Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Nečakáme až na vstup do EÚ

Digby: Slovensko má v porovnaní s ČR viac čo ponúknuť

Obchodné oddelenie Veľvyslanectva Veľkej Británie v SR má za cieľ predovšetkým informovať britské spoločnosti o možnostiach investovania, resp. exportovania na Slovensko, ako aj poskytnúť asistenciu pri ich investíciách. Na stav britských investícií, ako aj záujem britských investorov sme sa opýtali vedúceho obchodného oddelenia Simona Digbyho.

Britsko-slovenský vzájomný obchod sa oproti predchádzajúcemu obdobiu výrazne zvýšil, pričom rast badať na oboch stranách. Vnímate tento zvýšený nárast ako záujem investorov, resp. ako zlepšenie investičného prostredia na Slovensku?

- Pôsobím tu len dva roky, takže môžem zhodnotiť vývoj len za toto obdobie. Áno, zaznamenal sa rast exportu na Slovensko, ako aj rast priamych zahraničných investícií. Ide o výsledok práce slovenskej vlády na makroekonomickom poli. Je ľahšie prilákať investorov, keď vidia, že ekonomika je v danej krajine

Ide prevažne o vaše dojmy a skúsenosti alebo toto hodnotenie vychádza aj zo skúseností britských investorov?

- Stretávam sa s názorom britských investorov rozhliadajúcich sa po tomto regióne, ktorí si kladú otázku, prečo neinvestovať na Slovensku? To je rozdiel oproti minulosti. Jednou z výhod je teda stabilná ekonomika, ktorá sa v prípade Slovenska značne zlepšila. To pri príleve investícií pomôže. Rovnaké je aj najčerstvejšie hodnotenie ratingových agentúr Standard & Poor’s a Moody’s. Slovensko má aj v porovnaní s Českou republikou viac čo ponúknuť.

V čom?

- Máte vysokokvalifikovanú pracovnú silu. Hoci značná časť je aj v jej rámci nezamestnaná, je to zrejme len dôsledok snahy krajiny o čo najrýchlejšie a najjednoduchšie dosiahnutie ekonomickej stability. Ide však o pracovnú silu, ktorá je v porovnaní s Českou republikou lacnejšia. Takže, toto sú argumenty, ktoré som začal používať pri diskusiách s britskými investormi: Ak chcete podnikať v stredoeurópskom regióne, pozrite sa na Slovensko, resp. ak chcete investovať, nezabudnite na Slovensko.

Okrem výhod však existujú vždy aj nevýhody, resp. riziká.

- Áno, ale to má skutočne každá krajina. V prvom rade musí mať investor záujem investovať v zahraničí. Musí sa rozhodnúť, kde chce lokalizovať, resp. usmerniť svoje investície, zhodnotiť všetky dôvody výberu ich miesta. Dúfam, že o niekoľko rokov sa Slovensko skutočne stane členom EÚ, čo bude dosť významné pre tok ďalších investícií. Ale na druhej strane je to jeden z dôvodov, prečo radím britským investorom, aby sa na Slovensko zamerali už dnes a nečakali až na jeho vstup do EÚ. Rád by som videl už teraz viac britských investícií.

Prečo? Zmení sa niečo dramaticky pre britských investorov po vstupe SR do únie?

- V súčasnosti je to výhodnejšie. Vstupom Slovenska do únie sa otvorí slovenský trh. Keďže ste geograficky v centre, v dôsledku záujmu viacerých krajín bude už obťažnejšie daný trh získať. Pravda, dnes je nevýhodou rýchleho toku investícií a vôbec biznisu na Slovensku najmä vaše nedostatočné letecké a cestné spojenie. Ale to zasa nie je neprekonateľný problém. Významné je práve to, akú máte v rámci Európy pozíciu. Aj to je argument, ktorý britským spoločnostiam zdôrazňujem.

Hovoríme stále o potrebe prílevu investícií, ale aký druh preferujú britské spoločnosti?

- Ak sa naše spoločnosti rozhodnú investovať, nerobia rozdiely v tom, či investovať v rámci joint ventures alebo na zelenej lúke. V prvom rade sa zaujímame o to, aby mohli bezpečne investovať. Ak by som ale zhodnotil súčasný stav, vo viacerých prípadoch ide o joint ventures. Menej už o investície na zelenej lúke, pretože stále na to nie sú vytvorené dostatočné a bezpečné podmienky. Viem však, že agentúra SARIO pripravuje kompletný materiál týkajúci sa investícií na zelenej lúke, čo by malo podnikanie uľahčiť.

Hlavná úloha vašej činnosti spočíva v asistencii britským spoločnostiam. Pomôžete však aj slovenským subjektom, ak hľadajú napr. britského exportéra?

- Poskytujeme informácie predovšetkým britským spoločnostiam o možnostiach investovania, resp. exportovania na Slovensku. Či už v rámci publikácií a prospektov, alebo na webovej stránke. Samozrejme, môžeme pomôcť aj v prípade žiadosti slovenskej spoločnosti o import z Veľkej Británie, resp. nájsť partnera pre spoločný podnik.

Bude podľa vás Slovensko ekonomicky konkurencieschopné po vstupe do únie?

- Predpokladáme, že Slovensko bude ekonomicky pripravené vstúpiť do únie. Urobil sa skutočne významný pokrok a je stále dosť času, aby sa prijala aj zvyšná chýbajúca legislatíva v tejto oblasti. To umožní zahraničným firmám rovnaké podmienky, aké majú v rámci priestoru EÚ. Druhá vec je, či bude konkurencieschopné. Je to skutočne ťažké povedať teraz, pretože sú podniky na Slovensku, ktoré sú veľmi dobré a po vstupe sa podľa mňa majú šancu presadiť. Z tohto pohľadu si myslím, že Slovensko bude konkurencieschopné. Sú možno niektoré krajiny, ktoré sa obávajú vysokokvalifikovanej a lacnej pracovnej sily, ale tieto obavy boli aj pri vstupe iných krajín do EÚ. Po čase sa tento stav, resp. určité pohyby na trhu práce stabilizujú. Takže sa niet čoho obávať.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.