Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000

Štart už v materskej škole?

Schopnosť viesť iných sa vyvíja už v detstve

Podľa výsledkov štúdie, ktoré zozbierala Doris Langenbergerová medzi tristo manažérmi pracujúcimi v niektorom z päťsto najväčších podnikov v Rakúsku, chodili dnešní úspešní riadiaci pracovníci do materskej školy, dostávali vreckové a rodičia ich dostatočne chválili za dosiahnuté výsledky. Podľa autorky štúdie, konzultantky viedenskej spoločnosti PEF-Consulting, bolo jej cieľom preskúmať súvislosť medzi životopisnými údajmi z detstva a súčasnými komunikačnými a riadiacimi schopnosťami.

Spolu s každým z tristo anketovaných manažérov musel vyplniť dotazník s otázkami aj ich spolupracovník, s ktorými spolupracujú najdlhšie. Zo získaných odpovedí vyšli na povrch zaujímavé zistenia. Napríklad: Čím prísnejší bol podľa opýtaných manažérov ich otec, tým menej kreativity a vlastnej iniciatívy vyžadujú od svojich spolupracovníkov. Detstvo vo veľkej rodine (viac ako dvaja súrodenci) je základom prístupnejšieho štýlu riadenia. Manažéri, ktorí sa v detstve nepohybovali vo väčšom kolektíve, majú veľké ťažkosti pri nadväzovaní autoritatívneho, avšak priateľského vzťahu k podriadeným. Tento nedostatok však môže priaznivo ovplyvniť výška dosiahnutého vzdelania.

„Štúdia okrem iného ukázala, že základ komunikačných schopností sa vyvíja už v detstve,“ povedala Doris Langenbergerová. „Prípadné nedostatky nie je možné jednoducho dobehnúť počas niekoľkohodinového tréningu komunikácie. Avšak treba si uvedomiť, že jeden človek nikdy nemusí robiť všetko sám. Mal by rozvíjať svoje silné stránky a v oblasti, ktoré možno označiť ako jeho slabiny, sa môže spoľahnúť na spolupracovníkov,“ radí autorka štúdie, ktorej výsledky sa dostanú na knižný trh na jar budúceho roka.

(hyž)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.