Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Jednotka na trhu stavebného manažmentu

Spoločnosť Gleeds, ktorá bola založená v roku 1901 vo Veľkej Británii, dnes pôsobí prostredníctvom svojich pobočiek v 27 krajinách sveta, od Ázie až po americký kontinent. V celosvetovom meradle zamestnáva spoločnosť Gleeds takmer tisíc vysokokvalifikovaných špecialistov, ktorí pôsobia v oblasti riadenia stavebných projektov, stavebného inžinierstva, strojného a elektrotechnického inžinierstva, v oblasti finančného poradenstva a prieskumu investičných možností v rôznych častiach sveta. Širokou škálou svojich služieb sa tak spoločnosť Gleeds radí medzi špičku na svetovom trhu v oblasti riadenia projektov a konzultačno-poradenskej činnosti pri investičných zámeroch.

„Od roku 1999 pôsobí spoločnosť aj na Slovensku ako odborová zložka pražskej pobočky Gleeds ČR. Dôvodom rozhodnutia pôsobiť aj na slovenskom trhu boli požiadavky klientov spolupracovať pri investičných zámeroch na území Slovenska. Jedným z prvých projektov na Slovensku bola výstavba výrobnej haly pre medzinárodného dodávateľa automobilových komponentov v Topoľčanoch v roku 1998, ktorý sme riadili ešte z Prahy“, uviedol riaditeľ Gleeds ČR, s.r.o., o. z. - Gleeds Slovensko Scott Winter. Spoločnosť podľa neho poskytuje široké spektrum služieb v odbore projektový manažment, stavebné inžinierstvo, strojné a elektrotechnické inžinierstvo, stavebno-technické prieskumy, prieskumy investičných príležitostí, ako aj cenové poradenstvo a riešenie otázok týkajúcich sa životného prostredia. Posledná spomenutá činnosť sa však dotýka viac Veľkej Británie ako Slovenska. „Zatiaľ sme zo slovenskej strany požiadavky na konzultačné služby pre investičné zámery z oblasti životného prostredia nedostali,“ vysvetlil S. Winter. Ako dodal, hlavná aktivita spoločnosti je dnes zameraná na riadenie projektov a cenové poradenstvo, avšak v rámci Slovenska čoraz viac rozširuje služby aj smerom na riadenie nákladov, stanovenie rizík a optimalizáciu stanovených nákladov pre medzinárodných klientov.

Medzi významné stavby vo svete, na ktorých sa spoločnosť Gleeds podieľala, patrí aj budova sídla spoločnosti Bayer v Poľsku, Americkú medzinárodnú školu a obchodný dom Marks & Spencer v Česku, areál Expo Hannover v Nemecku, Leoni Wiring System v Rumunsku, HSBC a Société Générale vo Francúzsku, budovu British Council v Španielsku, alebo aj nákupné centrum Polus City Center a budovy Hypermarketov na Slovensku.

Finančná hodnota stavebných prác na Slovensku, kde sa spoločnosť Gleeds podieľala ako odborný poradca, dnes presahuje sumu 50 mil. EUR, pričom tento rok sa na území Slovenska podieľala na siedmich projektoch . Práve kvalifikácia pracovníkov v Bratislave pomohla nielen pri stanovení optimálnych nákladov na výstavbu a výbere spoľahlivých dodávateľov stavieb, ale aj pri riadení a organizácii výstavby ako aj kontrole čerpania finančných prostriedkov počas výstavby na takých projektoch ako je nákupné centrum Polus City Center, výrobne mrazených výrobkov pre Unilever, budovy Johnson Controls a ďalších. Vychádzajúc s dlhoročnej pôsobnosti na svetovom trhu má podľa S.Wintera spoločnosť Gleeds tendenciu expandovať skôr na východ. V dôsledku toho však narastá význam kancelárie v Bratislave, ktorá tak môže fungovať ako odborný poradca pri mnohých investičných zámeroch v krajinách, kde pobočky či kancelárie spoločnosti Gleeds stále chýbajú. Ide o napr. o Juhosláviu, ale aj Rakúsko a ďalšie štáty. Výhodou totiž je, že slovenská kancelária dnes zamestnáva slovenských, anglických aj českých špecialistov na preverovanie investičných príležitostí, stanovenie stavebných nákladov, riadenie projektov. Cieľom činnosti spoločnosti Gleeds je uspokojiť požiadavky klientov na dôvernej úrovni tak, aby boli projekty zrealizované v požadovanej kvalite, termínoch a v rámci odsúhlaseného rozpočtu. Pokiaľ ide o plány Gleeds Slovensko na najbližšie obdobie, „ak krajina bude pokračovať v nastúpenom tempe ekonomického rozvoja, a v súčasnosti je investičné ovzdušie skutočne zdravé, potom rozšírime nielen slovenskú kanceláriu, ale aj počet projektov priamo na Slovensku,“ zdôraznil S. Winter. Podľa neho by sa práve na slovenskom trhu radi podieľali na finančnom poradenstve a kvalifikovane riadili proces od projektu až k realizácii.

Slávka Blazseková

Kontakt:

Gleeds ČR, s.r.o., o. z.

Gleeds Slovensko

Michalská 9

81582 Bratislava

tel.: 02/54434449

fax: 02/54430021

e-mail: gleeds@netax.sk

www.gleeds.sk

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.