Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dohoda o užšej spolupráci

Koštunica a Radišič aj o vysídlencoch a utečencoch

Belehrad (TASR) - Nový juhoslovanský prezident V. Koštunica sa v utorok v neskorých večerných hodinách s bosnianskym vodcom Ž. Radišičom dohodol na posilnení vzájomnej spolupráce v snahe obnoviť stabilitu v oboch susediacich krajinách, ktoré obnovili diplomatické styky len nedávno.

Belehrad podporuje implementáciu všetkých častí daytonskej mierovej dohody, citovala Koštunicu tlačová agentúra Beta. Koštunica tiež vyhlásil, že utečenci a vysídlenci by sa mali vrátiť do svojich domovov v Bosne a Hercegovine.

Čiernohorský prezident Milo Djukanovič potvrdil odvolanie troch vrchných armádnych veliteľov juhoslovanskej zväzovej armády v jeho republike, o ktorom rozhodla v pondelok Najvyššia rada obrany JZR. Djukanovič, ktorý sa zasadzuje za nezávislosť Čiernej Hory od Juhoslávie a prehodnotenie vzťahov so Srbskom, potvrdil informáciu v priamom televíznom prenose v utorok večer po skončení zasadania Najvyššej rady obrany v Belehrade. Bola to jeho prvá návšteva hlavného mesta Srbska i celej Juhoslávie po dvoch rokoch, odkedy sa dištancoval od Miloševičovho režimu a prakticky izoloval Podgoricu od Belehradu.

Najvyššia rada obrany odvolala v pondelok z funkcie doterajšieho druhého armádneho veliteľa Milorada Obradoviča, veliteľa námorných síl juhoslovanskej armády na jadranskom pobreží admirála Milana Zeca a plukovníka Luku Kastratoviča, veliteľa kľúčového vojenského letiska v Čiernej Hore. Podľa správ dobre informovaného denníka Blic boli dvaja muži prevelení na nové posty do Belehradu, zatiaľ čo admirál Zec odíde do dôchodku. Všetci traja odvolaní velitelia boli menovaní do funkcií počas vlády bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, proti čomu dôrazne protestoval práve reformisticky a prozápadne naladený Djukanovič.

Nový juhoslovanský prezident Vojislav Koštunica prisľúbil, že začne rozhovory o urovnaní vzťahov a vytvorení demokratickejších vzťahov s Čiernou Horou v rámci juhoslovanského zväzu, avšak Djukanovič aj napriek tomu pripravuje plány na usporiadanie referenda o nezávislosti. V evidentnom úsilí položiť pevné základy svojim plánom, požiadal Djukanovič začiatkom novembra Koštunicu o odvolanie vrchných veliteľov juhoslovanskej armády v Čiernej Hore.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.