Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Logica - svetový dodávateľ softvérových riešení

Britská spoločnosť Logica je svetovým dodávateľom softvérových riešení a systémový integrátor. Sústreďuje sa na dodávky opakovateľných riešení s vysokou pridanou hodnotou najmä v oblasti telekomunikácií, finančných služieb, energetiky a priemyslu. V súčasnosti má Logica pobočky v 30 krajinách a bola zaradená medzi 100 britských firiem s najvyššou trhovou kapitalizáciou.

Česká pobočka spoločnosti Logica bola založená v roku 1995 a v súčasnosti zamestnáva viac ako 450 zamestnancov. Včlenenie českej pobočky do celosvetovej siete umožňuje spoločnosti Logica ponúkať zákazníkom portfólio služieb, produktov a know-how svetovej skupiny. Významnou konkurenčnou výhodou spoločnosti Logica je tiež znalosť lokálnych pomerov v spojení zo svetovými skúsenosťami skupiny, preto Logica otvára pobočky už aj na Slovensku a v Maďarsku. Spoločnosť Logica momentálne realizuje projekt Operátora trhu s elektrickou energiou v Českej republike, kde sa pripravuje od 1. 1. 2002 otvorenie trhu s elektrickou energiou pre zákazníkov s celoročnou spotrebou väčšou ako 40 GWh.

Aj na Slovensku sa už naštartoval proces otvárania nového a konkurenčného prostredia v elektroenergetike pre súčasné, ako aj novovznikajúce alebo transformujúce sa spoločnosti. Slovenská republika uzavrela na rokovaniach s EÚ kapitolu energetika. Súčasťou tejto kapitoly je aj podmienka liberalizovať trh s elektrickou energiou aj na Slovensku.

Účastníkmi trhu na Slovensku v blízkej budúcnosti budú výrobcovia elektrickej energie (SE, a.s.), nezávislí výrobcovia, ďalej prevádzkovatelia distribučných sústav (ZSE, SSE a VSE), prevádzkovateľ prenosovej sústavy (pripravovaná spoločnosť SEPS), obchodníci s elektrickou energiou a oprávnení zákazníci. Tými budú od budúceho roka spotrebitelia s ročnou spotrebou vyššou ako 100 Gwh, čo sa bude týkať približne dvadsiatich spoločností. Trh sa bude postupne liberalizovať aj pre kategórie odberateľov nad 40 až po 9 Gwh a vo vzdialenejšej budúcnosti aj pre maloodberateľov.

Spoločnosť Logica na základe skúseností a znalostí z otvárania trhov vo svete vyvinula experimentálny simulačný model eXsimo, pomocou ktorého možno overovať a testovať funkčné a legislatívne mechanizmy pripraveného trhového modelu. Systém simuluje tie činnosti operátora trhu s elektrinou a ostatných účastníkov trhu, ktoré pre neho vyplývajú zo zákona a z pripravovaných pravidiel pre obchodovanie s elektrickou energiou.

Z technického hľadiska je systém eXsimo modulárna a ľahko konfigurovateľná aplikácia. Predstavuje www aplikáciu, ktorá pracuje na protokoloch http, HTTPS a SSL, čím je zaistená bezpečná komunikácia cez internet.

Systém eXsimo je určený pre odbornú verejnosť ako všestranný nástroj na získanie praktických zručností. Môže byť tiež využitý ako experimentálny model na overenie pripravovaných pravidiel obchodovania s elektrickou energiou. V najbližších týždňoch bude systém eXsimo nainštalovaný v školiacom stredisku spoločnosti VÚJE Trnava, a. s. - inžinierska, projektová a výskumná organizácia.

Ďalšími produktmi, ktoré spoločnosť Logica ponúka v oblasti elektroenergetiky a plynárenstva, sú napríklad systémy Prodis - systém pre riadenie veľkoobchodného trhu s plynom a SFVOT - systém pre finančné vyrovnanie operátora trhu.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.