Hospodársky denník
USD47,24 Sk
EUR43,721 Sk
CHF28,649 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  27.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rizikové povolanie

V roku 2000 zahynulo vo svete 62 novinárov

Novinári pracujúci na odhaľovaní zločinov a korupcie alebo vyjadrujúci nesúhlas s oficiálnou politikou ich vlády sú cieľmi atentátov na celom svete. V tomto roku prišlo o život 62 profesionálnych zamestnancov médií, uviedla minulý týždeň vo svojej správe Medzinárodná federácia novinárov (IFJ), ktorá monitoruje 37 dokázaných a ďalších 20 políciou ešte stále vyšetrovaných vrážd. Medzi násilné úmrtia zaradila IFJ aj prípady piatich nepublikujúcich zamestnancov médií, medzi nimi aj libanonského šoféra pracujúceho pre BBC, ktorý zahynul v aute po zásahu strelou z izraelského tanku. Ďalšou obeťou je aj reklamný manažér, ktorý spolu s dvoma ďalšími kolegami zahynul pri bombovom útoku v Pakistane.

Tragická bilancia toho roku je v porovnaní s rokom 1999 pozitívnejšia v tom, že počet novinárov, ktorí prišli o život pri výkone povolania, klesol - vtedy totiž zahynulo až 86 novinárov, čím sa predchádzajúci rok stal najtragickejším od začiatku vedenia záznamov. Jednoznačné prvenstvo má vojna v Juhoslávii, keď zahynulo 25 novinárov a ďalších 11 bolo medzi obeťami občianskej vojny v africkej republike Sierra Leone.

Tento rok bolo najviac novinárov zavraždených pre samotnú ich prácu.

Výročná správa IFJ kladie dôraz na smrť španielskeho reportéra Josého Luísa Lopéza de la Calle, ktorého zastrelili aktivisti baskickej separatistickej organizácie ETA. Tá totiž útočí aj na novinárov kritizujúcich jej vraždenie a bombové útoky. Zastrelený bol aj Sergej Novikov, majiteľ rozhlasovej stanice v ruskom Smolensku, ktorá otvorene kritizovala miestnych politických vodcov. V novembri paľbou zo samopalu umlčali Carolosa Cardosa, významného mozambického žurnalistu, ktorý sa v tom čase usiloval objasniť záhadné zmiznutie 8,7 milióna dolárov z mozambickej komerčnej banky. Najnebezpečnejšou krajinou pre novinárov je Kolumbia - v roku 2000 tam zahynulo 11 žurnalistov. IFJ z ich smrti obviňuje ľavicové a pravicové polovojenské skupiny. V Rusku tento rok zahynulo osem novinárov, traja z nich v Čečensku.

Výročná správa IFJ upozornila aj na úmrtia reportérov, ktorí zahynuli počas spravodajského pokrývania bojov z prvej línie. Medzi nimi je aj kameraman Associated Press Television News Miguel Gil Moreno de Mora a reportér agentúry Reuters Kurt Schork, ktorý zomrel počas nepokojov rebelov v Sierre Leone.

IFJ, ktorá združuje 420 000 novinárov z celého sveta, schválila rozhodnutie najvýznamnejších médií, napríklad agentúr AP a Reuters a spoločností BBC a CNN, o vytvorení bezpečnostných pravidiel pre svojich zamestnancov.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.