Hospodársky denník
USD47,24 Sk
EUR43,721 Sk
CHF28,649 Sk
CZK1,256 Sk
  Streda  27.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Koniec éry expanzií a národné záumy

Ruský prezident Vladimir Putin pomaly dokončieva svoj prvý rok v najvyššom úrade, počas ktorého sa mu podarilo aspoň čiastočne pozdvihnúť domácu ekonomiku a naštartovať priame zahraničné investície, hoci na jeho adresu zaznieva aj kritika, a to najmä domácich oponentov. Tá je nasmerovaná na jeho zahraničnú politiku a politiku vo vnútri subjektov RF. Aj preto sa Putin vo svojom vianočnom príhovore zameral najmä na vízie do budúcnosti, podľa ktorých sa „na jednej strane musíme zbaviť našich imperiálnych ambícií, na druhej strane si však musíme uvedomiť naše národné záujmy, vysvetliť ich a bojovať za ne.“ Tým by mala mať zahraničná politika pragmatické základy, založené na odmietnutí éry sovietskej imperiálnej expanzie, avšak rovnako zbavení sa aj naivnej dôvere k západu. Nemyslím si, „že by sme mali očakávať nejaké zhoršenie americko-ruských bilaterálnych vzťahov. Keď boli pri moci republikáni, nikdy sa sovietsko-americké vzťahy nezhoršili. Vždy sme vedeli nájsť správny tón a dobrý kľúč,“ objasnil zmenu na poste amerického prezidenta jeho ruský kolega.

Putin sa snaží utužiť vzťahy ruskej vlády aj so židovskou obcou. Pri príležitosti židovského sviatku chanuka oficiálne navštívil centrum moskovskej židovskej obce a zapálil menóru - sedemramenný svietnik, ktorý sa používa počas hebrejského sviatku svetiel chanuka. „Sľubujem vám, že svetlo a láska, ktorú bude táto menóra šíriť, bude vždy osvetľovať aj Kremeľ,“ povedal Putin. „Dnes večer sem prišiel prezident Ruska, do nového židovského strediska, a zapálil prvú sviečku nášho starodávneho sviatku chanuka. Je to zmena, veľká zmena, pozitívna zmena, silná zmena,“ dodal bývalý izraelský premiér B. Netanjahu, ktorý je na súkromnej návšteve Ruska.

Popredné židovské organizácie totiž nedávno obvinili Kremeľ, že v Rusku sa nerobí nič preto, aby sa zamedzilo útokom na židovské objekty. Obavy zvyšuje aj súdne stíhanie mediálneho magnáta V. Gusinského, vedúcu osobnosť ruskej židovskej komunity. Gusinského pred Vianocami prepustili zo španielskeho väzenia po zložení kaucie vo výške jednej miliardy pesiet (5,5 milióna dolárov), musí však zostať vo svojej luxusnej rezidencii na juhu Španielska (Moskva sa usiluje o jeho vydanie pre podozrenie z rozsiahlej finančnej sprenevery).

Kritika roka vládnutia V. Putina prichádza najmä z domácich radov. Disidentský guvernér Čuvašskej republiky N. Fjodorov v nedeľu obvinil prezidenta, že vracia krajinu naspäť do najtemnejšieho obdobia sovietskej vlády. Fjodorov napadol rok Putinovej vlády na všetkých frontoch a jeho kampaň v Čečensku nazval pohromou. Putin včera podpísal zákon, ktorým sa melódia osobne vybratá v roku 1943 Stalinom znova stáva hymnou krajiny. Ide o skladbu Alexandra Alexandrova, avšak bez pôvodného textu ospevujúceho komunistický režim.

Pokiaľ však ide o vzťahy vrámci SNŠ, resp. so susedmi, Putin spolu s ukrajinským kolegom L. Kučmom konštatovali zlepšenie vzájomných vzťahov, a to najmä v oblastiach energetiky, vojensko-priemyselných komplexov a aeronautiky.

(sb/TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.