Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000

Koruna pokračuje v oslabovaní

Napriek tomu, že fundamenty ekonomiky SR súčasnému kurzu koruny nezodpovedajú, ani včerajší vývoj na devízovom trhu nenaznačil obrat. Straty Sk na referenčnom eure pokračovali aj včera, prevážili totiž pokyny na konverzie korún na devízy. Zdá sa, že hlavnou príčinou je súčasný relatívne slabý kurz USD oproti euru - klienti domácich bánk zrejme veria, že dolár naberie opäť na sile a začne sa oproti euru, a tým aj oproti korune posilňovať. Súčasný kurz USD považujú klienti domácich bánk za vhodný na konverziu - dolár je totiž najlacnejší od začiatku septembra. Zámery týchto investorov nezvrátila ani verbálna intervencia NBS, ktorá nie je s vývojom kurzu domácej meny spokojná. Najbližšie dni zrejme ukážu, či po verbálnej intervencii bude nasledovať vstup centrálnej banky na trh - či už priamy alebo nepriamy.

Koruna včera oproti euru stratila 15 halierov, keď sa v závere obchodovania oproti euru kótovala na 43,615 Sk/1 EUR. Treba však pripomenúť, že sa tak stalo pri malej likvidite trhu, na čo je kurz koruny mimoriadne citlivý. Oproti americkému doláru sa včera koruna dostala dokonca pod hranicu 49 Sk, v závere obchodovania však - zrejme aj pod vplyvom strát eura na USD na svetových finančných trhoch - svoj vývoj korigovala, keď uzatvárala na 49,360 Sk/1 USD. Oproti nemeckej marke končila na 22,289 Sk/1 DEM, takže včera sa Sk dostala 29,40 % do depreciácie oproti bývalej centrálnej parite. Keďže česká mena včera veľmi mierne nahrádzala straty z predchádzajúcich dní (prelomila 35-korunovú hranicu za jedno euro). Z otváracích 34,96 sa dostala na 34,84 Kč/1 EUR. Oproti americkému doláru však česká mena - z rovnakých dôvodov ako slovenská - stratila z otváracích 39,24 na 39,42 Kč/1 USD. Posledné straty českej meny analytici vysvetľujú nielen prevedením druhej splátky za Českú sporiteľňu do devízových rezerv štátu, ale aj nezhodami prezidenta Havla s vládou pri vymenovaní nového guvernéra ČNB. O tom, kedy (a možno aj či?) sa česká vláda obráti na Ústavný súd, bude rokovať koncom tohto mesiaca alebo začiatkom budúceho. Vývoj na parite Kč/EUR bude zrejme závisieť aj od toho, či snemovňa schváli vládny návrh štátneho rozpočtu ČR na budúci rok.

V súvislosti s vývojom na svetových finančných trhoch je zaujímavé vystúpenie Alana Greenspana, predsedu FED-u (americkej centrálnej banky), ktorý včera po prvý raz od finančných kríz v rokoch 1997 a 1998 varoval pred prílišným spomalením rastu americkej ekonomiky pod vplyvom poklesu cien akcií (včera však NASDAQ a Dow Jones vyrazil prudko hore) a rastu úverových nákladov. Tie rástli aj preto, že FED v tomto roku niekoľko ráz zvýšil svoje základné úrokové sadzby. Greenspan tak potvrdil, že FED radikálne prehodnotil riziká, ktorým je vystavená americká ekonomika a otvoril tak cestu na uvoľnenie reštriktívnej menovej politiky. Ekonomika USA totiž v druhom tohtoročnom polroku významne spomalila prudký rast z vlaňajška a z tohtoročného prvého polroka. Podľa Greenspana musí byť centrálna banka obozretná voči rizikám z nadmerného ochabnutia domáceho dopytu.

Anton Legéň

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.