Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Návrhy neprijmú ani neodmietnu

Palestínčania s výhradami ku Clintonovej dohode

Jeruzalem (TASR) - Palestínske vedenie bude odpovedať na mierové návrhy amerického prezidenta Billa Clintona neutrálnym listom, v ktorom spresní svoje výhrady k jeho návrhom. Palestínsky minister pre medzinárodnú spoluprácu Nabil Šás povedal, že palestínsky list nebude obsahovať ani súhlas, ani odmietnutie amerických návrhov. „Budú v ňom výhrady k týmto návrhom,“ povedal Šás po porade palestínskeho vodcu J. Arafata s poradcami.

Britské denníky sa nazdávajú, že je nadovšetko dôležité, aby Jásir Arafat navzdory svojim domácim kritikom Clintonov mierový plán prijal. „Zisk Chrámovej hory - ak (odstúpivší izraelský premiér) Ehud Barak dokáže presvedčiť Izraelčanov o nevyhnutnosti tejto vysokej ceny za mier - dáva Arafatovi symbolické víťazstvo,“ píše denník Times a dodáva, že žiadna znesiteľná alternatíva k tomuto „usporiadanému rozvodu“, ku ktorému dospel tento smutný mier, neexistuje. Denník Guardian na druhej strane zdôrazňuje, že rozhodovanie o tom, či prijať americký plán alebo nie, je jedným z najťažších v celej Arafatovej politickej kariére. Tento plán totiž vôbec nenapĺňa palestínske predstavy a jeho prijatie nesie so sebou riziko odporu medzi Arafatovými stúpencami. Guardian v tejto súvislosti cituje jedného z významných predstaviteľov Arafatovho hnutia Fatah, podľa ktorého sú americké návrhy len zamaskovanými predstavami Izraela. „Znamená to zachovať izraelskú okupáciu väčšiny Jeruzalema a ponechať na našom území židovské osady. To, že Izrael sa nestiahne za hranice z roku 1967 a utečenci nedostanú právo na návrat. To odmietame,“ cituje Guardian slová palestínskeho predstaviteľa z hnutia Fatah.

Egyptský prezident Husní Mubarak sa spolu s E. Barakom a J. Arafatom dnes zídu v Egypte na rokovania o mieri na Blízkom východe. Stredobodom summitu bude mierový plán pre krízový región. Izraelský rozhlas informoval, že miestom schôdzky na najvyššej úrovni má byť egyptské kúpeľné mesto Šarm aš-Šajch. Táto istá lokalita bola 17. októbra miestom predchádzajúceho izraelsko-palestínskeho summitu, na ktorom sa uzavrela dohoda o zastavení násilia na Blízkom východe, vytvorení špeciálnej komisie, ktorá prešetrí incidenty na palestínskych územiach a na obnovení rokovaní v rámci mierového procesu. Oficiálne palestínske zdroje včera potvrdili ochotu prezidenta Arafata zúčastniť sa na summite. Podľa vyjadrenia izraelskej strany je postoj kabinetu židovského štátu k najnovším návrhom v zásade pozitívny, aj keď nie úplne bez výhrad. Izraelská vláda ešte na svojom dnešnom zasadaní sformuluje odpoveď na Clintonov návrh.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.