Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Aktivity Valónskeho regiónu

Belgicko je inštitucionálne rozdelené na tri regióny – Flámsko, Valónsko a Región Brusel-hlavné mesto. V zahraničnom obchode sú všetky tri regióny úplne nezávislé, to znamená, že každý má vlastný orgán na podporu exportu, ktorý má na starosti politiku zahraničného obchodu. Každá zastupiteľská agentúra si vytvorila svoju vlastnú sieť Ekonomických a obchodných atašé (EOA). Napriek tomu však existuje dohoda, ktorá zabezpečuje určitú solidaritu v prípade, ak jeden Región je zastúpený v krajine, v ktorom dva ďalšie Regióny nemajú zastúpenie. Ekonomickou atašé Valónskeho regiónu pre Slovensko je Isabella Profeta, ktorej sme sa opýtali na aktivity pri podpore rozvoja obchodu.

Ako hodnotíte vzájomné ekonomické vzťahy?

- Obchodné vzťahy medzi Belgickom a Slovenskom sú podobné vzťahom, s ktorými sa stretávame vo všeobecnosti medzi dvoma členskými krajinami Európskej Únie. Vo výmene obchodných tovarov nachádzame tie isté kategórie: stroje a prístroje, chemikálie, chemické výrobky a plasty, výrobky zo železa a ocele, prepravné zariadenia, textilné výrobky a odevy a rôzne trhové výrobky. Belgický vývoz zaznamenal v 3. štvrťroku 2001 nárast o 25,21 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2000. Za to isté obdobie sa však zvýšil aj náš dovoz slovenských výrobkov o 58,86 %. Obchodná bilancia medzi Belgickom a Slovenskom vykazuje tradične pozitívne saldo v prospech Belgicka, ktoré predstavovalo za prvé tri štvrťroky roku 2001 čiastku 44,620 miliónov €.

Pokiaľ ide o Valónsky región, v priebehu roku 2001 bol zaznamenaný trvalý nárast exportu. Za prvé tri štvrťroky 2001 vzrástol export o 77,4 % v porovnaní s tým istým obdobím roku 2000. Export sa týkal hlavne strojov a zariadení (23 %), výrobkov chemického priemyslu (22 %), plastov a kaučuku a výrobkov z nich (17,38 %), výrobkov z kameňa, cementu atď. (9,30 %), surové kožené kožky a kožené výrobky (7,31 %).

V akom smere ste nápomocní spoločnostiam z Belgicka pri ich prerážaní na slovenský trh a existuje možnosť aj nejakej asistencie slovenským podnikom?

- Ja zastupujem Valónsku agentúru pre export Awex. V novembri 1992 otvorila Awex svoju Ekonomickú a obchodnú kanceláriu v Bratislave pod výborným vedením jej obchodnej asistentky Zuzany Revúckej. Valónske a bruselské podniky, ktoré majú záujem o Slovensko tak môžu využiť jej bezplatnú pomoc. A to napríklad pri predaji ich výrobkov na Slovensku, hľadaní subdodávateľov či obchodných partnerov. Potenciálnym investorom poskytuje naša kancelária potrebnú pomoc formou rôznych akcií ako je organizovanie obchodných misií, pripravovanie programov individuálnych stretnutí, vypracovanie prieskumov trhu, organizovanie promočných akcií, zabezpečenie potrebných kontaktov na ministerstvách alebo vo verejných či súkromných inštitúciách alebo účasť na veľtrhoch. Kancelária Valónskeho regiónu takisto vybavuje žiadosti slovenských dovozcov ohľadom informácií o možnostiach obchodných výmen s Belgickom.

Aké veľké je zastúpenie belgických firiem na Slovensku?

- Pôsobí tu asi sto spoločností s belgickou účasťou alebo zastúpení belgických firiem. Aktivity valónskych spoločností vo vašej krajine zaznamenali zjavný rozmach v posledných rokoch. Uveďme spoločnosť Carmeuse (Louvain-La-Neuve), ktorá kúpila spoločnosť VSŽ Keramika ako aj VSŽ Dolomit v Košiciach, zameranú na výrobu žiaruvzdorných výrobkov pre železiarsky priemysel. Alebo spoločnosť Formetal, ktorá v Považskej Bystrici vyrába kovové odliatky metódou strateného vosku. Glaverbel je tiež pekným príkladom so svojimi dvoma filiálkami, spoločnosťou Glavdas v Starej Ľubovni alebo aj Trenglav v Trenčíne.

Slávka Blazseková

Kontakt :

Isabella PROFETA

Ekonomický a obchodný atašé pre Valónsky región Belgicka

Belgické veľvyslanectvo

Fraňa Kráľa 5

SK – 811 05 BRATISLAVA

Tel: 00 421 /2 / 52 49 55 98; 52 62 24 32; 52 62 24 33

Fax: 00 421 /2 / 52 49 12 59

E-mail: wallon@gtinet.sk

web stránka: www.wallonie-slovaquie.sk

Zuzana REVÚCKA

Obchodná asistentka (revucka@slovanet.sk)

Pripravované akcie:

15. máj - viacodvetvová misia valónskych podnikateľov v Bratislave (prítomný bude aj minister hospodárstva Valónskeho regiónu Serge Kubla)

15. 8. - 20. 8. - valónsky informačný stánok na veľtrhu Agrokomplex v Nitre

október- pozvanie slovenských nákupcov priemyselných a chemických zariadení do Belgicka

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.