Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zamestnávanie cudzincov

Súčasťou Európskej dohody (ED) je kapitola upravujúca právo založenia spoločnosti fyzickými a právnickými osobami zo signatárskych krajín. ED zároveň ponúka v niektorých prípadoch alternatívu na využitie pracovných povolení na presun zamestnancov zo SR do Spojeného kráľovstva (SK).

Fyzické osoby - Fyzické osoby, pre ktoré platí úprava ED, musia byť občanmi SR. Majú právo začať vykonávať svoje ekonomické aktivity ako živnostníci alebo podnikať v rámci firmy, ktorú efektívne kontrolujú. Pri svojej činnosti na území SK sa musia držať výkonu svojej činnosti a nemôžu doplňovať svoj príjem akýmkoľvek vedľajším zamestnaním. Britské imigračné pravidlá vyžadujú požiadať o povolenie začiatku podnikania alebo založenia firmy pred príchodom na územie SK na britskom veľvyslanectve v Bratislave.

Právnické osoby - Na rozdiel o záväzkov ED týkajúcich sa fyzických osôb neboli záväzky vo vzťahu k právnickým osobám (firmám) implementované do britského právneho poriadku. Podľa článku 59 Rímskej dohody môžu spoločnosti registrované v niektorej krajine EÚ zamestnávať na území iného štátu EÚ pracovníkov, ktorí nie sú občanmi krajín únie. Európska dohoda je v svojom prístupe striktnejšia a vzťahuje sa len na občanov členského štátu Európskej dohody, nie na občanov tretích krajín. ED povoľuje firmám zamestnávať kľúčových pracovníkov organizácie (riadiaci pracovníci a vysoko kvalifikovaní pracovníci).

Pracovné povolenia - Pracovné povolenia pre občanov z krajín mimo EÚ sa vydávajú zdarma na Department of Education and Employment pre územie Veľkej Británie a na Department of Economic Affairs pre Severné Írsko. Termín vybavenia pracovného povolenia závisí od povahy žiadosti a trvá asi 8 týždňov. Žiadosť musí vyhotoviť britský zamestnávateľ a povolenie musí byť získané pred príchodom občana do SK. Bez pracovného povolenia dotyčnej osobe odmietnu vstup do krajiny. Získanie pracovného povolenia je na území SK obťažné.

Podmienky pre zriadenie zastúpenia - Všetci občania krajín mimo EÚ musia pre dlhodobý pobyt pred vstupom na územie Spojeného kráľovstva požiadať o príslušné vstupné povolenie.

OBEO Londýn

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.