Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vízia oživenia úverového trhu čoraz reálnejšia

Nastane zlom už na začiatku budúceho roka?

Privatizácia, stagnujúci úverový trh a relatívne očistený bankový sektor - . . .

Štátny rozpočet si „vydýchol“

NR SR schválila novelu zákona o daniach z príjmov

Včera NR SR definitívne schválila novelu zákona o daniach z príjmov. Ide už o druhú zmenu tohto zákona, prvá bol. . .

Stále priestor na plytvanie

Odkedy bude mať štátnych rozpočet projektový charakter?

Prerokúvanie návrhov rozpočtových kapitol ešte pred schválením vo vláde ukázalo, že vedomie ministrov a ďalšíc. . .

Pripravujeme si problémy?

Presun daňových úradov sa pripravuje od 1. januára

Od 1. januára budúceho roka má nadobudnúť účinnosť vládny návrh zákona o daňových orgánoch. Ten má zrušiť, či nahradiť. . .

Dlhujú súdom

Pomôže nový zákon?

Výška nevymožených súdnych pohľadávok ku koncu minulého roka dosiahla takmer 377 mil. Sk a má rastúci trend. Za posledných desať rokov sa výrazne zvýšila, keď v . . .

Semester dokončia

Vysoké školy šetria

Minulý rok viaceré vysoké školy v SR avizovali, že budú musieť pre nedostatok financií prerušiť zimný semester. Na UK v Bratislave dokonca hrozila kolapsová. . .

Rekordné minimum

Miera nezamestnanosti v krajinách EMÚ klesla v októbri na 8,9 % zo septembrových 9,0 % a po prvý raz od mája 1992 sa ocitla pod úrovňou 9 %. Počet nezamestnaných pritom predstavova. . .

Nízke rezervy

Finančné rezervy nemecko-amerického automobilového koncernu DaimlerChrysler klesli na 2 mld. USD. Vyšší objem týchto prostriedkov je pritom nevyhnutným predpokladom na to, aby podnik . . .

Priaznivý vývoj

Podľa OSN dosiahnu tento rok krajiny východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu najrýchlejšie tempo ekonomického rastu od pádu komunizmu. Priemerné tempo rastu sa zvýši na 5,2 % . . .

Pokles výroby

Priemyselná výroba v Maďarsku vzrástla v desiatom mesiaci tohto roka podľa predbežných sezónne upravených údajov medziročne o 12,7 %. V septembri pritom dosiahla výraznejší rast, ko. . .

Najprv prísľub

Turecko, ktoré momentálne prežíva hlbokú ekonomickú krízu, by malo do 10 dní dostať prvé prostriedky z medzinárodnej pomoci vo výške asi 4 mld. USD. Schválenie pomoci od MMF je pod. . .

Zmiernime vízový režim?

Premiéri SR a Ukrajiny podpísali tri dohody

Premiéri SR a Ukrajiny - Mikuláš Dzurinda a Viktor Juščenko včera konštatovali, že medzi oboma krajinami neexistujú žiadne vá. . .

Problémom budú opäť ceny

Zmenia podmienky predaja sporiteľne?

Výberová komisia pre posúdenie privatizačných projektov na kúpu 87-percentného balíka Slovenskej sporiteľne (SLSP), a. s., včera od. . .

Zlepšia výhľad?

Ministerka financií B. Schmögnerová rokovala včera s predstaviteľmi ratingovej agentúry Fitch. Agentúra je po Moody´s a Standard & Poor´s treťou, ktoré v krátko. . .

FNM poskytol

Fond národného majetku SR v týchto dňoch uvoľnil 1,568 mld. Sk z privatizácie Slovenských telekomunikácií pre rezorty výstavby, obrany, zdravotníctva a pôdohospodárstva. V uvedenom . . .

Výber poradcu

MH SR včera uverejnilo v Obchodnom vestníku oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania na privatizačného poradcu pre a. s. Transpetrol. Záujemcovia si môžu prevziať súťažné podk. . .

Budú ju plniť

Na politických základoch stojí podľa ministra pôdohospodárstva P. Koncoša nesúhlas parlamentu s koncepciou agrárnej a potravinovej politiky do roku 2005. Myslí si, že hlavnou p. . .

Prostriedky EÚ

Možnosti samosprávy využívať prostriedky EÚ v rámci predvstupovej pomoci a ďalšie zapojenie ZMOS do integračného procesu boli témami včerajšieho stretnutia podpredsedu vlády SR pre. . .

AZZZ vyzýva

Prezídium Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení včera vyzvalo predstaviteľov politických strán na urýchlené skončenie straníckych sporov a „vzájomných pseudoproblémov“. Zame. . .

Noví profesori

Prezident SR R. Schuster odovzdal včera vymenúvacie dekréty 43 novým profesorom. Vyjadril presvedčenie, že SR sa nemusí báť o budúcnosť pokiaľ ide o úroveň vzdelávania. Konštatov. . .

Nižší zisk

Príspevková organizácia Agrokomplex Nitra predpokladá skončiť tento rok s hrubým ziskom za podnikateľskú činnosť vo výške 34,93 mil. Sk, čo oproti minulému roku znamená pokles približ. . .

Najdlhšie v SR

Železnice SR spolu s dodávateľskými organizáciami uviedli včera do prevádzky dvojicu najdlhších mostov typu „Langerov nosník“ na tratiach ŽSR. Výstavbu nových mostov si vyžiadalo b. . .

Strany a hnutia

HZDS - Poslanci za HZDS predložia parlamentu návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra SR L. Pittnerovi. Dôvodom je avizovaná Pittnerova iniciatíva, že podá za určitých pod. . .

Ročne dostaneme 15 mil. EUR

Financie aj na podporu malých podnikov

Štrukturálne fondy EÚ, zamerané na posilnenie sociálnej a hospodárskej kohézie regiónov, majú za cieľ odstrániť rozdiely medz. . .

VPP už pomaly končia...

V decembri pribudne až 65-tisíc nezamestnaných

Vyrovnané hospodárenie očakáva na konci tohto roka Národný úrad práce (NÚP). Znamená to, že na svoju činnosť nebude musie. . .

Pozitíva noviel

Na hranici chudoby 11 % obyvateľov

Kritizovaný balík noviel sociálnych zákonov, ktoré minulý týždeň schválil parlament, nemá podľa predstaviteľov Ministerstva práce, sociálnych. . .

Smerujú do sféry zisku

Lepšie finančne, viac cestujúcich

Slovenské aerolínie zlepšili svoje hospodárske výsledky za prvých deväť mesiacov, aj keď dosiahli mínusový prevádzkový výsledok 3,3 mil. . .

Vyššie zhodnotenie

Lepšie výsledky drevárstva

Drevospracujúci priemysel dosiahol za tri štvrťroky roku 2000 hrubý zisk vo výške 103 mil. Sk, pričom v minulom roku toto odvetvie vykázalo stratu . . .

Problémová novela

Komentuje Ľudmila Koníková

Novela zákona o sociálnej pomoci bola v poslednom období v centre pozornosti poslancov a, samozrejme, zdravotne postihnutých. Na túto tému od. . .

Bublina spľasla

Komentuje Peter Višváder

Ak si niektorí podnikatelia robili nádeje, že poslanecké zásahy do vládneho návrhu novely zákona o daniach z príjmov im prinesú úľavy, včerajšok ukázal,. . .

Tretí balík

Komentuje Jozef Kunik

Vláda pripravila už tretí ekonomický balíček. Okrem plynu, elektriny, vody, poštovného a ďalších poplatkov, vzrastie cestovné aj na železnici. ŽSR navrhuje v b. . .

Vo vnútrozemí...

Glosuje V. Turanský

Napriek problémom s predajom nekvalitných výrobkov sa k prvému januáru 2000 znížil počet pracovníkov Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) o desať percent. N. . .

Environmentálne istoty

Investície pomôžu technickému rozvoju

Zvýšenie základného imania spoločnosti na 56,7 mil. Sk, spojeného so vstupom zahraničného investora, je posledným najvýznamnejším mo. . .

Želé arabesky ponúka Orion

Výrobca tradičných vianočných cukroviniek, spoločnosť Nestlé Čokoládovny, prináša v týchto dňoch na trh obľúbené výrobky značky Orion. Tento rok ponúkajú 43 výrobkov v . . .

Dominovať budú mäkké syry

Každý deň v roku bude dňom pracovným

Tamilk Trnava usušila v roku 1999 až päť miliónov litrov mlieka, a to so stratou napriek štátnej subvencii. Od začiatku roku 200. . .

Stiesnené podmienky miest

Stavajú nové, rekonštruujú staré

Firma Arptog Poprad je zameraná na inžinierske a pozemné staviteľstvo. Od svojho vzniku, v roku 1992 ako Arpro Poprad, buduje inžinier. . .

Zdravé plesňové lahôdky

Slovenské syry v českých obchodoch

Jediným výrobcom syrov s camemberskou plesňou na povrchu je Tatranská mliekareň Kežmarok. Plesňové syry s názvami inšpirované Tatr. . .

Prísľubom sú nové teritóriá

Slovakofarma preniká na americký trh

Farmaceutická spoločnosť Slovakofarma Hlohovec v decembri vyrobí pre významný americký koncern Alcon prvú dodávku substancie Met. . .

Optimisticky o ozónoch

Medzinárodný zákaz používania freónov priniesol svoje ovocie. Podľa vedcov ich koncentrácia v atmosfére klesla, a tak sa diera v ozónovej vrstve, ktorá chráni našu p. . .

Vzácny dokument

Vo vydavateľstve Nová práca v Bratislave vyšla kniha Ivana Laluhu: Alexander Dubček politik a jeho doba k nedožitému 79. výročiu jeho narodenia. Autor je dlhoročný vedecký pracov. . .

Užitočný magazín

Hoci ešte pred niekoľkými rokmi bolo na slovenskom trhu niekoľko titulov periodík zameraných na vedu, postupne zanikali. A tak po Elektróne, Technických novinách a Technickej p. . .

Prvé organizmy skôr

Už pred 2,7 miliardami rokov sa na Zemi vyskytovali prvé organizmy, ktorých bunky obsahovali jadro. Austrálski vedci objavili dôkazy o tom, že už vtedy existovali na našej pl. . .

Atraktívny program pre náročných

Na Medzinárodnom filmovom festivale Bratislava sa predstavuje viac ako 120 filmov z takmer 40 krajín sveta spolu vo vyše 200 projekciách. Druhý ročník festival. . .

Jedinečná zbierka

Ostrožkár feniklový (Papilio Machaon) je posledný motýľ, ktorý koncom tohtoročného leta pribudol do zbierky Gleba Kravčenka z Banskej Bystrice. Šesťdesiatšesťročný rodák z. . .

Skanzen habánskej kultúry

Rekonštrukcia spustnutého habánskeho mlyna v Sobotišti v Senickom okrese by mala byť prvým krokom k vytvoreniu skanzenu habánskej kultúry. V obci sa nachádzajú aj . . .

Očkovacia látka

Americkí vedci vyvinuli konzumovateľnú očkovaciu látku proti hepatitíde typu B. Injikovali ju do zemiakov, ktoré dali do potravy laboratórnym myšiam. Zvieratá potom začali tv. . .

Nové miesto cez sieť

Uchádzate sa o prácu cez e-mail?

Dlhé roky tvorilo vizitku človeka uchádzajúceho sa o voľné pracovné miesto niekoľko dokumentov. Okrem štrukturalizovaného životopisu a spri. . .

Kurzy, semináre

SMC Inštitút finančného vzdelávania organizuje kurzy:

ÚSPEŠNÉ DELEGOVANIE. Ide o užitočný kurz základných manažérskych zručností pre začínajúcich i skúsených manažérov.

Termín. . .

Dar IT odborníkom

Pri príležitosti vyhodnotenia súťaže študentov v programovaní a v matematike, ktorú vyhlásila firma Comparex Slovensko, včera v Bratislave o svojich plánoch a výsledkoch hovoril. . .

Štart už v materskej škole?

Schopnosť viesť iných sa vyvíja už v detstve

Podľa výsledkov štúdie, ktoré zozbierala Doris Langenbergerová medzi tristo manažérmi pracujúcimi v niektorom z päťsto n. . .

Stres z pohľadu „pešiakov“ v pozadí

Snaha uspieť za každú cenu je v mnohých prípadoch dvojsečnou zbraňou

Zdravie ohrozujúci stres, mimoriadne pracovné vyťaženie a nedostatok voľného času sa na. . .

EVA ako ekonomická pridaná hodnota (X)

Moderné metódy merania a riadenia podnikovej úspešnosti a výkonnosti

V poslednej časti seriálu je vhodné pripomenúť, že meranie a riadenie podnikovej výk. . .

Kapitálový trh brzdí hypoúvery

Problémy bánk s obchodovateľnosťou hypotekárnych záložných listov

Relatívne novým produktom na slovenskom bankovom trhu sú hypotekárne úvery, ktoré podporuje mini. . .

Spotrebný úver bez ručiteľa

Banky zareagovali na zlú sociálnu situáciu

Pozorné sledovanie vývoja ekonomickej situácie domáceho obyvateľstva núti jednotlivé bankové subjekty prehodnotiť svoj kon. . .

Kvalitná príprava je základom

V týchto týždňoch sa ukončujú ponuky pri predaji slovenských bánk

Štátny tajomník Viliam Vaškovič je na Ministerstve financií SR garantom zmien v bankovom sektore.. . .

Čo všetko sme zmeškali?

Predaj bánk: kto rýchlo dáva, viac inkasuje...

Prvýkrát sa o privatizácii najväčších domácich bánk, SLSP a VÚB, za pomoci pôžičky EFSAL hovorilo ešte v roku 1994. Do pô. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Mikuláš

vo štvrtok Ambróz

V Českej republike

dnes Mikuláš

vo štvrtok Ambrož. . .

Rádio Slovensko

0.00 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Žena s lúčnym menom. O storočnej histórii jedného ľudského života

9.30 Králikovci. Seriál

10.00 Minižurnál

10.30 Ťažký v. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 4. 12. 2000: Bratislava . . .

. . .

počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto. Na mnohých miestach mrholenie. Na horách a v poludňajších hodinách na severe a východe miestami jasno až polojasno. Najvyššia denná teplota 5 až 9 stupňov, na miestach s hmlou 3 stupne. Teplota na horách vo výške 1500 m na poludnie okolo 8 stupňov. Slabý juhovýchodný vietor. Vo štvrtok a v piatok bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, ojedinele s mrholením. Na horách a miestami aj v nižších polohách jasno až polojasno. Najnižšia nočná teplota 4 až 0 stupňov. Najvyššia denná teplota 4 až 8, pri vyjasnení okolo 10 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.30 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno9
Aténypolooblačno18
Belehradhmla5
Berlínoblačno7
Bratislavazamračené5
Bruseloblačno8
Budapešťhmla6
Bukurešťzamračené3
Frankfurtobčasný dážď8
Helsinkizamračené7
Istanbuloblačno12
Kodaňobčasný dážď7
Kyjevzamračené2
Lisabonpolooblačno16
Londýnpolooblačno12
Madridpolooblačno14
Milánopolooblačno12
Moskvazamračené2
Oslodážď5
Paríždážď11
Prahaoblačno5
Rímpolojasno14
Sofiapolooblačno9
Štokholmoblačno9
Varšavazamračené4
Viedeňzamračené5
Záhrebhmla5
Ženevahmlisto8

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.