Hospodársky denník
USD47,389 Sk
EUR43,996 Sk
CHF28,82 Sk
CZK1,254 Sk
  Piatok  29.Decembra 2000

Nástrahy dátumovej pasce

Švédsko v úlohe predsedníckej krajiny EÚ

Paríž (TASR) - Švédsko sa počas polročného predsedníctva EÚ, ktoré preberie 1. januára 2001 od Francúzska, bude plne venovať najmä trom oblastiam: rozšíreniu EÚ, zamestnanosti a životnému prostrediu. Absolútnou prioritou je pre švédskych politikov rozšírenie EÚ. V konkurencii s Fínskom a Dánskom, blízkych susedov pobaltských krajín, dostane Švédsko počas predsedníctva EÚ šancu svojich susedov predbehnúť. Podľa diplomatického zdroja sa Švédsko pokúša profilovať aj ako hovorca malých krajín uchádzajúcich sa o vstup do únie.

Na summite EÚ, ktorý by sa mal uskutočniť 15. - 16. júna 2001 v Göteborgu, švédske predsedníctvo zrejme nebude môcť ísť tak ďaleko v otázke rozširovania, ako by si želalo. Napriek tomu sa však bude usilovať s kandidátskymi krajinami otvoriť a aj uzatvoriť čo najviac kapitol, informoval štátny tajomník pre európske záležitosti Lars Danielsson. Cieľom švédskeho predsedníctva bude dať niektorým kandidátskym krajinám presný dátum vstupu do EÚ, ale zároveň sa Švédsko „nechce dať chytiť do pasce dátumov“, dodal. K paradoxom patrí aj skutočnosť, že Švédsko ako nečlenská krajina NATO bude musieť pracovať v citlivej oblasti formulovania vzťahov medzi NATO a budúcimi európskymi vojenskými silami. Do nich Štokholm ponúkol tisíc mužov.

Švédske predsedníctvo EÚ bude aj súbojom o verejnosť v samotnej krajine. Proti EÚ je 43 percent Švédov, za EÚ 37 percent. Lars Danielsson povedal, že propagandou si vláda verejnosť nezíska: „Tu to tak nefunguje,“ dodal. Preto sa prakticky po celom území Švédska budú počas polročného predsedníctva EÚ konať formálne aj neformálne stretnutia. Ak Švédi nechcú ísť do EÚ, tá príde za nimi, konštatoval Danielsson. Švédsko prevezme 1. januára 2001, šesť rokov po svojom vstupe do únie, od Francúzska svoje prvé predsedníctvo EÚ. Mnohí obyvatelia škandinávskej krajiny sa už teraz toho obávajú. Sú zvyknutí na pokoj, majú obavy, že k nim prídu demonštranti a rozbíjači výkladov a automobilov. Už teraz sa v švédskej tlači objavujú alarmujúce články policajtov: obávajú sa rôznych foriem útokov v mestách krajiny, požiadali o zvýšené finančné prostriedky do fondov a získali ich. Za rizikové sa považujú plánované stretnutia ministrov poľnohospodárstva (v apríli v Ostersunde) a zahraničných vecí (v máji v Nyköpingu) a aj júnový záverečný summit švédskeho predsedníctva v Göteborgu.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.