Hospodársky denník
USD49,244 Sk
EUR43,204 Sk
CHF28,545 Sk
CZK1,246 Sk
  Pondelok  4.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dohodli sa len, že sa neskôr dohodnú

Nemecký kancelár Gerhard Schröder a francúzsky prezident Jacques Chirac sa ani počas sobotňajšieho rozhovoru nezhodli v otázke požiadavky zvýšenia váhy hlasu Nemecka v EÚ. Po dvojhodinovom rozhovore Schröder na otázku, či sa s Chiracom dohodli na splnení nemeckej požiadavky zvýšiť počet hlasov Nemecka v Rade ministrov EÚ, odpovedal: „Dohodli sme sa, že sa dohodneme.“ Nemecký kancelár tým narážal na tému, ktorá na budúcotýždňovom summite EÚ v Nice môže zatieniť rokovania o príprave únie na prijímanie nových členov.

Na otázku, či sú prekážkou v riešení problému francúzsko-nemecké vzťahy, Chirac odpovedal, že doteraz síce nedosiahli žiadnu dohodu, ale problém nie je iba v bilaterálnych vzťahoch. „Ak uzavrieme dohodu, ktorá je prijateľná pre každého a umožní nám viesť EÚ zmysluplným spôsobom, nebudú už žiadne nemecko-francúzske problémy,“ povedal Chirac, ktorého krajina v súčasnosti predsedá EÚ. Ministri zahraničných vecí európskej pätnástky sa včera podvečer mali v Bruseli poslednýkrát stretnúť v rámci tzv. konkláve, aby sa len štyri dni pred rozhodujúcim summitom v Nice pokúsili pokročiť v inštitucionálnej reforme EÚ. Zdroje EÚ nepredpokladali však, že táto schôdzka prinesie pokrok v kľúčových bodoch reformy, ktorými sú prerozdelenie hlasov v Rade ministrov, obmedzenie práva veta, veľkosť Európskej komisie a tzv. posilnená spolupráca. Dnes bude schôdzka šéfov diplomacií pokračovať riadnym zasadnutím Rady pre všeobecné záležitosti, ktorému bude tiež dominovať reforma európskych inštitúcií nevyhnutná na rozšírenie EÚ.

Možné kompromisy

Nemecký kancelár Gerhard Schröder ešte predtým avizoval, že jeho krajina je na summite EÚ v Nice pripravená na kompromisy v spornej otázke väčšinového rozhodovania v orgánoch pätnástky. „Sme pripravení urobiť ústupky. Ak sa pohnú druhí, pohne sa aj Nemecko,“ povedal Schröder v rozhovore pre týždenník Der Spiegel. Konkrétne je za princíp väčšinového rozhodovania v celom odvetví zahraničného obchodu, čo odmieta Francúzsko, ktoré EÚ do konca roka predsedá. Nemecko by mohlo urobiť ústupky v otázke väčšinového rozhodovania v prisťahovaleckej politike. Berlín však má jednu podmienku: „Keď sa nám podarí vytvoriť prisťahovalecké a azylové zákony záväzné pre všetky európske štáty, ktoré budú riešiť aj rozloženie zaťaženia, tak potom, ale iba potom môže EÚ aj tu prijímať väčšinové rozhodnutia. Od toho sme však ešte na míle vzdialení.“ Schröder zopakoval, že Nemecko trvá na zmene váhy hlasov najľudnatejších a menej ľudnatých štátov EÚ. „Nemôžem súhlasiť s tým, aby Španielsko alebo neskôr Poľsko malo toľko hlasov ako Nemecko, ktoré má dvakrát viac obyvateľov,“ uviedol nemecký kancelár. Schröder sa nevyjadril, či aj v tomto bode je Nemecko ochotné

Bolestivé ústupky

Lídrov 15 členských štátov EÚ čaká na budúci týždeň počas summitu v Nice namiesto chutnej stredomorskej kuchyne menu zložené zo studených amsterdamských „nedorobkov“ s horkou príchuťou. Šéfovia štátov a vlád európskej pätnástky budú musieť prijať bolestivé ústupky v záujme rozšírenia, ak má schôdzka v Nice vyústiť do novej zmluvy, píše o najdôležitejšej udalosti posledných rokov v EÚ bruselský týždenník European Voice.

Medzivládnu konferenciu (tzv. IGC, ktorá sa od februára 2000 zaoberá reformou inštitúcií EÚ) plánovala pätnástka so vznešene znejúcou ambíciou pripraviť úniu na historické rozšírenie, ktoré má znovuzjednotiť kontinent takmer 50 rokov po rozdelení spôsobenom studenou vojnou. V záujme úspechu vyžadovali tieto rokovania od všetkých členských štátov, aby obetovali istú časť právomocí a vplyvu a zaistili tak, že rozhodovací proces neustrnie po rozšírení dnes 15-členného bloku. Namiesto toho sa debata o zmluve z Nice premenila na malomyšlienkovú a introspektívnu diskusiu, píše European Voice. Ak EÚ myslela vážne, že chce čeliť výzvam spojených s prijímaním nových členských štátov, vyjednávači mali v rámci IGC riešiť také problémy, ako napríklad zníženie počtu oficiálnych jazykov po rozšírení na 25 či viac členov. Namiesto toho sa stretnutia často zvrhli na súboje medzi piatimi veľkými a desiatimi menšími členskými štátmi, v ktorých každý bojoval za svoje záujmy v reformovanej únii, European Voice.

Globalizácia

Summit EÚ v Nice mobilizuje aj odporcov a kritikov EÚ a globalizácie, uvádza to víkendové vydanie denníka Le Monde. Najradikálnejší z nich plánujú organizovať „antisummit“, ktorý by mali sprevádzať protestné akcie podobné tým v Seattli a Prahe. Do Nice sa nechystajú len hlavy štátov EÚ, ale aj európski odboroví predáci. Európska konfederácia odborov (CES), ktorá združuje hlavné odborové organizácie Francúzska, pripravuje manifestáciu na predvečer otvorenia summitu. Pod heslom Spoločne za sociálnu Európu CES chce pripomenúť medzery v budovaní sociálnej Európy. Tŕňom v oku viacerých odborov sa stala nedávno prijatá Charta základných práv EÚ. Podľa odborárov charta vyjadruje „liberálnu víziu spoločnosti“, ktorá je pre ich členov neprijateľná. Viaceré skupiny odborárov požadujú revíziu charty.

Nice sa stane aj arénou politického súperenia medzi extrémnou ľavicou a pravicou. Manifestácie totiž nepripravujú len odbory, ale i viaceré politické strany. Medzi nimi vyniká radikálna ľavica, ktorá vznikla podľa Le Mondu zoskupením trockistov a bývalých maoistov „proti kapitalistickej mondializácii“. Tiež Komunistická strana Francúzska pripravuje veľkolepé medzinárodné stretnutie svojich prívržencov, na ktorom už prisľúbil účasť Robert Hue, predseda KSF a Alain

(TASR/by)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.