Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Cez káble pritiekol úspech

O potrebe prilákania zahraničných investícií pre úspešný rozvoj slovenských miest a obcí sa už naozaj povedalo dosť. Avšak jeden konkrétny príklad má často väčšiu hodnotu ako dlhé prejavy či poučky z ekonomickej literatúry. Náš príklad sa volá SK Electrical Systems, s. r. o.

Na začiatku bol osobný kontakt. Osem mesiacov trvalo Milanovi Némethovi, kým spolu s anglickými partnermi zrealizoval nápad založiť v Komárne závod na výrobu káblových zväzkov pre automobily, dodávkové automobily, poľnohospodársku techniku a klimatizačnú techniku. Firma vznikla vo februári v roku 2000 a jej zakladateľom je lingwoodska spoločnosť Taylor Dyne. “Pôvodne sme iba montovali káblové zväzky z dovozeného materiálu z Veľkej Británie, ktoré už boli vopred nastrihané a pripravené. Začali sme len so 16 zamestnancami,” spomína generálny riaditeľ SK Electrical Systems Milan Németh. Zámerom Taylor Dyne teda bolo využiť výhodu lacnejšej pracovnej sily na Slovensku. Netrvalo však dlho a v Komárne ukázali, že sa dokážu presadiť nielen cenou, ale najmä kvalitou. A hoci 95 percent produkcie stále smeruje do Veľkej Británie, SK Electrical Systems majú dnes už odberateľov aj napríklad v Maďarsku. “Snažíme sa preniknúť aj na trhy okolitých krajín a chceli by sme nadviazať spoluprácu aj so slovenskými odberateľmi,” tvrdí Milan Németh vzápätí dodáva: “V prípade Slovenska je to však dosť zložité. Je tu málo veľkých producentov finálnych výrobkov, ktorí potrebujú káblovú inštaláciu, a tí menší výrobcovia si ju prevažne zabezpečujú sami. Okrem toho je na slovenskom trhu v tejto oblasti výrazne prítomný nemecký kapitál, ktorý ovláda situáciu na 80 percent.”

Bez ohľadu na tieto ťažkosti SK Electrical Systems zaznamenal v prvých dvoch rokoch pôsobenia pozoruhodné úspechy. Počet zamestnancov sa vyšplhal na 55, rozširuje sa sortiment výrobkov, stúpa obrat, aj ďalšie ukazovatele. “Britskí partneri sú v súčasnosti mimoriadne spokojní s kvalitou našich káblových zväzkov. Pokiaľ táto spokojnosť bude pretrvávať aj naďalej, je tu prísľub ďalších objednávok. V budúcnosti by sme navyše chceli rozšíriť našu činnosť aj o strihanie káblov, kontaktovanie, vlastný vývoj, prípadne nákup. Znamenalo by to vytváranie nových pracovných miest a náš konečný počet zamestnancov by postupne mohol dospieť k číslu 150,” vysvetľuje M. Németh.

Dosiahnutý úspech sa však v žiadnom prípade nerodil ľahko a bez sklamaní. “Prekvapuje chlad a nezáujem lokálnej samosprávy či štátnych úradov o túto zahraničnú firmu. Za dva roky existencie sa tu neukázal nikto z mestského úradu. Pritom v našom regióne je zopár podobných firiem,” tvrdí M. Németh. Zhodný postoj majú aj zahraniční partneri. Podrobne sú zoznámení najmä so situáciu v susednom Írsku, kde prílev zahraničných investícií zohral kľúčovú úlohu pri ekonomickom vzostupe v poslednom desaťročí. Úrady tu lákali zahraničných investorov rôznymi dotáciami, poskytovali podnikateľom priestory a ďalšie formy pomoci. “U nás je táto pomoc len v rovine verbálnej. Vyhlásenia o zahraničných investíciách slúžia na získavanie politických bodov. Naše konkrétne skúsenosti sú v mnohých ohľadoch tie najhoršie,” tvrdí M. Németh a dodáva: “Nemôžeme sa spoliehať len vstup zahraničných gigantov na náš trh. Práve vstup menších firiem by mal byť veľmi zaujímavý pre každú krajinu a mesto.”

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.