Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Švédi na internete nakupujú a obchodujú s akciami

Švédi, ktorí vo svete patria k najväčším používateľom internetu, strávia viac ako polovicu času na sieti obchodovaním s akciami a nakupovaním. Výskumná organizácia Sifo vo februári tohto roka oznámila, že z celkovej švédskej populácie (skoro 8,9 milióna) v januári až 3,47 milióna ľudí používalo sieť v priemere deväť hodín mesačne a 1,3 milióna Švédov vykonávalo určitú formu obchodovania. Podľa údajov švédskeho Výskumného ústavu pre maloobchod a veľkoobchod (HUI) štvrtina všetkých transakcií s akciami sa vo Švédsku koná práve na internetovej sieti. Podľa agentúry Reuters tento podiel v percentuálnom vyjadrení prevyšuje úroveň v USA.

Štúdia však uvádza, že internetoví makléri vo Švédsku získali len 15 % svojich maklérskych provízií, keďže väčšina transakcií bola v nízkych sumách. Výkonný riaditeľ HUI Stefan Folster to vysvetľuje obavami veľkých investorov, že v krízovej situácii nebudú schopní dostatočne rýchlo predať akcie cez internet. Podľa neho jednou z príčin vysokého záujmu o akcie cez internet vo Švédsku, na rozdiel od USA, je fakt, že tradiční americkí makléri sú oveľa prístupnejší a orientovaní na služby. Internetoví makléri vo Švédsku teraz priťahujú nových klientov, ktorí predtým s akciami neobchodovali vôbec. Avšak tradičným maklérom môžu nastať ťažké časy, keď ich internetoví kolegovia začnú ponúkať rovnako spoľahlivé služby.

Švédska Obchodná organizácia v nezávislej správe uviedla, že sa rozrastajú nákupy cez internet a tento spôsob je čoraz ziskovejší, hoci jeho podiel na celkovom predaji stagnuje.

(TASR/Hd)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.