Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

CNIM BABCOCK - energia spolupráce

Už sama, takmer stopäťdesiat rokov dlhá cesta, počas ktorej sa z francúzskych vojenských námorných lodeníc stala medzinárodná priemyselná skupina CNIM (Construction Industrielles de la Mediterranée), veľa napovie o tradícii a kvalite. Spoločnosť sa prispôsobovala duchu doby, menila smer a zameranie, rozrastala sa, pritom stále zostáva silná a úspešná. S obratom 2,6 miliardy frankov v roku 1999, dvoma tretinami aktivít v zahraničí a 2340 zamestnancami sa CNIM dnes zameriava na vývoj, dizajn a výrobu technicky vyspelých systémov a inštalácií v troch sektoroch trhu. Ťažiskom divízie transportných systémov pre chodcov sú dodávky eskalátorov či pohyblivých chodníkov. Sektor obranné a mechanické systémy vychádza z vojenských tradícií spoločnosti, ale spolieha sa na najmodernejšiu techniku a technológiu. Zahŕňa odpaľovacie raketové systémy pre atómové ponorky, pontónové mosty, high-tech komponenty pre nukleárne a vesmírne aplikácie. Nakoniec najdôležitejšia je tu energia a životné prostredie so širokou škálou ponuky od veľkých celkov na kľúč ako sú spaľovne komunálneho odpadu, fluidné kotly pre spaľovanie hnedého uhlia a paroplynové cykly až po dodávky pre priemysel a komunálnu tepelnú energetiku ako napríklad parné a teplovodné kotly, kotly na drevný odpad, rýchlovyvíjače pary, kotly na využitie odpadového tepla a pod.

Naposledy menovaná divízia je pre nás zaujímavá nielen preto, že na ňu pripadá 50 percent celkového obratu skupiny CNIM, ale najmä tým, že má vlastné zastúpenie aj v strednej Európe. Centrála CNIM BABCOCK Central Europe je v Prahe a od roku 1999 má dcérsku spoločnosť aj na Slovensku. Jej hlavnou náplňou je predaj kotlov, rýchlovyvíjačov pary, vyvíjačov horúceho vzduchu a celej škály teplotechniky, čiže produktov tradičného výrobcu BABCOCK WANSON, ktorý sa akvizíciou už skôr stal súčasťou skupiny CNIM. A nielen to. “Budujeme vlastný servis, ale spolupracujeme aj s inými montážnymi firmami. Snažíme sa nielen o dodávku, ale aj o výrobu kotlov na Slovensku, a to v spolupráci so slovenskými strojárenskými podnikmi. Navyše by sme si želali pomôcť slovenským partnerom preniknúť aj na trhy v zahraničí,” tvrdí Ing. Tomáš Murajda, šéf tunajšej pobočky CNIM BABCOCK Central Europe.

Z obchodného hľadiska má slovenská dcéra najlepšiu spoluprácu s firmami z frankofónnych krajín, keď dodala kotly pre Danone, Dalkiu alebo Carrefour. Ako zaujímavý projekt sa javil tender na košickú spaľovňu, kde sa CNIM dostal do najužšieho výberu. “Ponúkali sme viac. Kompletnú modernizáciu so zabezpečením komplexného financovania projektu na 20 - 25 rokov. Projekt sa však mestu zdal ako veľká investícia,” vysvetľuje T. Murajda.

V spoločnosti sú spokojní s podnikovými aktivitami v prvom roku pôsobenia v SR, pričom najviac teší narastajúci investičný záujem. V takomto duchu koncipujú aj plány pre nasledujúce obdobie. “V budúcom roku by sme chceli uviesť na trh termokondenzátor TOTALECO, ktorý využíva teplotu spalín a zvyšuje energetickú účinnosť prevádzky kotlov, predovšetkým však šetrí životné prostredie a šetrí peniaze,” uvádza na záver T. Murajda.

Kontakt:

CNIM BABCOCK, s.r.o.

Ing. Tomáš Murajda

Mokrohájska 6

84105 Bratislava

tel: 07/547687 83

fax: 07/54768784

email: cnim@cnim.sk

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.