Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000

Extáza narúša tvorbu sérotonínu

Droga extáza, ktorú každý víkend používajú státisíce mladých ľudí, môže rozvrátiť chemické procesy v mozgu a spôsobiť trvalé psychické následky.

Podľa vedeckých štúdií bývalí užívatelia extázy nedokážu primerane regulovať hladinu sérotonínu, ktorý v mozgu výrazne vplýva na náladu človeka. Exužívatelia tiež preukázali zvýšenú agresivitu - úroveň ich agresívnych prejavov rástla úmerne s časom užívania drogy.

Ďalšia štúdia odhalila, že časté užívanie extázy, aj bez iných drog, má silný vplyv na psychické problémy spojené so sérotonínom - stavy úzkosti, fóbie, negatívne pocity. Sérotonín je veľmi účinný nervový hormón, ktorý prenáša informácie medzi mozgovými bunkami.

Valerie Curranová z University College v Londýne testovala systém sérotonínu u bývalých a aktívnych užívateľov extázy. Pri pokusoch používala tryptofán, organickú látku dôležitú pre rast mladého i dospelého organizmu, ktorá poskytuje každodenne materiál na produkciu sérotonínu.

Curranovej tím podával 96 mužom nápoje, ktoré z nich buď tryptofán vylúčili, alebo im poskytli jeho extra dávku. Bývalí užívatelia extázy boli na takúto manipuláciu výrazne citlivejší ako tí, čo extázu nikdy neužívali alebo boli súčasnými užívateľmi.

Pamäťové, ako aj ďalšie testy bývalých užívateľov extázy výrazne zhoršil nedostatok tryptofánu a jeho nadbytok ich zasa zlepšil. Podľa vedcov to spôsobili zmeny sérotonínového systému, čo zapríčinilo užívanie extázy, ktorá zabíja neuróny. Podľa Curranovej je alternatíva, že by užívatelia extázy boli nadpriemerne citliví, len málo pravdepodobná.

Pokusy na zvieratách ukázali, že chemické procesy v mozgu opíc sú narušené ešte aj po piatich rokoch od podania extázy.

Andrew Parrott zozbieral spolu s kolegami z University of East London pre štúdiu dáta od 758 mladých ľudí z Londýna, Manchesteru a Ríma. V tejto štúdii vedci dokázali, že najväčší vplyv na celú škálu psychických porúch, ako sú stavy úzkosti, hnev, nepriateľské vystupovanie a totálne negatívne pocity, má práve užívanie extázy a kombinovanie mnohých drog. Vedci sa zhodli, že za to môže narušená produkcia sérotonínu v mozgu.

Tretí tím vedený Phillipom Murphym z Edge Hill College of Higher Education v Lancashire dokázal, že okrem depresií a agresivity môžu užívatelia extázy zakúsiť aj príjemné pocity. Tieto príjemné skúsenosti mali najmä starší ľudia, ktorí užívali drogu dlhší čas.

Extáza je v odborných kruhoch známa pod skratkou MDMA, pod ktorou sa skrýva názov 3,4-metyléndioxymetamfetamín. Drogu po prvý raz vyrobili v roku 1912 a v Nemecku bola patentovaná v roku 1914. Až do 70. rokov sa na extázu zabudlo. Znovu ju objavili psychiatri a terapeuti obhajujúci „psychedelickú terapiu“ a extázu začali používať ako doplnok k psychoterapii.

V 80. rokoch začali ľudia MDMA využívať aj mimo medicíny a v Texase sa droga objavila pod názvom extáza. Droga vyvoláva v užívateľovi pocity eufórie, zvyšuje jeho sebavedomie a najčastejšie sa používa pri tancovaní na diskotékach. Tabletky bývajú označené symbolmi ako srdiečko, postavičkami z kreslených seriálov alebo číslami. Ceny tabletiek sa pohybujú v Británii od štyroch do 20 libier.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.