Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000

Vykradnutý podnikateľ

Krádež a daňové výdavky, spôsobená škoda

Som podnikateľ - fyzická osoba. V tomto roku ma bol dva razy vykradnutý, ale nebol som poistený. Polícia vyčíslila v obidvoch prípadoch škodu, ale v prvom prípade zlodeja nenašli a v druhom prípade polícia zlodeja identifikovala a postavila pred súd, ktorý sa ešte nekonal, pretože zlodej je t. č. nezvestný. Ako mám zaúčtovať oba tieto prípady v peňažnom denníku? V peňažnom denníku sa účtuje len o finančných operáciách (príjmoch a výdavkoch peňažných prostriedkov) a o uzávierkových účtovných operáciách, ktorými sa upravuje hospodársky výsledok tak, aby sa vykázal vo výške základu dane z príjmov.

Krádežou utrpel podnikateľ škodu a jej výška je vyčíslená. Podľa § 25 písm. n) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov manká a škody nesmú ovplyvniť základ dane. Zákon však uznáva aj nezavinené škody, keď v § 24 ods. 2 písm. k) bod 2 stanovuje, že za daňový výdavok sa uznávajú škody, spôsobené podľa potvrdenia polície neznámym páchateľom, ak od vzniku tejto škody uplynul najmenej jeden kalendárny rok.

Odcudzený tovar treba v každom prípade zapísať v knihe zásob (na skladových kartách) ako úbytok. Výdavky na nákup tohto tovaru boli pri jeho obstaraní zapísané ako výdavky, ktoré ovplyvnili základ dane z príjmov. Ak by išlo o iné manko alebo škodu, musí podnikateľ ukradnutý tovar podľa súpisu, vyhotoveného pre políciu oceniť obstarávacími cenami a vo výške tohto ocenenia stornovať výdavky na nákup tovaru. Robí sa to pri uzavieraní peňažného denníka. O hodnotu škody sa zvýši základ dane z príjmov, pretože ako na daňové účely sa uznávajú len výdavky súvisiace s dosiahnutými príjmami a ukradnutý tovar už nemožno predať a dosiahnuť tak príjem.

V konkrétnom prípade ide o dve krádeže. V prvom prípade sa zlodej nenašiel, polícia by mohla teda vydať potvrdenie, že škoda bola spôsobená neznámym páchateľom, čo by podnikateľa zbavovalo povinnosti hodnotu tovaru z tejto krádeže stornovať vo výdavkoch.

V druhom prípade je zlodej známy, ale nezvestný. Ak sa zlodej nájde a ak ho súd odsúdi na náhradu škody, potom sa stane zlodej na základe právoplatného rozsudku dlžníkom podnikateľa. Dlžoba sa zapíše do knihy pohľadávok a záväzkov ako vznik pohľadávky vo výške náhrady určenej súdom. Úplná alebo čiastočná úhrada pohľadávky sa zapíše do knihy pohľadávok a záväzkov ako úbytok pohľadávky a do peňažného denníka ako „ostatné príjmy, ktoré ovplyvňujú základ dane“, pretože podľa § 4 ods. 2 písm. l) zákona o daniach z príjmov prijatá náhrada za škodu, spôsobenú na majetku, o ktorom v čase vzniku škody daňovník účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie nie je oslobodená od dane z príjmov.

Ani v tomto prípade nie je podnikateľ povinný stornovať výdavky vo výške obstarávacej ceny ukradnutého tovaru. Pohľadávku bude evidovať až do zaplatenia. Ak by sa stala nedobytnou a mal o tom príslušnú dokumentáciu, nie je povinný o túto pohľadávku pri prípadnom skončení činnosti upraviť základ dane z príjmov [24 ods. 2 písm. s) zákona o daniach z príjmov].

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.