Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000

Prvé organizmy skôr

Už pred 2,7 miliardami rokov sa na Zemi vyskytovali prvé organizmy, ktorých bunky obsahovali jadro. Austrálski vedci objavili dôkazy o tom, že už vtedy existovali na našej planéte zložité formy života tzv. eukaryoty. Ide o prvé jednobunečné organizmy, ktorých bunky obsahujú jadro a majú špecializovanú vnútornú štruktúru pre premenu energie. Pôvodne sa obdobie ich prvého výskytu odhadovala na 1,7 miliardy rokov. Súčasní potomkovia eukaryotov zahŕňajú širokú skupinu živých organizmov od rastlín cez živočíchy až k človeku.

Existenciu jednobunečných eukaryotov potvrdili nálezy biologických lipidov, ktoré tím Jochena Brocksa objavil pred dvoma rokmi v ílovitých bridliciach v západoaustrálskom pohorí Hammersley Range. Tieto látky, tzv. uhľovodíkové biomarkery, sa v hornine vyskytujú v takom množstve a rozsahu, že podľa vedcov mohli byť vyprodukované iba eukaryotami.

Objav bol o to významnejší, že sa podobné látky pri vyššej teplote rozkladajú. Ich výskyt v horninách, ktoré boli miliardy rokov formované geologickým vývojom, je veľmi nepravdepodobný. Jochen Brocks sa preto so svojím tímom zameral na hľadanie takých hornín, ktoré boli geologickými procesmi zasiahnuté čo najmenej. Našiel ich v západnej Austrálii v hĺbke okolo 800 metrov pod zemou. Vo vzorke ropného rezídua, ktorý vedci z horniny získali, potom objavili produkty eukaryotov.

„Ide o najstaršie zachované biologické molekuly na svete, ktoré poznáme,“ hovorí Brocks. Nové poznatky naznačujú, že oproti pôvodným predpokladom sa na zemskom povrchu oveľa skôr objavili aj cyanobaktérie. Tie získavajú rovnako ako rastliny energiu zo slnka fotosyntézou a produkujú kyslík. Ich zásluhou vznikla zemská atmosféra a planéta sa stala obývateľnou.

(mb)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.