Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000

Udalosti

Hymna so slovami

Moskva (TASR) - Melódia osobne vybratá v roku 1943 sovietskym diktátorom Josifom Vissarionovičom Stalinom za hymnu ZSSR sa včera stala štátnou hymnou RF. Melódia má nanovo zaznieť na Silvestra tohto roku, a to podľa očakávania spolu s moderným textom, ktorého staronovým autorom je 87-ročný Sergej Michalkov. Popri hymne dostala RF i oficiálne štátne symboly. Štátnym znakom je cársky dvojhlavý orol a štátnou vlajkou je bielo-modro-červená trikolóra.

Proti Estradovi

Manila (TASR) - V procese impeachmentu filipínskeho prezidenta J. Estradu je ochotný proti nemu vypovedať aj jeho blízky priateľ. Podľa opozičného poslanca M. Defensora bude toto svedectvo ešte „bombastickejšie“ ako výpoveď bankovej úradníčky, ktorá dosvedčila, že videla Estradu pod cudzím menom podpisovať zmluvu na 10 miliónov dolárov.

Mitterrand za mrežami

Paríž (TASR) - Odvolací súd v Paríži včera odmietol žiadosť o prepustenie na slobodu Jeana-Christopha Mitterranda, obvineného v súvislosti s predajom zbraní do Angoly. Vypočúvanie Mitterranda mladšieho sa týkalo obvinení z prania špinavých peňazí v súvislosti s nelegálnymi dodávkami zbraní do Angoly.

Koniec pôstu

Ázijskí moslimovia včera oslávili koniec islamského pôstneho mesiaca ramadán. V mnohých častiach Ázie však pri príležitosti tradičného sviatku Fitr zaznamenali aj zvýšený počet nábožensky motivovaných násilníckych akcií.

(TASR)

Pomoc diabetikom

Londýn (TASR) - Britskí vedci zistili, že psy majú schopnosť varovať diabetikov pred možnou kómou. Vedci z Liverpoolu a Ashingtonu použili pri tejto štúdii tri psy rozličných plemien - Natta, Susie a Candy a pozorovali ich správanie počas ich "spolužitia" s majiteľkami trpiacimi cukrovkou. Ukázalo sa, že všetky tri psy zistili skôr než ich majiteľky, kedy sa dostal ich obsah cukru v krvi pod kritickú hranicu.

Obavy z katastrofy

Lisabon (TASR) - Španielske úrady včera vyjadrili obavy z environmentálnej katastrofy v súvislosti s haváriou čínskeho tankera Coral Bulker, ktorý v noci na utorok narazil na dno na pobreží neďaleko severoportugalského prístavného mesta Vianna de Castello. Z havarovanej lode už vytiekla do mora časť nádrže obsahujúcej viac ako 700 ton ťažkého a dieselového oleja.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.