Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Skúšobný rok pre demokraciu

RE musí pomôcť mieru v Čečensku a v Kosove

Štrasburg (TASR) - Generálny tajomník RE W. Schwimmer považuje končiaci sa rok 2000 za rok rozsiahlych politických zmien na Balkáne, ktoré položili základ skutočnej demokracie v regióne. Ako včera zdôraznil v Štrasburgu, výzvou na rok 2001 je tieto zmeny dokončiť. „Uplynulý rok priblížil náš ideál zjednotenej demokratickej Európy. Pád juhoslovanského autoritárskeho režimu otvoril cestu pre rozsiahle demokratické reformy a integráciu tejto krajiny do rodiny európskych demokracií. Naša práca na zmierení multietnickej spoločnosti Kosova vyvrcholila vo vôbec prvých komunálnych voľbách, ktoré priniesli víťazstvo umiernených síl. Bosna a Hercegovina ďalej pokročili v plnení požiadaviek na ich prijatie do našej organizácie, rovnako ako Arménsko a Azerbajdžan, ktoré dostali pozvanie na vstup do RE tento rok v novembri,“ povedal Schwimmer. Rok 2000 bol rokom 50. výročia Európskej konvencie ľudských práv, ktorá je základným kameňom unikátneho systému ochrany zaručujúceho individuálne práva a slobody takmer 800 miliónom ľudí žijúcich na území od Grónska až po Kamčatku. Takisto sa v tomto roku už po tretí rok za sebou v Európe neuskutočnila ani jedna poprava. Všetkých 41 členských krajín RE sa tejto praxe vzdalo, čím sa svet priblížil k cieľu úplne zastaviť trestanie smrťou. RE ako jediná medzinárodná organizácia trvalo prítomná v Čečensku iniciovala medzinárodnú akciu na politické vyriešenie konfliktu v tejto republike.

Pred Európou stojí v roku 2001 impozantná úloha dokončiť zmeny, ktoré priniesol rok 2000, povedal Schwimmer. Vytvoriť silné demokratické inštitúcie a spravodlivý súdny systém v Juhoslávii, zabezpečiť ochranu menšín a slobodu médií v tejto krajine a umožniť jej prijatie do RE. Treba priniesť zmierenie a mier do Kosova, ako aj obnoviť normálny život a zabezpečiť rešpektovanie ľudských práv v Čečensku.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.