Hospodársky denník
USD47,24 Sk
EUR43,721 Sk
CHF28,649 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  27.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ekonomika USA je na Bushovi

Robert Thomson: Tlač je súčasťou fungujúcej demokracie

Pred vianočnými sviatkami navštívil Hd a sekretariát Hospodárskeho klubu (NEF), spolu s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom USA na Slovensku Carlom Spielvogelom (rozhovor s ním sme uverejnili 22. decembra) aj US šéfredaktor Financial Times Robert Thomson. Odpovedal na otázky šéfredaktora Petra Kasalovského, vedúcej oddelenia zahraničnej politiky Slávky Blazsekovej a vedúceho oddelenia finančného spravodajstva Petra Machalu, z odpovedí ktorých vyberáme:

Čo si myslíte o úlohe tlače v USA a jej vplyvu na ekonomický a politický rozvoj?

- Prirodzene, že tlač a masovokomunikačné prostriedky v tých najrôznejších formách zohrávajú dôležitú úlohu v tom, do akej miery poskytujú objektívne hodnotenia. A práve tak zohrávajú úlohu aj v tom, či skutočne oddeľujú komentár od analýzy. Pretože bez ohľadu na cieľ, ktorý sledujeme, všetci máme osobnú zaujatosť. Z tohto hľadiska je ôležité, aby si čitatelia boli vedomí danej osobnej zaujatosti, napr. pri čítaní úvodníka. Úloha americkej tlače teda spočíva v tom, aby bola dôležitou súčasťou fungujúcej demokracie. Aj tie najvážnejšie noviny sú si vedomé svojej zodpovednosti za oddelenie spravodajstva či analýzy od komentára, čo sa ukázalo aj počas posledných volieb. Noviny plnia o to dôležitejšiu úlohu, za ktorou je zároveň veľká zodpovednosť, že ich čitateľmi sú v mnohých prípadoch práve voliči. A tí tlači dôverujú. Aj preto by noviny nemali byť len veľmocou, či na druhej strane ústami moci.

Do akej miery monitoruje americká tlač vývoj v EÚ, resp. v krajinách strednej a východnej Európy?

- Veľmi podrobne. Zjavne sú Financial Times tie najsilnejšie v Európe, ktoré pokrývajú spravodajstvom a komentármi vývoj na starom kontinente a vo Veľkej Británii. Pokiaľ ide o priemerné americké noviny, tie nepreukazujú dostatočný záujem. Myslím si, že je veľmi dôležité objaviť sa na tzv. radarovej obrazovke záujmu (tento pojem použil veľvyslanec C. Spielvogel o Slovensku - pozn. red.). Tak, ako sa to týka spoločenstva investorov, týka sa to presne aj spoločenstva čitateľov. Aj pre nich je príliš zložité čítať o vzdialených krajinách, ktoré pre nich nie sú ničím zaujímavé. Historicky to bol problém nielen Slovenska, ale aj mnohých iných krajín vo svete. Teda, ak mám úprimne odpovedať, vo všeobecnosti americké noviny nerobia dobrý kus práce v informovaní o svete za hranicami USA. To je vari jediná vec, kde tlač v informovaní o vonkajšom svete zaostáva za spravodajstvom tohto vonkajšieho sveta o USA. Aj keď existuje všeobecné uvedomenie si existencie Európy, no neexistuje tu veľmi dôkladné chápanie vecí.

Takmer každý si už osvojil termín „soft landing“ americkej ekonomiky. Ako vidíte tento proces a aké ďalšie kroky od FED očakávate?

- To je otázka, na ktorú je veľmi ťažké odpovedať. Keby sa vás na to niekto opýtal pred pár týždňami, odpovedali by ste buď soft landing, alebo hard landing a keby sa vás na to opýtal niekto dnes, veľmi veľa spoločností pociťuje dosť ťažkostí, vypracúvajú sa výkazy o zisku a zisky sú historicky na vysokej úrovni. Odhadoval by som ich ako 70 % soft landing a 30 % hard landing, hoci pred pár týždňami by som skôr tento pomer tipoval na 80 % ku 20 %. Pokiaľ ide o FED, iste vám neušla správa, že náznaky hovoria o tom, že sa v januári znížia sadzby. Je teda pravdepodobnejšie, že sa budú sadzby znižovať, a nie zvyšovať.

Myslíte si, že zmena na poste prezidenta nejako ovplyvní ekonomickú politiku? A ak áno, tak ako?

- Istým spôsobom sme preháňali vplyv FED-u v posledných 8 rokoch. Celkom zjavne zohráva FED dôležitú úlohu, aj keď v minulosti sme ju podceňovali, a teraz ju zasa preceňujeme. Samozrejme, vláda a prezident, ako hlava administratívy, tiež zohrávajú svoju úlohu. Celkom zjavne má novozvolený prezident Bush ambiciózny daňový program. Je celkom možné, aspoň taká je moja prognóza, že isté zníženie daní nie je zlý nápad, avšak také zníženie daní, aké navrhuje on, by bolo protiproduktívne. Takže je len na prezidentovi, aby o tom rozhodol. On musí vedieť, čo vlastne chce dosiahnuť v krátkodobom horizonte a súčasne si musí uvedomiť, aký to bude mať vplyv na ekonomiku USA. Pretože hoci šéf FED-u A. Greenspan je veľmi vplyvným mužom, nie je Pánom Bohom, skutočnú úlohu zohráva prezident.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.