Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Priority švédskeho predsedníctva

Zaostrené na integráciu a pobaltské krajiny

Viedeň (TASR) - Skutočnosť, že Švédsko bude po prvý raz vo svojej histórii predsedať EÚ, je pre túto krajinu historickou a veľkou úlohou, vyhlásila nová veľvyslankyňa Švédska v Rakúsku Gabriella Lindholmová. Jej krajania sú síce voči EÚ a spoločnej európskej mene - euru, naladení skepticky, v prípade rozšírenia EÚ možno však rátať s pozitívnym ohlasom Švédska. „Leží nám na srdci urýchlenie rokovaní s pobaltskými krajinami,“ dodala diplomatka. Podľa prieskumov verejnej mienky by viac ako 70 percent Švédov privítalo rozšírenie EÚ, vyhlásila Lindholmová. Je to záväzok aj pre vládu v Štokholme, ktorá by počas vstupných rokovaní s kandidátskymi krajinami chcela otvoriť „toľko kapitol, koľko len bude možné“. Dohoda o reforme EÚ, prijatá na summite únie vo francúzskom Nice, je dobrým základom na realizáciu týchto krokov. Nových členov by mohla Európska únia privítať už koncom roku 2002, prípadne v roku 2003.

K návrhu nemeckého kancelára Gerharda Schrödera zaviesť v rámci únie pre nové členské krajiny sedemročné obmedzenie pohybu pracovných síl Lindholmová podotkla, že Švédsko by sa zaobišlo aj bez rôznych prechodných období. Strach pred imigráciou nepatrí v tejto severskej krajine k hlavným témam. „Práve naopak. Potrebujeme ľudí v priemysle, zdravotníctve a učiteľov.“ Švédsko potrebuje aj odborníkov na informačné technológie, „aj keď nie v takom počte ako Nemecko a Rakúsko“.

Konkurencieschopnosť Európy závisí vo veľkej miere od nových informačných technológií, pripomenula veľvyslankyňa. Táto téma bude aj ťažiskom marcového informačného summitu EÚ v Štokholme, na ktorom sa bude riešiť aj problematika zamestnanosti v Európe. Skutočnosť, že Švédsko dokázalo zredukovať v priebehu štyroch rokov nezamestnanosť z ôsmich percent na polovicu, pripisuje Lindholmová úspešným reformám v štátnom rozpočte, privatizácii a vzdelávacím programom.

Okrem rozširovania EÚ a politiky zamestnanosti bude treťou nosnou témou švédskeho predsedníctva EÚ životné prostredie. Švédsko sa bude usilovať o dosiahnutie globálnej dohody o ochrane zemskej klímy, pozornosť sa však bude venovať aj celoeurópskej potravinovej bezpečnosti. „Choroba šialených kráv sa môže stať väčším problémom, ako sa nazdávame,“ varovala švédska veľvyslankyňa.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.