Hospodársky denník
USD47,24 Sk
EUR43,721 Sk
CHF28,649 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  27.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Európska mena v centre záujmu

Uplynulý týždeň sa na medzinárodnom devízovom trhu niesol v znamení ďalšieho posilňovania európskych mien. Získali na lukrativite najmä v dôsledku spomalenia rastu ekonomiky USA, poklesu výkonnosti referenčných burzových indexov, politických prekáračiek a spomalenia konsolidácie hospodárstva v Japonsku. Očakávanou udalosťou bolo zasadnutie výboru FOMC amerického FED-u, na ktorom jeho predstavitelia svojím rozhodnutím o smerovaní menovej politiky USA mohli prípadne narušiť úspešné ťaženie eura a ostatných mien európskeho kontinentu.

V pondelok sa euro oproti doláru dostalo až na trojmesačné maximum 90,17 USc, kde sa príkazy na nákup zastavili. Dôvodom bol obozretný postoj obchodníkov pred nadchádzajúcim stretnutím FOMC a pomerne silná rezistenčná hodnota na 90,20 USc. Tu sa začalo vyberanie ziskov a pod tlakom správ o možnom znižovaní úrokovej miery sa uzatvárali krátke dolárové pozície. Ožil tiež USD, ktorý sa presunul mierne nad figúru 89,00, obchodovanie v pondelok uzavrel okolo hodnoty 89,50. V utorok nervozita zo schôdzky FOMC vrcholila. Pod tlakom ekonomických ukazovateľov sa očakávala zmena menovej politiky FED-u z reštriktívnej na neutrálnu. Pod týmto vplyvom sa dolár posilnil až k 88,80. Hlbšiemu poklesu zabránilo aj zverejnenie európskeho CPI (november +2,9 %), ktoré naznačilo, že súčasná úroveň sadzieb v eurozóne ostane bez zmeny. Napokon k zmenám vo výške US úrokov nedošlo, a tak americké obchodovanie uzatváralo na 90,60.

Úspešný týždeň

Euro pokračovalo aj v stredu v raste, profitujúc najmä z ochabovania rastu v USA a z problematického postupu ekonomickej obnovy v Japonsku. Po optimistickom komentári nemeckého ministra financií Eichela o stabilite novej európskej meny euro spevnelo a v závere obchodovania dosiahlo úroveň tesne pod 91,00 USc. Z posilňovania eura mal osoh aj švajčiarsky frank, ktorý sa dostal pod 1,67 za dolár a pri ďalších ziskoch eura sa posilnil až na hodnotu 1,65, kde sa naposledy nakupoval pred piatimi mesiacmi. Aj vo štvrtok boli na krose euro/dolár dominantní eurobýci. Euro sa dostalo k hranici odporu na 91,60, kde kotácie zotrvali až do uzavretia obchodovacieho dňa. V piatok euro dokonca prerazilo hranicu 92,00. Môžme zhrnúť, že počas tohto mimoriadne úspešného týždňa euro získalo vo svoj prospech oproti doláru viac ako 3 % a analytici sa zhodujú, že jeho hodnota porastie aj naďalej.

Jen na minime

Japonský jen sa naďalej boril s ťažkosťami, no s oslabením pozície eura v úvode týždňa sa mu podarilo prechodne získať až pod psychologických 100 jenov za euro. Tento pohyb spôsobil najmä uzatváranie dlhých europozícií a rozsiahle príkazy japonských exportérskych spoločností. Oproti doláru jen získal 70 bodov a dostal sa k bodu odporu na 111,90 jenu za dolár. V utorok sa jen oproti euru presadil až k 99,50, no po neutíchajúcom záujme o euro nakoniec uzatvoril o celý jen vyššie na 100,50. Rovnako sa jenu prestalo dariť aj oproti doláru a z podpornej úrovne 111,80 sa kotácie zastavili na 112,65. Stredajšie obchodovanie znamenalo pre jen ďalšie oslabenie. Oproti USD sa prepadol na 16-mesačné minimum k hranici 113 a na eure klesol k 101,90. Príčinu uvedeného vývoja je potrebné hľadať v slabej výkonnosti japonskej ekonomiky, ktorá sa nevie zbaviť znakov ekonomickej recesie. Ťažkosti spôsobuje aj celosvetové oslabenie akciových trhov, ktoré sa podpísalo na poklese indexu Nikkei pod 14 000 bodov. Štvrtok priniesol na jene najmä vyberanie ziskov, keď sa predávali doláre z maxima dňa na 113,10. Kotácie sa zastavili až na tradičnej podpornej hranici 111,80 jenu za dolár. Mierna korekcia vyniesla napokon dolár nad úroveň 112 jenov, tu sa aj obchodovanie uzatvorilo.

Úspech sa nezopakoval

Na krose euro/jen sa jenu nepodarilo zopakovať svoj úspech z dolárového trhu, euro sa udržalo pod 103 JPY, obchodníci naberali guráž na postup k novej méte na 104 jenov za euro. To sa napokon aj podarilo v piatok, postup eura sa zastavil až na 103,85. Dolár sa v piatok „trápil” v 50-bodovom pásme tesne nad 112, uzavrel na 112,45.

Na trhu s britskou librou oproti doláru vývoj kopíroval pohyb na EUR/USD. Úvodné kotácie sa dostali pod 1,48 dolára za libru, no po oslabení eura sa libra pokĺzla na 1,4670. Utorok potvrdil, že rezistencia na 1,48 je skutočne silná, a tak sme videli výpredaj libier do dolárov, ktorý oslabil výmenný kurz na 1,4630. Libra v stredu mierne stratila zo svojich pozícií ako dôsledok špekulácií o možnom znižovaní úrokových sadzieb. Potenciálny pokles úrokov trh dedukoval zo zverejneného hlasovania členov MPC začiatkom decembra, kde sa objavili hlasy za zníženie sadzieb. Libra sa oslabila aj oproti euru, kotácie sa dostali v závere dňa k 0,6180 libry za euro. Vo štvrtok si libra napravila reputáciu a konečne sa jej oproti doláru podarilo preraziť, aj keď len krátkodobo, cez rezistenciu 1,48. Oporu získala v silnejšom raste GDP, ako boli očakávania. Štatistický úrad zverejnil hodnotu +3 % v 3. štvrťroku, čo mierne prevýšilo predpovede. V piatok libra zopakovala útok na 1,48, po oznámení zníženia obchodného deficitu sa usadila nad spomínanou hodnotou, kde počas európskeho obchodovania aj zotrvala.

Nízka likvidita

Slovenská koruna ostala aj v uplynulom týždni pod tlakom klientskych príkazov na nákup devíz a špekulatívnych pozícií. Pondelok otvárala oproti referenčnému euru na 43,300/360. Počas dňa sa koruna znehodnotila až k 43,470/530 za jedno euro. Utorok na slovenskom trhu bol pomerne rušným obchodovacím dňom. Trh, ako obyčajne pred koncom roka, je mimoriadne úzky (malá likvidita, menší počet hráčov), čo spôsobuje vysokú volatilitu aj pri nízkom zobchodovanom objeme. Koruna v utorok pokračovala vo svojom oslabovaní k 650/720, mierna korekcia spomalila postup eura na 520/590, napriek tomu deň uzavrel na 730/800. Aj v stredu pokračovala koruna v depreciácii, nákupy devíz vytiahli ponuky na predaj eura do tesnej blízkosti hodnoty 44,000 koruny. Figúra však odolala, kurz v závere dňa korigoval o 200 bodov nižšie. Štvrtkové obchodovanie malo podobný scenár ako v stredu, euro sa z ranných 43,770/830 pomerne ľahko dostalo opakovane pod 44,000, no ani vo štvrtok sa euru nepodarilo preraziť. V piatok vlna predajov devíz podporila korunu, a tak sa euro dalo na medzibankovom trhu nakúpiť za 43,650. Túto možnosť klienti využili, a pod tlakom mierneho dopytu sa euro posunulo o 100 bodov vyššie k 43,690/750. Za zmienku stojí posilnenie koruny pod hodnotu 48 korún za dolár (minimum na 47,300), čo súvisí s oslabením dolára na svetovom trhu.

Mario Mika

Dealing VÚB, a. s.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.