Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Dvojsmerná križovatka obchodu

Laurie Farmer: Pomáhame britským aj slovenským firmám

Britská obchodná komora na Slovensku sa snaží rozvíjať vzájomný obchod medzi slovenskými a britskými podnikateľskými subjektmi celou škálou svojich služieb a aktivít, čím pôsobí ako dvojsmerná križovatka. Teda nepodporuje len britské investície na Slovensku, ale pomoc poskytuje aj slovenským firmám hľadajúcim vhodného partnera. Na podrobnosti činnosti sme sa opýtali jej predsedu predstavenstva Laurie Farmera.

Akú úlohu zohráva Britská komora na Slovensku a aké služby poskytuje svojim členom a nečlenom?

- Prvoradou úlohou je podporovať vzájomný obchod medzi Slovenskom a Veľkou Britániou tým, že podporujeme britské firmy pri ich investovaní a vstupe na slovenský trh. Britská komora na Slovensku však bola založená aj s cieľom pomoci britským a slovenským firmám, aby rozvíjali obchod v oboch smeroch. Aj preto by sme v budúcnosti radi pracovali systémom väčšej integrácie medzi jednotlivými obchodnými komorami, teda Britskou obchodnou komorou na Slovensku spolu s komorami v jednotlivých mestách vo Veľkej Británii. Radi by sme posilnili tiež cezhraničný obchod medzi Veľkou Britániou a Slovenskom, a to s pomocou práve spolupráce viacerých obchodných komôr. Hoci Britská komora funguje ako zjednocovateľ záujmov britských firiem na Slovensku, snažíme sa integrovať aj slovenské a dokonca aj nadnárodné firmy.

Môžu sa teda slovenské subjekty zúčastňovať na aktivitách komory?

- Áno, dokonca jednou z noviniek našej komory je aj to, že sme rozšírili členstvo v komore o slovenské podnikateľské subjekty, ktoré oboznamujeme so všetkými možnosťami, ktoré môžu využiť pri vzájomnom obchode s britskými partnermi, resp. pri hľadaní si takéhoto partnera. Poskytujeme obchodné informácie, zoznam firiem a možností obchodovania či investovania, zoznamy bánk, právnikov, advokátov, výstav, obchodných misií a pod. Snažíme sa pôsobiť celoslovensky, pretože musím priznať, že Slovensko je veľmi zaujímavá krajina, avšak všetok biznis sa zatiaľ sústreďuje v Bratislave a jej okolí.

Hovorili ste o presadzovaní záujmov vašich členov. S akým výsledkom?

- Skutočne, významnou črtou komory je, že môže určitým spôsobom lobovať, resp. predkladať vláde či príslušným ministerstvám a patričným orgánom miestnej samosprávy návrhy týkajúce sa zlepšenia podnikateľskej legislatívy, navrhnúť kroky na uľahčenie podnikania a zlepšovanie podnikateľského prostredia. Zoficiálňujeme požiadavky našich členov, na ktoré už miestne úrady či dokonca vláda odpovedajú, pretože sme im partnerom. Zároveň aj oni sa obohacujú o skúsenosti v podnikaní našich členov, ktorými sú nielen malé a stredné, ale aj globálne firmy.

Aké sú teda možnosti vzájomnej spolupráce?

- Vzťahy medzi oboma krajinami sa vyvíjajú skutočne dobre. Pravdou však je, že Británia je geograficky značne vzdialená od Slovenska a geografická poloha robí na obchode veľa. Pozrite sa len na hlavných obchodných partnerov Slovenska, v prvom rade tam figuruje Rakúsko. Pokiaľ ide o vzájomný obchod, myslím, že je tu ešte jedna významná črta: britské firmy sú v obchode značne konzervatívne. Preferujú pohodlný a bezpečný obchod. Keďže sme nepolitická organizácia, snažíme sa najmä presadiť do vzájomného obchodu určité štandardy podnikateľskej praxe.

Slávka Blazseková

Kontakt:

Britská obchodná komora na Slovensku

Cukrová 14

813 39 Bratislava

tel.: 59324153

fax: 52920371

www.britcham.sk

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.