Hospodársky denník
USD49,244 Sk
EUR43,204 Sk
CHF28,545 Sk
CZK1,246 Sk
  Pondelok  4.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zdeformované ceny podpísané pod problémy

Elektrina bude drahšia už od januára 2001

Od nového roku by sa mali zvýšiť aj ceny elektrickej energie. Podľa predložených ná. . .

Prečo si len hudie?

Peter Kasalovský

Netuším, čo bude s vládou, keď vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš v súvislosti so snahou SPP o zvýšenie ceny plynu o tridsať percent fungoval ako verklík. . . .

Proti tým, čo chcú pracovať

Šéfredaktor Hd P. Kasalovský oslovil tromi otázkami v závere októbra 22 osobností z hospodárstva. Dnes uverejňujeme odpovede Milana Murgaša, rektora Univerzity Mateja Be. . .

Koncepcia vedy na náš spôsob

O päť rokov vraj dobehneme Európsku úniu

V týchto dňoch majú poslanci NR SR na stole Koncepciu štátnej vednej a technickej politiky do roku 2005. Nadväzuje vraj na . . .

Vláda sa v „prejedaní“ polepší

V roku 2001 na rozvojové projekty len 1,13 mld. Sk

Je životne dôležité, aby sa nijaké privatizačné výnosy nevyužívali na financovanie „rozvojových projektov“. Toto . . .

Z etiky sa nenajedia, nejde len o platy

Nástupný plat zdravotnej sestry je 4700 Sk brutto, v strednom veku zarába medzi 7000 - 8500 Sk (pred zdanením a odrátaním odvodov) a finále pred dôchodkom j. . .

Pokles rezerv

Devízové rezervy slovenského bankového sektora vrátane centrálnej banky klesli k 29. novembru za sedem dní o 96,1 mil. USD na 5,383 mld. USD. V sektore komerčných bánk devízové rezerv. . .

Desať kandidátov

V stanovenej lehote predložilo vo verejnej súťaži na výber poradcu pri transformácii a privatizácii SPP záväznú ponuku desať kandidátov. Konečnú zmluvu s víťazom tendra uzatvorí mi. . .

Tender neláka

Tender na predaj licencií UMTS prilákal v Poľsku iba tri lokálne spoločnosti. Očakávali päť licencií a celkový zisk z aukcie 3,25 mld. EUR. Poľské ministerstvo telekomunikácií plánuje. . .

Maďarsku pridali

Agentúra Fitch IBCA rozhodla o zvýšení ratingu Maďarska pre dlhodobé devízové úvery na „A-“ z úrovne „BBB+“ a ratingu pre dlhodobé úvery v domácej mene na „A+“ z predchádzajúceh. . .

Černobyľ končí

Ukrajina 15. decembra definitívne zatvorí Černobyľskú jadrovú elektráreň. Tým potvrdí svoj medzinárodný záväzok prijatý v súlade s vládami krajín G7 a Komisiou európskej spolupráce. . .

Konkretizujú zahraničný záujem

Strojárstvo sa stáva súčasťou deľby práce

„Subkontraktačná burza Slovenska Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania umožňuje zahraničným spoloč. . .

Arabi chcú mäso od nás

Pod kontrolou od maštale až po tanier na stole

„Už teraz sa na nás obracajú obchodníci z arabských krajín so záujmom nakupovať naše hovädzie mäso,“ uviedol pre Hospod. . .

Obchod na internete kvitne

Ponuka výpočtovej a kancelárskej techniky

Elektronický obchod na Slovensku je atypický vzhľadom na malé rozšírenie internetu u obyvateľstva a vysoké poplatky za jeh. . .

Mladí učitelia odchádzajú

Kritická situácia v okrajových oblastiach

V týchto dňoch vypracovala Štátna školská inšpekcia školstva správu o stave a úrovni výchovy a vzdelávania v školách a škols. . .

Najvyššiu úrokovú sadzbu ponúka stavebníkom ČSOB

Ďalší subjekt do stavebného sporenia

Nová ČSOB stavebná sporiteľňa si kladie za cieľ obohatiť slovenský trh stavebného sporenia. Klientov si roz. . .

Na 70 percent

Deficit štátneho rozpočtu k 30. novembru bol 12,6 mld. Sk, čo je 70 % celoročného plánu 18 mld. Sk. Do uvedeného stavu sa vo výške 8,5 mld. Sk premietli náklady na reštrukturalizác. . .

Konferencia o V4

Vedecká konferencia Krajiny V4 pred vstupom do EÚ sa začína dnes v Bratislave za účasti akademika R. Chasbulatova (Rusko), profesorov J. Osiňského a J. Golebiowského atď. Konfere. . .

Aktívne vedenie

Takmer 16-tisíc ľudí sa zúčastnilo na päťdňovej sérii stretnutí vedenia novej spoločnosti U. S. Steel Košice vrátane prezidenta Johna Goodisha so zamestnancami. Stretnutia začali . . .

Menej ciest

Za január až september prekročilo hranice SR 22,7 milióna zahraničných návštevníkov, čo medziročne je pokles o 2,6 %. Súčasne vycestovalo 15,2 milióna slovenských občanov, ktorých poč. . .

Pokles záväzkov

Záväzky v priemysle po lehote splatnosti za prvý polrok zaznamenali pokles o 15,6 mld. Sk, keď dosiahli 52,72 mld. Sk. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytlo ministerstvo hospodárstv. . .

Znížili stratu

Prevádzkový hospodársky výsledok mínus 3,4 mil. Sk pri celkovom výsledku mínus 13 mil. Sk dosiahli za tri štvrťroky tohto roka Slovenské aerolínie Bratislava. Tržby za uvedené obdo. . .

Záruky na úver

Výberové konanie na privatizáciu a. s. Paroplynový cyklus Bratislava je postavené tak, že strategický investor musí prevziať záruky na úver v sume 100 mil. DEM, na ktorý dala vlá. . .

Čestný občan

Český senátor Václav Fischer je čestným občanom Šarišských Michalian. Tamojšie obecné zastupiteľstvo sa rozhodlo udeliť čestné občianstvo tomuto úspešnému podnikateľovi v cestovnom r. . .

Záujem o EÚ

Vstupu Slovenska do Európskej únie vyjadruje úplnú alebo čiastočnú podporu až 79,6 percenta občanov Slovenska, 11,8 percenta proces integrácie úplne alebo čiastočne odmieta a 8,6 perc. . .

Na báze bioplynu

Malú kogeneračnú jednotku na báze bioplynu vyrobeného z exkrementov poľnohospodárskych zvierat, s výkonom 30 kWh spustili v Kolíňanoch pri Nitre, v rámci medzinárodného projektu. . .

Primát má Tesco

Vyše 60-tisíc tovarových položiek na predajnej ploche 10 300 štvorcových metrov ponúka zákazníkom nový hypermarket Tesco, najväčší na Slovensku. Na Panónskej ceste v bratislavsk. . .

Pozor na to, s čím si štrngnete

Blížia sa rôzne sviatky a domácnosti sa predzásobujú aj nápojmi. Slovenskí producenti majú dostatočne pestrú ponuku, takže ani jeden z nás nemusí siahnuť po rôznyc. . .

Čaká nás novela?

Komentuje Peter Višváder

Jednak pre množstvo, ale aj pre rôznorodosť pozmeňujúcich návrhov pri prerokúvaní návrhu novely zákona o dani z príjmov bolo odložené hlasovanie o nej. . .

Revitalizácia miestnych potokov

Odpad a kanalizácia do súladu so zákonom

Banská Bystrica sa pripravuje na rekonštrukciu kanalizácie a dostavbu čistiarne odpadových vôd, ktoré si vyžiadajú celk. . .

Gemer má smutné prvenstvo

Narástol počet preobsadených miest

Na 5013 dohodnutých verejnoprospešných pracovných miest umiestnili v októbri zákonom určení zamestnávatelia 5653 dlhodobo nezamest. . .

Alfou sú financie

Komentuje Robert Róm

Po zásadných zmenách v spoločensko-ekonomickom systéme, ktoré nastali v roku 1989, bolo jasné, že otázka vstupu zahraničného kapitálu do slovenskej eko. . .

Časovaná nálož

Glosuje Vladimír Turanský

Pri vstupe do Európskej únie bude dôležité, aby v rámci rezortu pôdohospodárstva boli vyrovnané vlastnícke vzťahy k pôde. V koncepcii poľnohospodárske. . .

Štafeta úsmevu

Komentuje Zuzana Krútka

Terno, najväčší supermarket Jednoty SD Bratislava, ktorý v piatok otvorili v Petržalke, je jedinečný vo viacerých smeroch. Okrem iného je znamením, že dr. . .

Dôveryhodnosť elektronickému podpisu

Pri príprave predloženého návrhu použili smernicu Európskej komisie

Pripravovaná legislatíva v oblasti elektronického podpisu má byť prvým krokom k úprave . . .

Hmotná zodpovednosť za automobil

Aj uzavretá dohoda o hmotnej zodpovednosti je neplatná

Zamestnávateľ ma núti uzavrieť dohodu o hmotnej zodpovednosti za motorové vozidlo, ktoré používam (som šo. . .

Porušenie pracovnej disciplíny

Nepretržitý odpočinok nesmie byť kratší ako šesť hodín

Je preplácanie nadčasov, ak je evidentné, že zamestnanec musel pracovať dlhšie, ale zamestnávateľ nedal na. . .

Nárok na pracovné voľno

Nárok pri iných úkonoch vo všeobecnom záujme

Môžete uviesť, kedy vzniká zamestnancom pri výkone iných úkonov, v tzv. všeobecnom záujme nárok na pracovné voľno s náhrad. . .

Dozorná rada s. r. o. a odvody do fondov

V našej s. r. o. máme aj dozornú radu, ktorej členmi sú tak spoločníci s. r. o., ako aj osoby, ktoré spoločníkmi s. r. o. nie sú a nemajú so spoločnosťou ani. . .

drobničky

l Víťazmi prvého ročníka súťaže o najlepšiu slovenskú pôvodnú drámu Dráma 2000 sa stali hry Viliama Klimáčeka - Rozkvitli sekery a Silvestra Lavríka - Uschni láska moja. Odborná porota. . .

Divadlo

O tom, že príbuzenské vzťahy nebývajú vždy ideálne nás v čiernej komédii S. Graya Na konci hry dokonale presvedčí Jasperova rodina. Hru uvedie bratislavská Malá scéna 5. decembra o 19.00. . .

Fotografické asambláže

Súčasný Mesiac fotografie predstavuje veľmi pestrú podobu rôznych foriem fotografického umenia, o ktorých sa môžeme presvedčiť v rôznych priestoroch Bratislavy. V Českom ce. . .

Ruská fotografia v Bratislave

Združenie FOTOFO pripravilo v rámci Mesiaca fotografie tri výstavy ruských autorov. Jedným z nich je Andrej Čežin, ktorý sa predstavuje v bratislavskej galérii Z v. . .

Priatelia Slovensku

Môže sa stať, že niekto príde do preňho dovtedy neznámej krajiny, a tak sa ňou nadchne, že tam nielen zostane, ale robí aj všetko pre to, aby skrásnela a aby sa s jej duchov. . .

Hrozí nám potopa?

Vedci Britského antarktického ústavu boli vraj celkom šokovaní, keď v roku 1995 objavili na snímkach z družice v Rossovom mori mohutný ľadovec, ktorý sa zrejme odlomil od pobre. . .

STV výlučne deťom

Prvýkrát v dejinách Slovenskej televízie (STV) bude jeden jej vysielací deň patriť výlučne deťom. Stane sa tak 10. decembra pri príležitosti výročia založenia Detského fo. . .

Vybrali sme pre vás

V roku 1985 vznikol v slovensko-nemeckej koprodukcii televízny film režiséra Miloslava Luthera Zabudnite na Mozarta, podľa scenára Zdeňka Mahlera, prinášajúci osobitný pohľad . . .

Zo Zbierky zákonov SR

Aj dnes pokračujeme v prehľade právnych predpisov, ktoré boli publikované v Zbierke zákonov SR. Uplynulý týždeň bolo uverejnené:

Oznámenie MZV SR č. 390/2000 Z. z. o podpí. . .

Daň z nehnuteľností

Ak správca dane vyrubuje daň z nehnuteľností za dve zdaňovacie obdobia v jednom termíne, má ju vyrubiť jedným platobným výmerom alebo dvoma platobnými výmermi s jedným porado. . .

Podnikatelia, pozor!

Termínovník povinností na tento týždeň

Do výplatného termínu úhrada

- poistného (zdravotného, nemocenského a dôchodkového) a príspevkov na poistenie v nezamestnanosti z. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Barbora

v utorok Oto

V Českej republike

dnes Barbora

v utorok Jitka. . .

počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, v nižších polohách miestami hmly. Miestami mrholenie alebo slabý občasný dážď. Popoludní na horách a ojedinele aj v nižších polohách zmenšená oblačnosť. . . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdam*dážď*6

Atény*polojasno*14

Belehrad*oblačno*10

Berlín*oblačno*7

Bratislava*oblačno*8

Brusel*mrholenie*7

Budapešť*oblačno*7

. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 30. 11. 2000: Bratislava 100,5. . .

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Viliam Záborský a Hviezdoslavov Kubín. Zostrih programu

9.30 Pop brífing

10.00 Minižurnál

10.30 Rozhlasové libreso

11.. . .

. . .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.