Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Miloševičov odchod

Na prelome tisícročí sa celý Balkán dostal s najväčšou pravdepodobnosťou na dlhší čas do sféry západného vplyvu. Ide o mimoriadne vzácny moment. Juhovýchodná Európa, tradičné dejisko bojov o vplyv najrozličnejších mocností a kultúrnych centier, bola, s miernym zveličením, v podobnej situácii až v rímskych časoch.

Že vývoj neodvratne nabral takéto smerovanie, sa dalo tušiť už počas minuloročného bombardovania Juhoslávie, keď sa Rusko, ako jediný možný globálny protihráč Západu v týchto zemepisných šírkach, nezmohlo na viac ako verbálne odsúdenie útokov aliancie. Už vtedy bolo len otázkou času, kedy sa občania Juhoslávie, sužovaní hospodárskou krízou a vystavení úplnej izolácii, rozhodnú skončiť boj s veternými mlynmi, ktorý viedlo ich vedenie personifikované v osobe prezidenta Miloševiča. Čas nastal v septembri a všetko prešlo bez krviprelievania.

Rýchlo sa však ukázalo, že Miloševičovým odchodom ohniská napätia vôbec neprestali existovať. Svedčia o tom teroristické útoky albánskych teroristov na srbských policajtov v južnom Srbsku, pripravované referendum o nezávislosti v Čiernej Hore, ale aj pretrvávajúca etnická nevraživosť v Bosne či Macedónsku. Okrem toho ako ďalší potenciálny zdroj nestability sa javia hospodárske problémy regiónu. Ukazuje sa totiž, že ekonomicky nevyspelé krajiny Balkánu len ťažko zápasia s globalizačnými výzvami spojenými s otváraním vlastných trhov silnejšej konkurencii. Možné dôsledky týchto ekonomicko-spoločenských tráum naznačujú októbrové voľby v Rumunsku, v ktorých sa výrazne presadili exkomunisti a ultranacionalisti.

Čo teda novovzniknutá situácia znamená pre Balkán? Vznikli naozaj predpoklady pre obdobie hospodárskeho rastu a prosperity, ako často odznieva na stretnutiach predstaviteľov EÚ a krajín juhovýchodnej Európy? Alebo začiatok nového tisícročia bude poznačený krehkou stabilitou, založenou na zahraničnej vojenskej prítomnosti a rovnováhe medzi krajinami regiónu udržiavanej podľa rímskej zásady divide et impera? Nechajme sa prekvapiť.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.