Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čas pokušení

Peter Višváder

Vyše 300 mil. USD z pôžičky EFSAL by malo na Slovensko prísť v marci, v rovnakom termíne má byť k dispozícii 18,4 mld. Sk z predaja Slovenskej sporiteľne. Okrem týchto . . .

Presvedčivý rating

Víťazom tendra dcérska spoločnosť Credit Suisse

Po úspešnom naštartovaní privatizačného procesu bankových subjektov, keď vláda SR iba nedávno schválila predaj majoritného (87,. . .

Na škodu sedíme na horúcom prameni

V roku 1999 bolo Sociálnou poisťovňou (SP) vydaných 89 300 poukazov na kúpeľnú liečbu. Bolo to o 5,2 % menej ako v roku 1998 a o 12,5 % menej ako v roku 1997. V . . .

Aj z toho mála nám ešte vykypí

Do splnenia predsavzatí chýba 33 500 bytov

Slovenské stavebníctvo prežíva už tretí rok mimoriadne tvrdú krízu. Po minuloročnom dramatickom 26-percentnom páde sa v . . .

Podnikateľom či do rozpočtu?

Vláda malých podporuje, ale oni sa „nechcú“ vyvíjať

Ak počet živnostníkov za posledných desať rokov na Slovensku stagnuje, je to vizitka neschopnosti našich polit. . .

Ustúpia mliekarne či reťazce?

Kupovanie čerstvého tovaru podporuje domácu výrobu

Napriek celkovo nízkej spotrebe patrí SR ku krajinám s vysokým podielom čerstvého (pasterizovaného) mlieka, čo. . .

Zvoľnili tempo

Priemyselná výroba v Rakúsku sa v septembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšila o 19,4 %, keď v auguste klesla o 6,3 %. Aj napriek tomu výroba zaostáva za rovnakým mesiac. . .

Ďalšia dcéra

Deutsche Telekom vstupuje do macedónskej monopolnej telekomunikačnej spoločnosti Maktel. Za 362,5 mil. EUR kúpila jeho maďarská dcéra Matav 51 % tejto spoločnosti. Telekom má momentál. . .

Kráľ liekov

Spoločnosti Glaxo Wellcome Plc. a SmithKline Beecham Plc. sa dohodli na fúzii, vďaka ktorej vznikne farmaceutická firma s najväčším trhovým podielom na svete pod názvom GlaxoSmithKl. . .

Deficit hrozí

Do konca októbra sa deficit Chorvátska vyšplhal na 5 mld. HRK (560 mil. USD), čo je vyše 3 % HDP. Plán vlády bol dosiahnuť v tomto období deficit 763 mil. HRK a do konca roka 1,3 m. . .

Podľa EMÚ

Grécka národná banka razantne znížila úrokové sadzby o jedno percento, čím výšku svojich úrokov zosúladila so sadzbami v eurozóne, jej členom sa Grécko stane 1. januára. Kľúčová refina. . .

Škoda takého rozhodnutia

Operátor mohla mať vláda už za sebou

Jeden z restov súčasnej vlády v tomto roku je aj odsunutie schválenia samostatnej telekomunikačnej spoločnosti Energotel. Vytv. . .

Rekordný zápis deficitu

Dovoz rastie rýchlejšie ako vývoz

V novembri sme zaznamenali najvyššiu mesačnú hodnotu deficitu zahraničného obchodu za rok 2000, čo sa premietlo aj do najvýraznejšie. . .

Nedá sa ako za Márie Terézie

Ovčiarstvo, to je aj o pracovných príležitostiach

Vyspelí chovatelia už prišli na to, že slovenské ovčiarstvo nemôže fungovať ako za čias Márie Terézie, ale ak chc. . .

Previerky proti podozreniam

Obilné dovozy dosiahnu 70-tisíc ton

Reálne objemy dovozov kŕmnych obilnín, ktoré zabezpečuje Štátny fond trhovej regulácie (ŠFTR) na účely preklenutia domácich nedo. . .

Až vo februári

Prvá etapa privatizácie Slovenskej poisťovne, teda výber finančného a privatizačného poradcu, ako aj vykonanie predbežného hĺbkového auditu, by sa mala skončiť do konca marca budú. . .

Chcú Škodu

Podľa agentúry Markant najbližšie dva roky si plánuje zakúpiť nové auto o niečo viac ako 10 % slovenských občanov. Kúpu osobného automobilu nemá v pláne 84,2 percenta a skoro 6 % nie . . .

Viac zdrojov

Po siedmich rokoch pôsobenia Prvej stavebnej sporiteľne a VÚB Wüstenrotu rozšíri trh stavebného sporenia Československá obchodná banka Stavebná sporiteľňa, ktorá sa bude uchádzať o . . .

Aj rekondičné

Na tohtoročných tržbách 77 mil. Sk, ktoré dosiahnu Liptovské liečebné kúpele Ružomberok, sa 10-percentami podieľajú rekondičné pobyty spojené s rehabilitáciou. Kúpele ich začali or. . .

NKÚ o sebe

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR v súvislosti so vstupom do platnosti zákona o slobodnom prístupe k informáciám 1. januára 2001, zverejnil základné informácie o uplatnení tohto zákona. . .

Málo snehu

Podmienky na lyžiarske túry sú vo všetkých horstvách na Slovensku nevhodné. Údolné turistické trasy sú bezpečné. V exponovanom horolezeckom teréne pri mechanickom zaťažení môžu vznikn. . .

Nie sú vzorom

Odborníci so združenia Zdravá výživa sa vo svojom prieskume zamerali na stravovanie a vedomosti budúcich lekárov o tejto oblasti. Príznačné pre študentov medicíny je nepravidelnosť. . .

Neprejedať sa

Podľa svetových štatistík trpí nadváhou a obezitou viac ako 50 % svetovej populácie a nadmerná telesná hmotnosť je druhou najčastejšou príčinou predčasného úmrtia obyvateľstva. Na. . .

Dozrite na deti

Odkedy je v predaji profesionálne vyrábaná zábavná pyrotechnika, a deti si ju už menej vyrábajú doma z rôznych nebezpečných látok, o 50 % klesol počet ťažkých úrazov. Pred neodbo. . .

Prvá pohľadnica

Pred 130 rokmi tlačiar a kníhkupec Augustin Schwarz z nemeckého mestečka Oldenburg, vytlačil na lístok kresbu vojaka a poslal ju príbuznému do Magdeburgu. Zrodila sa tak prvá poh. . .

Horúce Vianoce

Počas troch vianočných sviatkov bolo na Slovensku 41 požiarov, pri ktorých jedna osoba zomrela. Priame materiálne škody boli predbežne vyčíslené na takmer 2,1 mil. Sk. Najväčšiu m. . .

Starostovia protestovali, veď už nevedia ako ďalej

Zákon platí, tak musí platiť aj pre štát

Primátor mesta Leopoldov Ladislav Piovarči bol jedným z protestujúcich starostov a primátorov zo Zd. . .

Posudzovanie hmotnej núdze

Reštrikčnou zmenou je stanovenie absolútnej výšky

Od 1. januára dôjde v súvislosti s účinnosťou novely zákona o sociálnej pomoci k viacerým zmenám v oblasti posudzov. . .

Pridrahé úvery na dostavbu

Komentuje Zdena Rabayová

Zvýšenie cien elektrickej energie, ktoré sa od februára budúceho roka dotkne podnikov i domácností, obhajujú predstavitelia Slovenských el. . .

Okolo internetu

Postreh Nory Machutovej

Podľa reprezentatívneho prieskumu až 74,3 % Slovákov vôbec nepoužíva internet. Agentúra pre marketingový a sociálny výskum Markant ho uskutočnila na v. . .

Úžitok z nárastu zákazníkov

Bankomatov je dosť, trh má však rezervy

Aj keď sa počet terminálov umožňujúcich platbu kartou iba za tri mesiace, od 1. 9. do 30. 11. 2000 na Slovensku viac ako zd. . .

Osobitne citlivá kapitola

Tri prechodné obdobia pre veterinárstvo

Podľa niektorých predstaviteľov Európskej komisie v kapitole poľnohospodárstvo by Slovensko mohlo uzavrieť položku o v. . .

Účtovanie nájomného

Akú výšku zahŕňame do daňových výdavkov?

Účtujem v jednoduchom účtovníctve. Pri lízingu bola akontácia, a táto sa odpisuje ročne pri uzávierke počas trvania lízingu. Keď so. . .

Bankový účet podnikateľa

Otvorenie konta nie je povinnosťou

Od roku 1998 podnikám ako fyzická osoba a nie som platiteľom DPH. Mám živnosť na murárske práce a vykonávam len služby s nimi spojen. . .

Vykradnutý podnikateľ

Krádež a daňové výdavky, spôsobená škoda

Som podnikateľ - fyzická osoba. V tomto roku ma bol dva razy vykradnutý, ale nebol som poistený. Polícia vyčíslila v obidvoch prí. . .

Účtovanie o preddavkoch

Vznik pohľadávky a záväzku, vplyv na hospodársky výsledok

Prevádzkujem veľkoobchod s priemyselným tovarom. Niektorým zákazníkom predávam tovar na základe predfaktúry, . . .

Evidencie pri paušálnej dani

Podnikateľ nesmie podľahnúť dojmu, že bude zbavený administratívy

Je povinný podnikateľ, ktorý spĺňa nárok na uplatnenie paušálnej dane, viesť účtovníctvo? Čo zn. . .

Dom Matissa je v ohrození

Domu svetoznámeho francúzskeho maliara a grafika Henriho Matissa (1869 - 1954) na parížskom predmestí Issy-les-Moulineaux hrozí, že bude už v najbližších týždňoch. . .

Na sviatok i všedný deň

Mäsové pokrmy sú bežnou súčasťou našej stravy a stále sa tešia veľkej obľube. Neraz sa nám už pri pomyslení na šťavnatú roštenku, chrumkavý rezeň či pikantný guláš zbieh. . .

Pravý muž - hladko oholený

Hoci holiace strojčeky a zodpovedajúci servis nepatria k najpreferovanejším zberateľským komoditám, parádne kúsky z takýchto kolekcií môžu majiteľom priniesť pekný pen. . .

Mňága a Žďorp s novými bubnami

„Neviem ako sme skončili a vôbec nás nemrzí, že kapelu nepozvali na vyhlasovanie. Necítili by sme sa tam dobre,“ odpovedal mi Petr Fiala na otázku: ako dopadla jeh. . .

Život sa vraj začína v 40 - nezabudni...

Tvrdenie, že život sa začína v štyridsiatke, je vraj povera. Život sa v tomto veku ani nezačína, ani nekončí, ale v podstate sa spomaľuje, tvrdia ve. . .

Akceptujú nás

Podľa vedúceho odboru medzinárodných vzťahov Slovenskej akadémie vied (SAV) Ivana Horvátha, rok 2000 možno považovať za významný medzník pre slovenskú vedu, pretože sa poda. . .

Extáza narúša tvorbu sérotonínu

Droga extáza, ktorú každý víkend používajú státisíce mladých ľudí, môže rozvrátiť chemické procesy v mozgu a spôsobiť trvalé psychické následky.

Podľ. . .

Zablokované prostriedky a nájomné v cudzej mene

Po odobratí licencie AG Banke zostali zablokované prostriedky na podnikateľskom účte. Ako sa má táto suma zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve . . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 12. 2000: Bratislava 97,8. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Ivana, Ivona

v piatok Milada

V Českej republike

dnes Bohumila

v piatok Judita. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

9.30 Pieseň, hudba a my

10.30 Ľudia, fakty, udalosti - Vladimír Nosáľ

11.00 Štúdio Kon. . .

Štvrtok 28. decembra

STV 1

*17.30*Ocko, dostanem ťa z toho, 2/2. Nemecký film

*19.10*Tak sme slávili Silvestra

*19.15*Keno 10

*19.30*. . .

. . .

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.