Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Inwest Forum

Dňa 26. septembra 2001 sa v Londýne uskutočnilo Inwest Forum, na ktorom sa zúčastnilo okolo 120 predstaviteľov rôznych investičných, podnikateľských a diplomatických subjektov. Slovensko reprezentovala poradkyňa podpredsedu vlády SR Katarína Mathernová, poradca predsedu vlády Alan Sitár, generálna riaditeľka SARIO Naďa Haberová a ďalší. Z plánovaných oficiálnych vládnych predstaviteľov krajín V4 na čele s podpredsedom vlády SR Ivanom Miklošom sa zúčastnil len maďarský námestník ministra financií ako jediný. Česká strana nemala v úvodnom paneli zastúpenie. Poľsko v hlavnej časti Fóra reprezentoval ministerský radca ZÚ PR. Účastníci pritom očakávali podpredsedu vlády a ministrov.

Pri vystúpení niektorých predstaviteľov krajín V4 sa vo veľkom rozsahu prelínali mnohé investičné stimuly a charakteristiky jednotlivých krajín, ktoré mali pôsobiť ako „atraktíva“ pre zahraničných investorov (napr. vysokokvalifikovaná a lacná pracovná sila, strategické umiestenie v srdci Európy, colné a daňové stimuly, uzavreté kapitoly prístupového procesu do EÚ atď.). Je zrejmé, že takáto akcia si vyžaduje vyšší stupeň koordinácie v záujme skvalitnenia produktu pre prítomného investora.

Určitý vplyv na toto podujatie mali aj teroristické útoky v USA, ktoré v spojitosti s blížiacou sa globálnou ekonomickou recesiou nevytvárali optimistické vonkajšie prostredie na investovanie ako také, hoci krajiny strednej a východnej Európy sú v súčasnosti klasifikované ako bezpečné teritóriá so sľubným ekonomickým potenciálom a s nízkym rizikom. Inwest Forum v určitej miere tiež reflektovalo presun termínu z júna, ktorý sa uskutočnil najmä pre posunutie všeobecných volieb v Spojenom kráľovstve, ale aj viaceré nepotvrdené účasti oficiálnych predstaviteľov MR, PR a ČR a presýtenosť Londýna investičnými prezentáciami kandidátskych a iných krajín snažiacich sa o zväčšenie prílevu zahraničných investícií.

Podujatie ako celok bolo niektorými britskými predstaviteľmi hodnotené dobre, so splnením ich očakávaní.

OBEO Londýn

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.