Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000

Rusko obraňuje spoluprácu

Predajom zbraní Iránu neporušuje dohody

Teherán (TASR) - Ruský minister obrany Igor Sergejev včera vyhlásil, že Moskva predajom zbraní Iránu neporuší medzinárodné dohody. Šéf ruského rezortu obrany je od utorka na trojdňovej návšteve Teheránu. Sergejev je prvým ruským ministrom obrany, ktorý prišiel na návštevu Iránu po islamskej revolúcii v roku 1979. Jeho vyhlásenie bolo potvrdením záväzku, ktorý dal tento mesiac USA, keď povedal, že Kremeľ predá Iránu iba obranné vojenské systémy. Prevažne pôjde o náhradné dielce k zbraniam ešte z čias Sovietskeho zväzu. „Rusko nebude porušovať medzinárodné zmluvy,“ citovala Sergejevove slová iránska štátna agentúra IRNA. Obavy Washingtonu v súvislosti s rusko-iránskymi vojenskými vzťahmi sa začali množiť iba nedávno, keď sa Moskva rozhodla odstúpiť od dohody s USA z roku 1995. V zmluve sa ruská strana zaviazala nepredávať Iránu konvenčné zbrane.

Spojené štáty tvrdia, že Teherán má aktívny program vývoja jadrových zbraní a podporuje protizápadné teroristické skupiny. Irán naproti tomu tvrdí, že nemá ambície v oblasti vývinu jadrových zbraní a všetka práca na tomto poli slúži len na mierové účely, ako sú napríklad jadrové elektrárne.

„Iránsko-ruská vojenská spolupráca nebude na úkor žiadnej tretej krajiny,“ podčiarkol ruský minister.

Americkí predstavitelia sa usilovali od Ruska získať uistenie, že predmetom dohôd nebudú transfery technológie jadrových zbraní alebo pomoc pri vývoji iránskej rakety Saháb-3. Táto strela, ktorá je momentálne vo vývoji, bude mať dosah 1500 kilometrov.

Ako minulý týždeň uviedol iránsky minister obrany kontraadmirál Alí Šamchání, „geografická poloha oboch krajín v tomto citlivom regióne si vynucuje tesnejšiu vojenskú spoluprácu. Rozvoj vojenských vzťahov s Ruskom je jednou z priorít iránskej zahraničnej politiky“.

Sergejev včera absolvoval rokovania s ministrom Šamcháním. Stredobodom rozhovorov boli otázky regionálnej bezpečnosti, pričom sa dosiahli určité pozitívne výsledky. Ruský minister bude v Iráne rokovať aj o otázkach týkajúcich sa situácie v regióne Kaspického mora, Strednej Ázie, Blízkeho východu a rozšírenia NATO na východ. Minister Sergejev má v pláne stretnutie s iránskym prezidentom Mohammedom Chatámím a šéfom iránskej diplomacie Kamálom Charázím. Pred svojim odchodom vo štvrtok navštívi i letecký závod v stredoiránskom Esfaháne.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.