Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Podnikateľská legislatíva

Zakladanie a rušenie firiem v Taliansku rieši Občiansky zákonník (Codice Civile). Existujú firmy individuálne a kolektívne. Individuálna je určitý druh živnosti, kde stačí zapísanie sa do registra, ktorý zo zákona vedie Obchodná, priemyselná, poľnohospodárska a remeselnícka komora (CCIAA). Za svoju činnosť zodpovedá takýto podnikateľ celým svojím majetkom. Kolektívna forma znamená založenie spoločnosti osôb alebo kapitálovej spoločnosti. Spoločnosti osôb sú tri: jednoduchá spoločnosť (S.s.), spoločnosť na meno kolektívne (S.n.c.) a jednoduchá komanditná spoločnosť (S.a.s.). Tieto spoločnosti nie sú právnickými osobami a zodpovedajú za svoju činnosť neobmedzene osobným majetkom. Kapitálová spoločnosť môže byť buď: akciová spoločnosť (S.p.A.) s minimálnym kapitálom 200 mil. ITL, spoločnosť s ručením obmedzeným (S.r.l.) s minimálnym vkladom 20 mil. ITL a komanditná akciová spoločnosť (S.a.p.a.). Spoločníci zodpovedajú za činnosť firmy len do výšky svojho vkladu. Všetky spoločnosti musia byť zapísané v registri vedenom v obchodnej komore. Okrem toho existujú tzv. mutualistické spoločnosti, teda neziskové, a to sú družstvá spotrebné, poľnohospodárske, stavebné a úverové.

Zahraničné investície

Talianska vládna politika je v otázke zahraničných investícií otvorená. Vo väčšine prípadov sa zahraniční investori nestretávajú so závažnými prekážkami pri investovaní v krajine, i keď často narážajú na byrokratické ťažkosti a požiadavky. Stopercentná kontrola spoločnosti zahraničným kapitálom je v Taliansku povolená. Niektoré reštrikcie existujú. Antitrustový zákon z roku 1990 dáva vláde právo revidovať fúzie a nákupy akcií prekračujúcich hodnotu 30 mil. USD pri priamom nákupe a 300 mil. USD prevedených v rámci fúzujúcich subjektov. Vláda má právo zablokovať fúzie so zahraničnými spoločnosťami z dôvodu „výsostného záujmu národného hospodárstva“ alebo v prípade, že v krajine investora sú uplatňované diskriminačné opatrenia voči talianskym firmám. Existuje niekoľko priemyselných sektorov (domáca letecká doprava, letecký priemysel, železnice a produkcia tabakových výrobkov), ktoré sú buď prísne regulované, alebo priamo uzavreté zahraničným investorom. Ďalšie reštrikcie môžu byť uplatňované už len v rámci pracovných povolení pre cudzincov. Štátna podpora zahraničným investíciám, napr. daňových zvýhodnení, je smerovaná nie na podporu určitých prioritných odvetví, ale predovšetkým na podporu rozvoja ekonomicky zaostalých regiónov. Vo väčšine prípadov ide o oblasti talianskeho juhu, a to formou daňových prázdnin a úľav, založením garančného fondu.

(OBEO Rím)

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.