Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000

Kvalitná príprava je základom

V týchto týždňoch sa ukončujú ponuky pri predaji slovenských bánk

Štátny tajomník Viliam Vaškovič je na Ministerstve financií SR garantom zmien v bankovom sektore. Zhovárali sme sa s ním o aktuálnom vývoji v tejto oblasti.

Aký bol cieľ už skončeného procesu vybraných bánk? Aké kroky urobili Slovenská konsolidačná, a. s. a Konsolidačná banka, a. s.?

- Jedným z cieľov reštrukturalizácie vybraných bánk - Slovenskej sporiteľne (SLSP), Všeobecnej úverovej banky (VÚB) a Investičnej a rozvojovej banky (IRB) - bolo pripraviť ich na privatizáciu. Ide najmä o presun časti klasifikovaných pohľadávok týchto bánk do Slovenskej konsolidačnej, a. s. a Konsolidačnej banky, š. p. u., čím sa podstatne zlepšili ich parametre. Naopak, pre Slovenskú konsolidačnú a Konsolidačnú banku sa začal namáhavý proces práce s pohľadávkami. Dôležitým aspektom korektného zaobchádzania s nimi je vytvorenie legislatívneho prostredia, ktoré by umožnilo efektívne s nimi pracovať. Dnes už možno konštatovať, že Slovenská konsolidačná má vybudovaný personálny základ, pritom všetky vedúce miesta boli obsadzované na základe konkurzu. Prijali sa základné interné smernice pre prácu s pohľadávkami. Nesmierne nám záležalo na tom, aby interné smernice zabezpečovali vysokú objektivitu a zabránili subjektivite pri rozhodovaniach. Okrem toho Slovenská konsolidačná aj v spolupráci s odborníkmi analyzuje úverové portfólio, vypracúva jeho predbežnú štruktúru, ako aj návrh na prácu s ním. Má pripravené dva skúšobné projekty, projekt malých pohľadávok, projekt riešenia pohľadávok v balíkoch, projekt jednotlivých pohľadávok, riešenie pohľadávok vo vlastnej réžii, riešenie pohľadávok v réžii bánk a ich dcér, a riešenie pohľadávok pre tretie subjekty. Kvalitná príprava tohto procesu nie je ľahká úloha, ale sme presvedčení, že najťažšiu etapu má už Slovenská konsolidačná za sebou. Jediným problémom, ktorý neumožňuje naplno rozbehnúť tieto práce, je stav nášho súdnictva. Procesy konkurzov prebiehajú veľmi pomaly a návrhy na nové konkurzy sa prakticky nerozbiehajú, lebo sudcovia majú vlastné výklady novelizácie zákona o konkurze a vyrovnaní. Preťahovanie celého procesu navyše znižuje možnú cenu pohľadávok. Viacero problémov je spojených so systémom záložného práva. Nižšia je efektivita aj tam, kde by sa mali spájať pohľadávky Slovenskej konsolidačnej a verejnoprávnych inštitúcií. Pripravované novely niektorých zákonov by však mali tieto problémy odstrániť.

Objavujú sa názory, že niektoré z presunutých úverov do Slovenskej konsolidačnej a Konsolidačnej banky nespĺňali všetky predpísané kritériá.

- Sú to zavádzajúce informácie, pretože v oboch bankách urobili hĺbkové audity špičkové audítorské spoločnosti, ktoré mali úlohu zabezpečiť, aby úverové portfólio v týchto bankách bolo správne klasifikované. Až na základe týchto hĺbkových auditov a kritérií, ktoré sú obsiahnuté v dokumentoch vlády, sa úvery presúvali do Slovenskej konsolidačnej a Konsolidačnej banky. Za splnenie uvedených kritérií nesú úplnú zodpovednosť menované banky. Ak by sa medzi presunutými pohľadávkami objavili úvery, ktoré by tieto prísne kritériá nespĺňali, nie je žiadny problém vrátiť ho do príslušnej banky. Zatiaľ sme však takýto prípad neobjavili.

Treba však povedať aj to, že analýza úverového portfólia Slovenskej konsolidačnej ukazuje, že veľká časť presunutých pohľadávok je „mŕtva“ - väčšina dlžníkov je v konkurze - a ich výťažnosť bude veľmi nízka. Podstatne menej je tzv. živých pohľadávok. Pre ne sa pripravujú tie projekty, o ktorých som už hovoril.

Ako hodnotíte prebiehajúci proces privatizácie SLSP a VÚB?

- Príprava privatizácie prebieha podľa stanoveného časového harmonogramu. Vláda SR by mala prerokovať návrh ministerky pre správu a privatizáciu národného majetku SR, vypracovaný na základe výsledkov výberového konania na predaj Slovenskej sporiteľne v decembri a v priebehu januára, najneskôr začiatkom februára budúceho roka predpokladáme uzatvorenie kontraktu. Do Všeobecnej úverovej banky by mali v prvej etape vstúpiť Európska banka pre obnovu a rozvoj a IFC, ktoré už predložili svoje ponuky. V súčasnosti prebiehajú s týmito subjektmi negociačné procesy, ktoré by mali byť v krátkom čase skončené. Predpokladám, že do konca tohto roka by sa mala uzatvoriť dohoda o ich vstupe do VÚB.

Proces privatizácie IRB zrejme neprebieha podľa vašich predstáv.

- Situácia okolo Investičnej a rozvojovej banky je o niečo komplikovanejšia ako v Slovenskej sporiteľni a VÚB. Nevyjasnenosť niektorých právnych problémov sťažuje privatizáciu tejto banky. Viacerí potenciálni záujemcovia práve preto, že tieto problémy neboli vyriešené, po predložení predbežných ponúk nakoniec z tohto procesu odstúpili. V súčasnosti prebieha záverečné rokovanie s jedným strategickým investorom a do 15. decembra sa rozhodne, či sa bude v due dilligence pokračovať alebo sa začatý proces privatizácie skončí. Ak by sa vo výberovom konaní nepokračovalo, Ministerstvo financií SR má pripravený náhradný projekt, ktorý je podľa môjho názoru rovnocenný s predajom IRB strategickému investorovi. Vyžaduje si to schválenie tohto projektu vládou SR. IRB určite bude bankou, ktorá zohrá dôležitú úlohu na slovenskom finančnom trhu.

Anton Legéň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.