Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Šampanské a kaviár sú nevyhnutné

Najbohatšie futbalové kluby z Anglicka n Aj bohaté tímy môžu byť zadlžené

Už tri roky za sebou sa Manchestru United darí udržať na najvyššej priečke v poradí najbohatších klubov, ktoré zostavuje firma Deloitte & Touche v spolupráci s časopisom FourFourTwo. Klub zaznamenal zvýšenie obratu o úžasných 26 %, čo predstavuje nárast na 110,9 mil. GBP v sezóne 1998/1999, keď získal tri tituly, podľa ktorej sa poradie zostavuje.

Dominancia Anglicka

Rok 1999 bol pre Bayern Mníchov rokom druhých miest. Druhé miesto v Lige majstrov zodpovedalo druhému miestu vo finančnej lige. Vykázaný obrat vo výške 83,5 mil. GBP posunul Bayern pred Real Madrid. Tak vyzerá vedúce postavenie Manchestru United, za ktorým Bayern zaostáva o 27,4 mil. GBP, čo predstavuje 33-percentný rozdiel.

Anglická Premier League s 8 klubmi je dominantná. Ostávajúce miesta patria zvyšku Európy; ide o šesť klubov Serie A (Taliansko), dve v Bundeslige (Nemecko), dve v Primera division (Španielsko) a dva kluby škótskej Premier League. Popularitu a finančnú silu britského futbalu dokazuje účasť 10 klubov v rebríčku dvadsiatich najbohatších klubov. Svetový šampión - Francúzsko nemá zastúpenie v prvej dvadsiatke. Paris St. Germain klesol z prvej dvadsiatky na 25. miesto a Olympique Marseille je 22. „Pod zaostávajúcu pozíciu francúzskych klubov sa podpísali ako zvyčajne nedostatok podpory verejnosti a skutočnosť, že kluby majú štadióny v prenájme. Víťazstvá v SP v roku 1998 a v Euro 2000 určitým spôsobom vzbudili vo Francúzsku vášeň pre hru. Možno zažijeme návrat francúzskych klubov do rebríčka najbohatších v budúcich rokoch,“ povedal G. Boon, partner zodpovedný za skupinu Deloitte&Touche Šport.

Miliardové príjmy

Spoločné príjmy dvadsiatich najbohatších klubov prekročili hranicu jednej miliardy libier - 1,05 mld. GBP (celkové zvýšenie o 15 % pre klub na vedúcej pozícii). Výrazné rozdiely existujú aj medzi samotnými dvadsiatimi najbohatšími klubmi. Keď porovnáme príjmy klubu na 1. mieste vo výške 110,9 mil. GBP s 20. klubom (33,8 mil. GBP), vidíme pomer 3,3:1. Latka sa zvýšila o 19 %, lebo Celtic potreboval 33,8 mil. GBP, aby prebral Valencii jej 20. miesto. Po prvý raz sa tak do rebríčka dostali dva škótske kluby. Tento obrat ako ukazovateľ celkového rozvoja podnikania v oblasti futbalu v Európe by zabezpečil klubu Celtic v minulom roku 14. miesto v poradí. „Anglické kluby majú oproti súperom na kontinente finančnú výhodu, že svoje štadióny vlastnia. To prináša ďalšie toky potenciálnych výnosov podnikateľskému modelu,“ povedal G. Boon. „Dominantné postavenie však môže ohroziť prílev peňazí z televízií. Španielske a talianske kluby získali nedávno právo rokovať o zmluvách priamo s televíznymi spoločnosťami. Táto finančná injekcia by im pomohla vyšplhať sa na miesta vyššie v rebríčku. Zmluvy s televíznymi spoločnosťami prinesú anglickej PL v sezóne 2001/2002 obrovské výnosy, a to by mohlo v najbližších rokoch radikálne zmeniť poradie medzi dvadsiatkou najbohatších klubov.“

Postupy a pády

Spomedzi anglických klubov postúpili v rebríčku vyššie Leeds United, Tottenham Hotspur a Arsenal a Chelsea; poskočila z 9. až na 4. pozíciu. Najsilnejší nárast z hľadiska obratu zaznamenal Tottenham, ktorý porazil s 37-percentným zvýšením všetkých ďalších 19 klubov. Klub Newcastle United klesol najviac, o 7 miest, a skončil na 12. mieste. V poradí mierne klesli aj futbalové kluby Aston Villa a Liverpool.

„Veľa urobili nedávno aj anglickí fanúšikovia. Priemerný klub Premier League zarába na čestných lóžach tak, že tým zaplatí mzdy trom hráčom. Takže systém ťšampanské a kaviárŤ je neodmysliteľnou podmienkou finančných úspechov anglických klubov,“ povedal M. Hann, redaktor časopisu FourFourTwo. „Príjmy v deň zápasu - predané lístky - predstavujú stále najväčšiu časť výnosov klubov PL. Týmto príjmom budú pravdepodobne vážne konkurovať zmluvy s televíznymi spoločnosťami.“

Zadlženosť a úspech

Štúdia sa zaoberá aj zadlženosťou najbohatších klubov sveta. Real Madrid bol na čele španielskych klubov - aj napriek všeobecne známemu dlhu sa ocitol na 3. mieste. Nie je to vhodný príklad zadlženosti alebo slávy; obrat a značka Real sú také dôležité, že dlh klubu nie je jediným rozhodujúcim ukazovateľom jeho finančnej situácie.

Najbohatší taliansky klub Juventus dosiahol na konci sezóny 1999 príjmy vo výške 58,5 mil. GBP. Bol na piatom mieste pred AC Milánom, Laziom, Internazionale, Parmou a AS Rím. Aj napriek popularite klubu účasť na zápasoch v porovnaní s ostatnými talianskymi súpermi dosť klesla. Kluby Juventus, AC Miláno a Inter podpísali samostatné šesťročné zmluvy o televíznom vysielaní, čo by mohlo ohroziť dominantné postavenie anglických klubov, pokiaľ ide o výnosy, ktoré budú plynúť z týchto obchodov v sezóne 2000.

Burza a futbal

Klub Lazio sa vyšplhal z 12. na 8. miesto s 22-percentným zvýšením obratu (zo 41,1 mil. na 50 mil. GBP). Na taliansku burzu cenných papierov nedávno pribudol druhý klub Roma (prvým bol Lazio), a stal sa tak druhým kótovaným klubom. Naproti tomu je na burze kótovaných 6 z 8 anglických klubov z dvadsiatky najbohatších.

Prieskum zoraďuje kluby podľa ich obratu, bohatosť klubu spočíva v schopnosti vytvárať príjmy bez ohľadu na to, ako sa výnos následne použije. Informácie, na základe ktorých sa poradie klubov zostavilo, boli zo sezóny skončenej v roku 1999.

(do)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.