Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000

Účtovanie o preddavkoch

Vznik pohľadávky a záväzku, vplyv na hospodársky výsledok

Prevádzkujem veľkoobchod s priemyselným tovarom. Niektorým zákazníkom predávam tovar na základe predfaktúry, ktorú mi uhradia naraz alebo po častiach. Ako mám tieto transakcie účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva?

Pojem predfaktúra (predbežná faktúra) naše záväzné predpisy nepoznajú. Názvom faktúra sa zvyčajne označuje písomný dokument o tom, že dodávateľ dodal odberateľovi nejakú vec (napr. tovar), právo (napr. licenciu) alebo mu poskytol nejakú službu. Oznamuje mu tiež cenu, podmienky dodávky, čas a spôsob úhrady a pod. Uskutočnením dodávky obyčajne vzniká predávajúcemu pohľadávka voči kupujúcemu a kupujúcemu vzniká záväzok voči predávajúcemu. Vznik pohľadávky a záväzku je skutočnosťou, ktorá je predmetom účtovníctva a faktúra zvyčajne sprevádza účtovný doklad, na základe ktorého sa vykoná účtovný zápis. Názvom predbežná faktúra sa zvyčajne označuje dokument, v ktorom dodávateľ oznamuje predbežne obsah a podmienky budúcej dodávky, ktorá sa môže, ale nemusí uskutočniť. Takýto dokument nevypovedá o vzniku pohľadávky a záväzku, a teda sa na základe neho neúčtuje. Niekedy však môžu obchodní partneri dohodnúť preddavkové platby, ktoré sa budú uskutočňovať na základe iných dokumentov (písomného dojednania, zmluvy, zálohovej faktúry). Na základe takéhoto dokumentu môže vzniknúť dodávateľovi pohľadávka a odberateľovi záväzok a o týchto skutočnostiach obaja účtujú.

Ak vznikol kupujúcemu účtujúcemu v sústave jednoduchého účtovníctva záväzok, urobí o ňom zápis do knihy záväzkov. Ak vznikla predávajúcemu účtujúcemu v sústave jednoduchého účtovníctva pohľadávka, účtuje o nej v knihe pohľadávok. Pohľadávky a záväzky u daňovníkov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva neovplyvňujú základ dane z príjmov. Výnimkou je skončenie podnikateľskej alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 23 ods. 12 zákona o daniach z príjmov).

Vplyv na hospodársky výsledok (základ dane) účtovnej jednotky, účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva, môžu mať pri bežnom účtovaní len prípady, ktoré vyplývajú z finančných operácií. Sú to také operácie, kedy došlo k prírastku alebo úbytku peňažných prostriedkov v hotovosti alebo na vkladových účtoch v bankách. U predávajúceho (dodávateľa) je každý prírastok peňažných prostriedkov - úhrada za dodaný tovar, výrobky, poskytnuté služby príjmom, ktorý ovplyvňuje základ dane z príjmov v období, keď sa uskutočnila finančná operácia (platba). U kupujúceho (odberateľa) je potrebné rozlíšiť účel výdavku. Úhrada za nakúpený materiál, tovar, zaplatenú energiu, služby a pod. je výdavkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov a ovplyvňuje základ dane v období, keď sa uskutočnila platba. Na druhej strane úhrada na nákup hmotného majetku, prípadne platba na časovo rozlišované nájomné, neovplyvňuje základ dane z príjmov v období, kedy sa uskutočnila, ale v období, kam sa podľa ustanovení zákona o daniach z príjmov zaraďuje.

Takto sa posudzujú všetky platby u dodávateľa i odberateľa, ktoré majú zvyčajne formu „úhrady faktúr“, a to bez ohľadu na to, či bola platba uskutočnená vopred, pri prevzatí dodávky alebo dodatočne. Pri zaraďovaní príjmov a výdavkov na daňové účely je potrebné vždy aplikovať ustanovenia zákona o daniach z príjmov (najmä § 23, § 24 a § 25).

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.