Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000

Celosvetová dominácia

Spojené štáty na konci tisícročia v roli jedinej globálnej veľmoci predniesli svetu veselohru vo forme súdnej dohry prezidentských volieb. Aj taká je demokracia.

Celosvetová dominácia Washingtonu, až na maličké záchvevy, zostala neotrasiteľná vo všetkých kľúčových oblastiach. USA nielenže zostávajú vedúcim výrobcom a vývozcom zbraní, ale naďalej tu pokračuje trend zvyšovania vojenských výdavkov (v roku 1999 sa zvýšili o 3 miliardy USD). Keď sa peniaze skombinujú s technologickým náskokom USA v porovnaní so zvyškom sveta je jasné, že ešte dlho žiadna armáda nebude schopná konkurovať americkej. Pritom pri presadzovaní vlastných obranných zámerov Washington vlani neváhal dostať sa do konfliktu dokonca aj so spojencami (čo je zasa jedným z dôkazov obrovského politického vplyvu). Konkrétne šlo o program budovania systému protiraketovej obrany, na ktorý sa s nevôľou pozerali nielen Moskva a Peking, ale aj Brusel. A spory vôbec nekončia, keďže je po víťazstve republikána Georga W. Busha v prezidentských voľbách celý projekt na najlepšej ceste dostať zelenú.

Odborníci odhadujú, že sa v roku 2000 rast americkej ekonomiky pohyboval okolo úctyhodných 5 percent, nezamestnanosť sa v jednom okamihu prehupla pod rekordne nízku štvorpercentnú hranicu, rozpočtový prebytok dosiahol 237 miliárd USD, dolár bol malým obrom medzi menami. Avšak, ak sme hovorili o záchvevoch, čisto teoreticky ohrozujúcich americkú domináciu, týkali sa práve hospodárstva. Rast v treťom kvartáli klesol na 2,4 percenta, v druhom na 5,6 percenta. Časť spomalenia treba pripísať FED-u, ktorý predtým niekoľkokrát zvýšil úrokové miery v snahe zabrániť tvrdému pristátiu americkej ekonomiky. Avšak časť má na svedomí aj spľasnutie bubliny tzv. novej ekonomiky, ktorá bola jedným z hnacích motorov Clintonovej éry prosperity. Začalo sa to ešte v marci. Index technologických akcií NASDAQ na Wall Street stratil za necelé dva mesiace 35 percent a po krátkej letnej rekonvalescencii nasledoval ďalší zosuv až ku kvóte 3-tisíc bodov z februárových 5-tisíc bodov. Len na ilustráciu, aké hodnotenia môžu byť vratké, pripomíname, že tohtoročnú fúziu medzi poskytovateľom internetových služieb America Online a gigantom zábavného priemyslu Time Warner v hodnote 126 miliárd USD mnohé svetové médiá označili za definitívne potvrdenie sily novej ekonomiky.

Avšak aj niektoré ekonomické ukazovatele môžu byť zdrojom menšieho znepokojenia. Deficit platobnej bilancie by mal tento rok dosiahnuť rekordnú výšku – 440 miliárd USD. Okrem toho ani 3,5-percentná novembrová inflácia podľa odborníkov nie je práve ideálna.

Americký spôsob života aj tohto roku priťahoval masy, pri čom mu pomáhali zábavný a reklamný priemysel, ako aj médiá. Sila posledných sa ukázala počas volebnej noci, keď televízie predčasne korunovali víťaza volieb a uverili im aj štátnici, ktorí začali Bushovi posielať blahoprajné telegramy.

Týmto odštartovala celá špirála súdnych verdiktov a odvolaní. Demokratický prezident Al Gore žiada ručné sčítanie hlasov na Floride, ktoré by mu zrejme pomohlo zlikvidovať Bushov minimálny náskok v tomto štáte a stať sa tak prezidentom. Tábor republikánov spochybňuje legálnosť eventuálneho ručného sčítania.

Výsledok: Spochybnený americký volebný systém a ďalší Bush v Capitole. Javisko je pripravené.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.