Hospodársky denník
USD47,24 Sk
EUR43,721 Sk
CHF28,649 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  27.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kauza diaľničných nálepiek s otáznikom

Sprenevera za 56 mil. Sk je stále otvorená

Pred rokom odvolal minister dopravy Jozef Macejko vtedajšieho riaditeľa Štátne. . .

Až v budúcom storočí

Peter Kasalovský

Naši vládni politici sú realisti. Aj po summite v Nice, ktorý vyznačil zmeny vnútorných reforiem Európskej únie. Jej „veľký experiment“, keď si členské štá. . .

Konkurz a daň z príjmov

Od 1. januára iné ustanovenia

Podľa zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov sú do konca roku 2000 od dane oslobodené všeobecne príjmy zo speňaženia konkurznej podsta. . .

Časový sklz reštrukturalizácie

Tlačí ich prenosová sústava i úverová zaťaženosť

Hoci model transformácie a čiastočnej privatizácie elektroenergetiky vláda SR schválila ešte koncom septembra, je. . .

Kreslo znamená zodpovednosť

Len hrozba? Prestane sa v slovenských nemocniciach operovať?

Pozoruhodný postoj k množiacim sa problémom v rezorte zdravotníctva má minister, ktorý je zodpovedný za. . .

Devízové rezervy

Celkové devízové rezervy bankového sektora SR klesli k 20. decembru oproti predchádzajúcemu týždňu o 83,1 mil. USD na úroveň 5,4369 mld. USD. Pokles bol spôsobený znížením rezer. . .

Dohoda o plyne

Podľa spoločnej dohody bude Rusko v roku 2001 cez Ukrajinu do Európy exportovať 125 mld. kubických metrov zemného plynu a za tranzit Ukrajine zadarmo poskytne 30 mld. kubických metr. . .

Druhý pokus

Švédska spoločnosť OM Gruppen, prevádzkujúca akciovú burzu v Štokholme, sa opäť pokúša získať kontrolu nad Londýnskou akciovou burzou (LSE). Nový návrh na prevzatie LSE by mal byť prip. . .

Priveľký dovoz

Deficit obchodnej bilancie Turecka sa od januára do októbra zvýšil medziročne o 107,6 % na 21,788 mld. USD. Dôvodom bol prudký nárast dovozu o 35,4 % na 43,867 mld. USD, zatiaľ čo e. . .

Poľadovica hrozí

Na cestách okresov Banská Bystrica a Brezno sa vytvára poľadovica a situáciu zhoršujú aj snehové prehánky. Preto Slovenská správa ciest upozorňuje vodičov, aby jazdili so zvýše. . .

Zákonná úprava nepoškodí

Pôdohospodári a živnostníci súhlasne

Na potrebe prijať osobitný zákon o obchodných reťazcoch, čo zodpovedá záujmom členov obidvoch komôr, sa zhodli predseda Slovenske. . .

Jednota signálom

Historicky prvú kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa uzavrel Odborový zväz Metalurg a Zväz strojárskeho priemyslu SR. Predstavitelia oboch zväzov - predseda Róbert Kulik a preziden. . .

Vedie Bratislava

Za prvých deväť mesiacov tohto roka medzi ôsmimi krajskými úradmi SR najviac stavebných povolení (1682) aj kolaudačných rozhodnutí (2281) eviduje Bratislavský kraj. Tým si v to. . .

Poradcom SPP

Komisia pre výber privatizačného poradcu pre SPP ako najlepšiu vyhodnotila ponuku americkej finančnej spoločnosti Credit Suisse First Boston so sídlom v New Yorku. Ministerstvo hos. . .

Partner Raja

Strategické partnerstvo medzi Rajom a Meggle GmbH pre trhy strednej a východnej Európy sa spečatilo v stredu 20. decembra. Kúpou 33,33 % akcií sa firma Meggle stala tretinovým vlast. . .

Rušno z vízových povinností

Postupujeme v zmysle Schengenskej dohody

Či sa to podnikateľom v oblasti cestovného ruchu páči alebo nie, od 1. januára platí vízová povinnosť aj s Ruskom a Bielor. . .

Dvojito redukovaný plech

Produkcia zo 150-tisíc ton na 350-tisíc

Rekonštrukciu a modernizáciu dvojstolicového tandemu ako jednu z najdôležitejších modernizačných akcií skončili v uplynulých d. . .

Akcie v bezpečných rukách

Ako prví získali stotisíc poistencov

Prvá doplnková dôchodková poisťovňa Tatry-Sympatia (DDP) vo štvrtom roku svojej činnosti úspešne zavŕšila štartovaciu etapu rozvo. . .

Spotrebu ťahá veľký priemysel

Domácnosti nabehli na režim šetrenia?

Spotreba elektrickej energie na Slovensku po celoročnom raste klesla v novembri medziročne o 4,8 %. Dôvodom zníženia spotreb. . .

Úspech SACR

Valné zhromaždenie Európskej cestovnej komisie na zasadnutí v máji 2001 v Bukurešti prijme Slovenskú agentúru pre cestovný ruch (SACR) za riadneho člena. SACR podala prihlášku pred. . .

Sadiť stromčeky

Vysadiť desaťtisíc stromov na Liptove sa chystá na jar občianske združenie Tatry a Lesoochranárske zoskupenie Vlk Tatry. Keďže tento projekt si vyžaduje značnú pomoc dobrovoľník. . .

Ťažké kamióny

Vzhľadom na vzrastajúci počet prevážení kamiónov slovenských autodopravcov, Veľvyslanectvo SR v Bukurešti oznamuje, že rumunské orgány vykonávajúce váženie na hraničnom priechode V. . .

Štyri roky

V budúcom roku sa uskutoční v Atómových elektrárňach Jaslovské Bohunice rozšírená odstávka 1. bloku V-1, ktorá sa začne 17. marca a bude trvať asi 76 dní. Okrem výmeny paliva pre. . .

Sladký život

V rámci tohtoročnej cukrovarníckej kampane domáce cukrovary vyprodukovali pri spracovaní asi 970-tisíc ton repy asi 130-tisíc ton cukru, čo v porovnaní s minuloročnou kampaňou zname. . .

Izomat horel

Škodu približne za 1 mil. Sk spôsobil Izomatu Nová Baňa v okrese Žarnovica požiar hotových výrobkov značky Nobasil uskladnených na voľnej ploche. Požiar vznikol pravdepodobne od zal. . .

Obchodník môže a musí

Záruka je minimálne pol roka odo dňa kúpy

Vianočné darčeky pripravia obdarovanému neraz i negatívne prekvapenia. V predvianočnom nákupnom ošiali si zákazníci v obchodoch. . .

Vedieť, kto ako hospodáril

Školy, ktorým desaťnásobne narástli dlhy

Rozhodnutie vlády o oddlžení škôl pomohlo vydýchnuť najmä vzdelávacím ustanovizniam v regióne východného Slovenska, ktoré an. . .

To si USA nedovolia

Komentuje Ľudmila Koníková

O systéme financovania zdravotníctva sa hovorí, že je podhubím, ktoré vytvára a podporuje neštandardné vzťahy. Prax „získavania“ zdravotníckeho . . .

Šliapeme na mieste

Komentuje Rudolfa Vallová

Rok sa končí a my stále pokrivkávame v procese prípravy návrhu zákona o niektorých podmienkach podnikania v cestovnom ruchu, ktorá má okrem ochrany. . .

Opatrenia, ale aj oznámenia

Nájdete vo Finančnom spravodajcovi

S cieľom informovať o vydaných usmerneniach, opatreniach, oznámeniach a ďalších materiáloch ministerstva financií vo Finančnom sp. . .

Prameň poznali už v 16. storočí

Vysoko mineralizovaná 47 stupňová voda

Obnoviť termálne kúpele v rekreačnej oblasti Slaná voda pri Oravskej Polhore (okres Námestovo) chce novovzniknuté združen. . .

Po sviatkoch bude asi prázdno

Komentuje Zuzana Krútka

Každý rok to isté. Ľudia sa tlačia a sácajú v preplnených obchodoch, obchodných domoch, na trhoviskách, tentoraz už aj v celom rade nových. . .

Aj tak sa dá

Postreh Vladimíra Turanského

„Trnava prežila príjemnú jeseň. V poslednom čase tu začalo pracovať niekoľko moderných zahraničných firiem, čo je znakom vysokej kvality ľudí v našom . . .

Intenzifikácia elektrolýzy

Pripravujú rozšírenie o 54 nových pecí

Výrobca primárneho hliníka, dcérska spoločnosť Závodu SNP v Žiari nad Hronom Slovalco, prekročil za jedenásť mesiacov plán výr. . .

Na čo siahnu, tam sa im darí

Permanentnú ziskovosť ohrozilo sucho

Zisk 7 až 10 mil. Sk pri celkových tržbách na úrovni 140 mil. Sk by mal dosiahnuť ku koncu tohto roka poľnohospodársky podnik . . .

Ekologická rekonštrukcia

Ojedinelé využitie stabilizátu v Novákoch

V Nováckych chemických závodoch v uplynulých dňoch odovzdali do prevádzky sedimentačnú nádrž. Ako stavebný materiál Priemsta. . .

Hľadanie konca nerozmotaného klbka

Obchod na križovatke nemôže zakrývať problémy druhých

Končiaci sa rok 2000 sa pre mnohých akoby niesol v znamení obchodných reťazcov. Nielenže na Slovensko d. . .

Nová profesijná organizácia

Združenie pre zatepľovanie budov

Pri príležitosti nedávnej medzinárodnej konferencie Obvodové stenové konštrukcie a zatepľovanie - teória a prax, začalo svoju činn. . .

Platí sa aj za kvalitný vzduch

Čo všetko ovplyvňuje vyššie tržby zariadení

Spokojný zákazník prináša vyšší zisk, a keď je spokojný, zaplatí aj za vzduch. Podľa výsledkov výskum. . .

Remeslo sa nielen dedí

Cieľom je zachovať mlynársku tradíciu

Firma Sojamlyn Piešťany vznikla v roku 1995 ako rodinná mlynárska firma rodiny Praženkovcov, v ktorej pracuje otec a dvaja synovia.. . .

Vybrali sme pre vás

Francúzska dráma Magická hlbočina je nakrútená podľa biografie majstra sveta v potápaní Jacqua Mayola a svedčí o obeti, ktorú je schopný priniesť zamilovaný mládenec, aby zí. . .

Grafika Dušana Kállaya

Slovenská grafika má v medzinárodnom kontexte výborný zvuk. V povojnovom období ju formovali najmä dve osobnosti: Vincent Hložník, ktorý stal pri zrode Oddelenia grafiky n. . .

Zákony podivných náhod

Existuje naozaj šťastie a náhoda, alebo sa dá všetko okolo nás vedecky vysvetliť zákonom pravdepodobnosti? Stretnutie s dávnym priateľom vo vlaku môže byť iba záležitosťou. . .

drobničky

Americká organizácia National Geographic Society oznámila, že jej expedícia našla vysoko v peruánskych Andách prameň Amazonky. Tím bádateľov z piatich štátov vraj prostredníctvom l. . .

Výstava ako hold

Umeleckým začiatkom poprednej opernej speváčky - prvej dámy bel canta a fenoménu koloratúrneho spevu - Edity Gruberovej na scénach slovenských divadiel je venovaná výstava . . .

Na šnaps do múzea

Verili by ste, že existuje aj múzeum šnapsu? A dokonca neďaleko nás, v susednej Viedni, v dvanástom obvode na ulici Wilhelmstrasse 19, neďaleko zámku Schönbrunn. Je to nádhern. . .

Mišanek vystavuje

Tatranský rodák, známy a populárny výtvarník, satirik a humorista Andrej M i š a n e k oslávil v tomto roku svoje 55. narodeniny. Verný svojmu východu, stále žije a tvorí pod T. . .

počasie

Prevládajúce počasie môže nepriaznivo pôsobiť na telesnú a duševnú výkonnosť a schopnosť sústredenia. Reakcie môžu byť pomalšie a menej presné. To môže zvýšiť riziko úrazov a nehôd, pret. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 22. 12. 2000: Bratislava 100,. . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdam*snehové prehánky*2

Atény*oblačno*16

Belehrad*dážď*11

Berlín*dážď*1

Bratislava*oblačno*5

Brusel*snehové prehánky*2

Budapešť*. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Filoména

vo štvrtok Ivana, Ivona

V Českej republike

dnes Žaneta

vo štvrtok Bohumila. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Teatrum mundi. Pásmo o Albínovi Brunovskom

9.30 Králikovci. Seriál

10.00 Minižurnál

10.30 M. Čeretková-Gálová: A ona mala. . .

Streda 27. decembra

STV 1

*17.30*Ocko, dostanem ťa z toho, 1/2. Nemecký film

*19.10*Tak sme slávili Silvestra

*19.15*Keno 10

*19.30*N. . .

Zo Zbierky zákonov SR

Aj dnes pokračujeme v prehľade právnych predpisov, ktoré boli publikované v Zbierke zákonov SR. Uplynulý týždeň bolo uverejnené:

Vyhláška MŽP SR č. 436/2000 Z. z., ktorou. . .

Podnikatelia pozor!

Termínovník povinností na tento týždeň

Do výplatného termínu

- úhrada poistného (zdravotného, nemocenského a dôchodkového) a príspevkov na poistenie v nezamestnanosti zr. . .

. . .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.