ropy a vykurovacieho oleja v USA. So záporným výsledkom končili aj ropné deriváty, keď januárový benzín prišiel o 0,56 centa na 77,04 USc/g a vykurovací olej s januárovou dodávkou finišoval so stratou 0,61 centa na 91,6

Nezáujem o meď

Ospalé obchodovanie v predvianočnom týždni na COMEX-e bolo charakteristické nedostatkom dopytu po technických kovoch, čo stiahlo meď do negatívneho teritória. Väčšina obchodníkov čaká s nákupmi až do januára, v súčasnosti nemá o červený kov nikto záujem. Najaktívnejšie sa v utorok obchodovalo s marcovým futuritným kontraktom, ktorého cena sa skĺzla o 0,4 centa na 86,95 USc/lb. Malátnosť burzových hráčov možno vysvetliť aj napätím, v ktorom očakávali utorkové oznámenie FED-u, ktorý napokon rozhodol o ponechaní úrokových sadzieb na súčasnej úrovni.

Káva sa v utorkovom obchodovaní na burze CSCE nedokázala vzoprieť predajnému tlaku a klesla na nové minimum. Predajné príkazy smerovali od investičných fondov a od špekulantov, ktorí vysoko prehlušili slabý hlas sporadického a limitovaného priemyselného nakupovania. Marcová káva arabica zatvárala obchodovanie na hodnote 65,05 USc/lb so stratou 0,85 centa.

Príčinou počasie

Opačný prípad nastal na chicagskej burze CBOT, kde fondy nakupovali marcové futuritné kontrakty na pšenicu a priniesli im posilnenie o 3-3/4 na konečnú hodnotu 2,72-1/2 USD za bušel. Príčinou bola predpoveď počasia, ktorá pre oblasť amerických nížin s dominantným pestovaním zimnej červenej pšenice počíta s chladným počasím. Ešte nepriaznivejšie podmienky pre pestovanie a nižšie teploty možno podľa meteorológov Weather Services Corp. očakávať koncom týždňa. Aj keď nízke teploty by nemali byť pre úrodu kritické, ponuka pšenice na svetových komoditných trhoch aj napriek výdatným zásobám tejto komodity sa zdá byť nedostatočná. Dôkazom o klesajúcej ponuke pšenice bol aj odhad Austrálskeho úradu pre poľnohospodárstvo a ekonomické zdroje, ktorý znížil pôvodný odhad produkcie pšenice 2000/2001 z pôvodných 22,2 mil. na 19,6 mil. ton.

(REUTERS/jp)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.