Hospodársky denník
USD47,085 Sk
EUR43,871 Sk
CHF28,759 Sk
CZK1,255 Sk
  Štvrtok  28.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Presvedčivý rating

Víťazom tendra dcérska spoločnosť Credit Suisse

Po úspešnom naštartovaní privatizačného procesu bankových subjektov, keď vláda SR iba nedávno schválila predaj majoritného (87,18 %) podielu Slovenskej sporiteľne do rúk rakúskej Erste Bank, prichádza na rad aj najziskovejší domáci podnik - Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Za prvých deväť mesiacov tohto roka vykázal SPP zisk pred zdanením vo výške 8,16 mld. Sk, čo oproti rovnakému obdobiu minulého roka predstavuje pokles o 4,37 mld. Sk. Nižší zisk spoločnosti spôsobili predovšetkým výrazne vyššie náklady na nákup zemného plynu, tvorba rezerv na nerealizované kurzové straty a vyššie dane a poplatky. Náklady na nákup zemného plynu dosiahli v prvých troch kvartáloch 25,8 mld. Sk v porovnaní s 12,3 mld. Sk v rovnakom období roku 1999.

Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, vyhodnotila komisia pre výber privatizačného poradcu pre 49-percentný podiel akcií štátneho podniku SPP výsledky výberového konania, na ktorom sa zúčastnilo desať záujemcov. Hlavnou podmienkou pre uchádzačov o post poradcu bol rating od agentúry Standard & Poor's alebo inej, renomovanej medzinárodnej agentúry na minimálnej úrovni A-. Požadované však boli aj skúsenosti v oblasti energetiky a sprostredkovania predaja.

Za víťaza konania vyhlásila komisia pre výber privatizačného poradcu americkú finančnú spoločnosť Credit Suisse First Boston. Začnúc dňom 22. 12. 2000 začína podľa zákona plynúť lehota 21 pracovných dní, počas ktorých môžu účastníci výberového konania zaslať na Ministerstvo hospodárstva SR svoje námietky. Po uplynutí tohto limitu je MH SR povinné do siedmich dní ohlásiť výber poradcu Úradu pre verejné obstarávanie, čím sa celý proces zavŕši.

Čo však viedlo k výberu práve tohto kandidáta spomedzi desiatich uchádzačov, medzi ktorými sa nachádzali inštitúcie takých „zvučných“ mien, ako napríklad BNP Paribas, Deutsche Bank, ING Barings, Dresdner Kleinwort Benson alebo NM Rothschild & Sons?

Credit Suisse First Boston (CSFB) so sídlom v New Yorku je dcérskou spoločnosťou švajčiarskej Credit Suisse Group. CSFB je jednou z vedúcich svetových investičných bánk, poskytujúcou svoje služby inštitucionálnym, podnikovým, vládnym a individuálnym klientom. Na svojom širokom poli pôsobnosti sa zaoberá aj predajom a obchodom cenných papierov, investičným a obchodným bankovníctvom, finančným poradenstvom, investičným výskumom, ako aj on-line brokerskými službami. Spoločnosť pôsobí po celom svete so sídlami v 37 krajinách, kde zamestnáva približne 27 000 ľudí. Je však iba jednou z mnohým „dcér“ finančnej skupiny Credit Suisse Group, ktoré prevádzkuje spoločnosti aj v odvetviach poisťovníctva, bankovníctva, e-business a firemného poradenstva.

Transformácia SPP zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť prebehne pravdepodobne 1. apríla 2001 a proces privatizácie by sa mal skončiť koncom septembra budúceho roka. Záujem o SPP prejavili zatiaľ nemecký Ruhrgas, francúzsky Gaz de France a taliansky Snam.

Peter Machala

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a hmlisto. Od juhu postupne na celom území dážď, od nadmorskej výšky 1500 m cez deň pri intenzívnych zrážkach už od 1000 m sneženie. Najvyššia denná teplota 1 až 5 stupňov. Väčšinou severný, na východnom Slovensku južný vietor 2 až m/s, na horách 10 až 15 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo 2 stupne. V piatok a sobotu bude prevažne oblačno a miestami občasný dážď alebo prehánky, v polohách nad 1200 m, na západe už nad 600 m zrážky snehové. Nočná teplota 1 až -3, najvyššia denná 1 až 5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.04 hod.

Amsterdamobčasný dážď0
Atényoblačno15
Belehradprehánky12
Berlínobčasný dážď0
Bratislavadážď4
Bruselobčasný dážď0
Budapešťdážď5
Bukurešťoblačno11
Frankfurtoblačno2
Helsinkijasno-7
Istanbuloblačno14
Kodaňdážď1
Kyjevdážď3
Lisabondážď13
Londýnoblačno2
Madriddážď6
Milánooblačno5
Moskvasneženie-6
Oslosneženie-5
Parížoblačno3
Prahazamračené 1
Rímoblačno14
Sofiaoblačno8
Štokholmdážď0
Varšavadážď3
Viedeňdážď3
Záhrebdážď9
Ženevaoblačno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.