Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000

Kapitálový trh brzdí hypoúvery

Problémy bánk s obchodovateľnosťou hypotekárnych záložných listov

Relatívne novým produktom na slovenskom bankovom trhu sú hypotekárne úvery, ktoré podporuje ministerstvo financií ako možný zdroj financovania bytovej výstavby. Na rozdiel od vyspelých západných krajín, kde ide o hlavný zdroj financovania, však slovenskí občania nemajú zatiaľ vytvorené objektívne podmienky, vzhľadom na nízke príjmy domácností. Keďže pre značnú časť populácie je v súčasnosti kúpa nehnuteľností na nepodnikateľské účely nereálna, na slovenskom trhu sa začali poskytovať zvýhodnené hypotekárne úvery, ktoré využívajú štátny príspevok na účely bývania vo výške 6 %. V prípade menej bonitného klienta vyžaduje väčšina slovenských bánk uzatvorenie životnej poistky, ktorá by mala zabezpečiť zdravotné alebo životné riziká, ohrozujúce splácanie úveru.

Ministerstvo výstavby očakáva, že v segmente bytovej výstavby by v roku 2005 mal hypotekárny úver dobehnúť stavebné sporenie a dosiahnuť tak

39-percentný podiel

na celkovom financovaní výstavby bytov. V roku 1999 pritom podiel hypotekárnych úverov na financovaní výstavby bytov dosahoval len 5 %. Podľa niektorých odborníkov sú hypotekárne úvery charakterizované ako perspektívny a bezpečný produkt, osobitne chránený v prípade kolapsu banky. Za stále najcitlivejšie otázky v praxi dnešného slovenského hypotekárneho bankovníctva sa v súčasnosti považuje oblasť záložného práva, katastra nehnuteľností a oceňovania nehnuteľností. V dôsledku nedostatočného fungovania slovenského kapitálového trhu vznikajú

problémy bánk

s praktickou obchodovateľnosťou hypotekárnych záložných listov (HZL), ktoré emitujú banky na účely financovania hypoúverov. Na Slovensku doteraz prebehli štyri emisie HZL v objeme 12,92 milióna EUR, pričom ich jediným emitentom je Všeobecná úverová banka (VÚB), a. s., Bratislava. Pritom na trhu je v súčasnosti šesť držiteľov licencií pre hypotekárne bankovníctvo, ktorými sú Slovenská sporiteľňa, VÚB, Istrobanka, Hypovereinsbank, Tatra banka a Bank Austria Creditanstalt Slovakia. V licenčnom konaní na poskytovanie hypotekárnych úverov je Československá obchodná banka, záujem získať licenciu na hypotekárne bankovníctvo prejavila v minulosti aj Poštová banka, Prvá komunálna banka a Investičná a rozvojová banka.

Výraznejšiemu rozvoju

trhu s HZL bráni stále nedostatočná likvidita slovenského kapitálového trhu, ako aj súčasný stav na trhu penzijných fondov. Práve penzijná reforma by mohla vytvoriť z týchto fondov hlavných hráčov pre ich nákup. V Nemecku tvoria HZL až 50 % investícií penzijných fondov. Na európskom trhu sa refinancia hypotekárnych úverov uskutočňuje primárne depozitmi, len z 19 až 20 % prostredníctvom HZL. Ku koncu septembra banky na Slovensku poskytli hypotekárne úvery vo výške 1,228 miliardy Sk, pričom v budúcnosti by ich podiel mohol tvoriť až jednu šestnástinu z celkovej bilančnej sumy bánk v SR, čo je v súčasnosti asi 800 miliárd Sk.

Ján Plačko

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.