Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Fúzia nukleárnych aktivít

EK dala zelenú dohode Framatome a Siemens

Európska komisia (EK) za určitých podmienok schválila plánovanú fúziu nukleárnych aktivít spoločností Siemens a Framatome. Európski „strážcovia konkurencie“ sa zlúčením zaoberali približne 5 mesiacov a na začiatku ostro protestovali proti fúzii vzhľadom na silné postavenie na trhu v niektorých sektoroch jadrovej technológie. Podniky chceli zlúčiť svoje nukleárne divízie a dostať sa na vrchol svetového rebríčka v oblasti palivových článkov a poskytovaní služieb v súvislosti s jadrovými elektrárňami. Ich spoločný podnik by mal fungovať pod obchodným menom Framatome ANP (Advanced Nuclear Power) a dosahovať ročný obrat asi 6 miliárd DEM.

Schválenie projektu nasledovalo po tom, čo sa zo spoločného podniku stiahla francúzska firma Cogema, ktorá je rovnako aktívna v atómovej oblasti. Okrem toho sa svojej účasti zriekla aj francúzska zásobovacia spoločnosť Electricité de France (EdF). Bruselu robila starosti predovšetkým situácia na francúzskom trhu, kde sa nachádza 58 zo 79 tlakovodných reaktorov typu PWR v Európe a dodávky jadrovým elektrárňam sú oveľa menej liberalizované ako v iných častiach Európy. EdF uviedla, že teraz je v jej vlastnom záujme aktívne sa usilovať o druhý zdroj zásobovania, možno u ďalšieho väčšieho konkurenta na trhu, angloamerickej skupiny BNFL/Westinghouse/ABB.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.