Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Poštová reforma po švédsky

Internetizácia a globalizácia menia aj služby

Proces globalizácie a internetizácie nabúrava miestne špecifiká. Natoľko ovplyvní švédsku spoločnosť, že zasiahne aj do rezortov, ktoré v iných štátoch týmto trendom zatiaľ odolávajú. Napríklad poštové úrady. Vo Švédsku ich evidujú 900, v budúcom roku však podľa hlavného riaditeľa pošty Lennarta Grabeho nemusí existovať nijaký takýto úrad. Čo však neznamená, že pošta ako taká zanikne. Nie, iba sa má prispôsobiť novým podmienkam a dokonca má byť zisková.

Mimochodom, vo Švédsku sa uskutočňuje reforma poštových služieb už šesť rokov a na budúci rok sa má z nej zrealizovať jej najzávažnejšia etapa. Poštové úrady zaniknú. Poskytovanie poštových služieb prevezmú potravinárske obchody, kaviarne a stanice pohonných látok. Pre občana to bude pozitívny posun, lebo sa odbúrajú fixné úradné hodiny (na benzínových pumpách napríklad vzniká možnosť nonstop služieb) a zväčší sa počet miest s poštovými službami. Namiesto 900 poštových úradov budú mať Švédi k dispozícii až 3000 poštových prevádzok. Jednou z hlavných príčin tejto reformy je nová politika štátnej banky Nordbanken, ktorá doteraz fungovala spolu s poštou. Globalizačné trendy však neobchádzajú túto časť sveta. Nordbanken fúzovala s fínskou Meritou a dánskou Unibankou, čím sa vytvoril najväčší škandinávsky finančný ústav. Nordbanken má teraz iné priority, už nebude závislá od vkladoch obyvateľov odľahlých dedín a dediniek, kde fungovala prostredníctvom pošty, a tak svoje pobočky v malých obciach ruší. Svojou časťou prispel aj fenomén internetizácie, lebo rozsiahlym využívaním širokodostupného internetu sa rozsah poštových služieb badateľne zredukoval.

A tak podľa tvorcov poštovej reformy od budúceho roka budú Švédi posielať balíky prostredníctvom tabakových stánkov a listové zásielky prostredníctvom rôznych obchodov. Budovy vyprázdnených poštových úradov sa budú môcť prenajať alebo predať. Tento zámer sa však zatiaľ obyvateľstvu veľmi nepáči. Najmä staršia generácia si nevie predstaviť, ako to bude s platbou inkasa a vyplácaním dôchodkov. Časť politikov zasa trápi, ako to bude s hlasovaním, keďže doteraz Švédi mohli voliť na poštách na diaľku. Voliť na benzínovej pumpe či u mäsiara?

História dokázala, že inovácie vždy narážali na nepochopenie a odpor verejnosti. Dnes však hlavné slovo má efektivita, a preto majú plánované zmeny veľkú šancu na úspech. A je viac ako logické, že ak sa švédsky model poštovej reformy úspešne uplatní, čoskoro ho môžu nasledovať aj iné krajiny.

(jnk)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.