Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Silnejúci hlas europesimistov

Nadpolovičná väčšina Švédov proti vstupu do EMÚ

Švédi ešte stále milujú svoju švédsku korunu viac ako jednotnú európsku menu euro. Vláda krajiny troch koruniek na čele s premiérom Göranom Perssonom vyvíja nemalé úsilie, aby voličov presvedčila o výhodnosti a nevyhnutnosti vstupu do Európskej menovej únie (EMÚ). Proeurópskym úsilím vlády však otriaslo septembrové referendum v susednom Dánsku, v ktorom Dáni opäť odmietli vstup svojej krajiny do EMÚ. Reakcia Švédov na väčšinou odmietavý postoj Dánov nenechala na seba dlho čakať. Ak ešte v auguste tohto roka za vstup do eurozóny podľa prieskumov verejnej mienky bolo 37 percent Švédov a 40 percent proti, po dánskom „ohrdnutí“ eurozónou sa váhy vychýlili v prospech švédskych europesimistov.

Podľa štokholmského denníka Dagens Nyheter najmä u pravicovoorientovaných voličov sa posilnilo odmietavé stanovisko. To je zaujímavá skutočnosť, lebo doteraz boli prívrženci pravicového a stredopravicového tábora tradičnými fanúšikmi pripojenia sa do EMÚ. Názorový posun je od augusta viac ako evidentný. V lete až 51 percent švédskych pravičiarov súhlasilo s implementáciou eura, a proti bolo iba 32 percent. Dnes je rozdiel medzi Áno a Nie veľmi tesný, keď iba 42 % voličov pravicového tábora súhlasí s EMÚ a 40 % je proti. Aj ľavicový tábor zmenil názory. Znepokojením pre Perssonovu vládnucu Švédsku sociálnodemokratickú robotnícku stranu je skutočnosť, že dnes je proti EMÚ skoro až 60 % jej voličov. V auguste bolo proti iba 40 percent ľavičiarov.

Ak by sa referendum konalo už teraz, pripomína denník, za pričlenenie k EMÚ by hlasovalo už iba 30 percent Švédov a až 52 percent by bolo proti. To je pre Perssonov kabinet viac ako výstraha, lebo aj keby sa zvyšných 18 percent zatiaľ nerozhodných voličov priklonilo k vstupu do eurozóny, odporcov bude čoraz viac. Aj preto je logické váhanie vlády s vypísaním presného termínu referenda o vstupe do EMÚ. Fiasko referenda by bol jej neúspechom. Najpravdepodobnejším termínom je rok 2003. Dovtedy sa ešte všeličo zmení. Možno aj názory voličov...

(jnk)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.