Hospodársky denník
USD49,005 Sk
EUR43,436 Sk
CHF28,624 Sk
CZK1,245 Sk
  Utorok  5.Decembra 2000

Nemecko prístupné na dohody

Na summite v Nice o „cestovnej mape“ rozšírenia EÚ

Nemecko je ochotné pristúpiť na kompromisy, aby zaručilo úspech summitu EÚ o jej reformách v Nice, informoval včera nemenovaný predstaviteľ nemeckej vlády. „V Nice položíme základný kameň ďalšieho rozširovania EÚ - dosiahneme konsenzus,“ vyhlásil nemecký vládny predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný. Počas summitu EÚ v Nice od 7. do 10. decembra budú predstavitelia 15 členských štátov rokovať o reforme únie, ktorá by umožnila prijať ďalších 13 členov. Kľúčovou otázkou zostáva prerozdelenie hlasov v Bruseli, čo proti sebe postavilo Nemecko a Francúzsko. Nemecko s 82 miliónmi obyvateľov, čo je oveľa viac ako majú ostatné štáty EÚ, chce dosiahnuť, aby bol tento fakt zohľadnený aj v počte jeho hlasov v Bruseli. Nemecko má v Rade ministrov EÚ 10 hlasov - rovnaký počet hlasov ako Francúzsko (59 miliónov obyvateľov), Taliansko (57 miliónov) a Británia (59 miliónov). Druhou dôležitou témou summitu bude zvýšenie počtu tém, o ktorých bude rozhodovať únia väčšinou hlasov. Viac ako polovica všetkých rozhodnutí EÚ bola odsúhlasená väčšinou hlasov, ale v mnohých kľúčových otázkach môže jedna krajina vždy uplatniť veto a zamietnuť ich. Summit má zvýšiť počet okruhov problémov, o ktorých sa bude rozhodovať väčšinou hlasov. Otázkou však i naďalej zostáva, koľko členských štátov bude ochotných na takúto zmenu pristúpiť. Napríklad Nemecko sa nemieni vzdať svojho práva veta v otázkach imigračnej a azylovej politiky, čo naznačil aj predstaviteľ nemeckej vlády. Treťou dôležitou témou summitu v Nice bude kontrola veľkosti 20-člennej Európskej komisie (EK). Nemecko a ostatné veľké štáty chcú obmedziť počet jej členov, ale proti tomuto návrhu sa stavajú menšie štáty, ktoré nechcú stratiť svoj post vo výkonnom orgáne EÚ. Ak bude obmedzenie počtu členov EK zamietnuté, Berlín bude podporovať rotáciu jej členov. Ani tento návrh však nemusí byť odsúhlasený.

Ministri zahraničných vecí EÚ pripravovali na včerajšom zasadnutí v Bruseli text záverečnej deklarácie summitu v Nice. Dokument bude založený na stratégii, ktorú začiatkom novembra predložila Európska komisia. EÚ by mala spomínanú stratégiu privítať a pochváliť najmä tzv. cestovnú mapu, v ktorej komisia stanovila termíny, kedy musí pätnástka predložiť definitívne spoločné pozície k jednotlivým kapitolám. EK v stratégii predpokladá, že prístupové rokovania s najlepšími kandidátmi sa skončia v priebehu roku 2002. EÚ sa však k žiadnemu dátumu skončenia rozhovorov v Nice nezaviaže a jediným konkrétnym termínom bude 1. január 2003, odkedy chce byť únia pripravená na prijímanie nových členov. Ak sa však v Nice európski lídri nedohodnú na inštitucionálnej reforme nevyhnutnej pre rozšírenie EÚ, rokovania o reforme budú musieť pokračovať aj v prvej polovici budúceho roka a značne skomplikujú snahu predsedajúceho Švédska dosiahnuť sľubovaný zásadný prelom v procese rozšírenia.

Charta základných práv v EÚ, ktorej slávnostné vyhlásenie sa má uskutočniť na summite v Nice, stále vyvoláva nespokojnosť. Znenie jednotlivých bodov Charty kritizovali predstavitelia francúzskej aj európskej ľavice. Proti Charte budú zajtra v Nice demonštrovať predstavitelia a členovia odborových organizácií združení v Európskej konfederácii odborov (EKO).

(TASR)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.