Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rusko obraňuje spoluprácu

Predajom zbraní Iránu neporušuje dohody

Teherán (TASR) - Ruský minister obrany Igor Sergejev včera vyhlásil, že Moskva predajom zbraní Iránu neporuší medzinárodné dohody. Šéf ruského rezortu obrany je od utorka na trojdňovej návšteve Teheránu. Sergejev je prvým ruským ministrom obrany, ktorý prišiel na návštevu Iránu po islamskej revolúcii v roku 1979. Jeho vyhlásenie bolo potvrdením záväzku, ktorý dal tento mesiac USA, keď povedal, že Kremeľ predá Iránu iba obranné vojenské systémy. Prevažne pôjde o náhradné dielce k zbraniam ešte z čias Sovietskeho zväzu. „Rusko nebude porušovať medzinárodné zmluvy,“ citovala Sergejevove slová iránska štátna agentúra IRNA. Obavy Washingtonu v súvislosti s rusko-iránskymi vojenskými vzťahmi sa začali množiť iba nedávno, keď sa Moskva rozhodla odstúpiť od dohody s USA z roku 1995. V zmluve sa ruská strana zaviazala nepredávať Iránu konvenčné zbrane.

Spojené štáty tvrdia, že Teherán má aktívny program vývoja jadrových zbraní a podporuje protizápadné teroristické skupiny. Irán naproti tomu tvrdí, že nemá ambície v oblasti vývinu jadrových zbraní a všetka práca na tomto poli slúži len na mierové účely, ako sú napríklad jadrové elektrárne.

„Iránsko-ruská vojenská spolupráca nebude na úkor žiadnej tretej krajiny,“ podčiarkol ruský minister.

Americkí predstavitelia sa usilovali od Ruska získať uistenie, že predmetom dohôd nebudú transfery technológie jadrových zbraní alebo pomoc pri vývoji iránskej rakety Saháb-3. Táto strela, ktorá je momentálne vo vývoji, bude mať dosah 1500 kilometrov.

Ako minulý týždeň uviedol iránsky minister obrany kontraadmirál Alí Šamchání, „geografická poloha oboch krajín v tomto citlivom regióne si vynucuje tesnejšiu vojenskú spoluprácu. Rozvoj vojenských vzťahov s Ruskom je jednou z priorít iránskej zahraničnej politiky“.

Sergejev včera absolvoval rokovania s ministrom Šamcháním. Stredobodom rozhovorov boli otázky regionálnej bezpečnosti, pričom sa dosiahli určité pozitívne výsledky. Ruský minister bude v Iráne rokovať aj o otázkach týkajúcich sa situácie v regióne Kaspického mora, Strednej Ázie, Blízkeho východu a rozšírenia NATO na východ. Minister Sergejev má v pláne stretnutie s iránskym prezidentom Mohammedom Chatámím a šéfom iránskej diplomacie Kamálom Charázím. Pred svojim odchodom vo štvrtok navštívi i letecký závod v stredoiránskom Esfaháne.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.