Hospodársky denník
USD49,244 Sk
EUR43,204 Sk
CHF28,545 Sk
CZK1,246 Sk
  Pondelok  4.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kurz eura naďalej na vzostupe

Obchodovanie v Ázii znamenalo pre japonský jen značné oslabenie hlavne oproti spoločnej európskej mene, ale politická nestabilita stiahla hodnotu japonskej meny aj oproti americkému doláru. Euro sa teda dostalo až k hranici 97 JPY/1 EUR, potom ako japonskí inštitucionálni investori uzatvárali hedgové pozície z predchádzajúceho obdobia. Nákupy eura z jenov pohltili značné ordre, ktoré k hranici 96,50 postavili japonskí exportéri. Jenu sa nedarilo ani v páre s americkým dolárom, kde sa oslabil k hranici 110,70 jenu za dolár, aj napriek rozladeniu traderov z kvality americkej ekonomiky, ktorá sa začína spomaľovať rýchlejšie, ako by bolo žiaduce. Potvrdili to nielen štvrtkové ekonomické čísla USA, ale aj kapitálový trh, ktorý zaznamenáva krízu. Index technologických akcií NASDAQ stratil za predošlé tri týždne viac ako 20 %. Pokles vykázal aj blue chips index Dow Jones, ktorý stratil vo štvrtok 2 %. Na kurze eura oproti doláru sa tieto okolnosti prejavili pozitívne a jeho hodnota sa posunula k 0,8780 USD/1 EUR.

Šedá eminencia

Nálada v neprospech japonského jenu pokračovala aj počas európskeho obchodovania. Jen sa dostal až na 3-mesačné minimum oproti euru na úrovni 97,80 JPY/1 EUR a až na 15-mesačné minimum oproti americkému doláru na hranici 112 JPY/1 USD. Hlavnou príčinou oslabenia jenu je odstúpenie šedej eminencie japonskej vládnej strany Nonaku, ktorý nedávno zažehnal hrozbu vyslovenia nedôvery súčasnému premiérovi. Tento krok viedol mnohých investorov k názoru, že hrozí odstúpenie japonského premiéra v blízkom čase.

Euro si výraznejšie nepolepšilo aj napriek tomu, že otestovalo 1-mesačné maximum oproti americkému doláru na úrovni 0,8790 USD/1 EUR. Potom sa však objavili hodnoty výrobného sektora v Nemecku, vo Francúzsku a v Taliansku, ktoré síce potvrdili rast, ale vykázali v sektore ďalšie spomaľovanie. Takto euro utrpelo a spolu s miernym vyberaním ziskov a následnej korekcii sa dostalo až k hranici 0,87 USD/1 EUR.

Jedným z mnohých piatkových ukazovateľov bol aj ukazovateľ aktivity výrobného sektora v USA index NAPM, ktorý dosiahol novembrovú hodnotu 47,7, čo znamená pokles z októbrových 48,3.

Chýba guvernér

Opačný vývoj ukazovateľa výroby zaznamenala Veľká Británia, kde sa index PMI zlepšil z októbrových 49,8 na novembrových 51,3. Znamenalo to posilnenie libry oproti americkému doláru na úroveň 2-týždňového maxima nad 1,4370 USD/1 GBP. Lepšie ekonomické výsledky na britských ostrovoch v porovnaní s kontinentálnou Európou znamenali ústup libry z dvaapolmesačného minima oproti euru na úrovni 0,6140 smerom k 0,6080 GBP/1 EUR.

Česká koruna sa v piatok mierne oslabila nad 34,680 z hodnôt na úrovni 34,600 CZK/1 EUR. Jedným z dôvodov bolo aj posilňovanie eura oproti doláru, ale hlavnou príčinou bolo odmietnutie podpisu menovacej listiny pre nového guvernéra ČNB Zdeňka Tumu premiérom Zemanom. Situácia okolo nového guvernéra ČNB je dosť nejasná, lebo nie je isté, či je vôbec Zemanov podpis potrebný.

Tomáš Kraus

VÚB, a. s.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.