Hospodársky denník
USD49,122 Sk
EUR43,473 Sk
CHF28,789 Sk
CZK1,246 Sk
  Streda  6.Decembra 2000

Obnovenie rozhovorov pomohlo

Výrazné oslabenie cien ropy prinieslo pondelkové obchodovanie na New York Mercantile Exchange (NYMEX), keď kľúčovým determinantom tohto pohybu boli informácie o obnovení rokovaní medzi Irakom a Organizáciou Spojených národov. Po minulotýždňovom zastavení dodávok ropy na trh zo strany Iraku, ktorý týmto spôsobom reagoval na odmietavý postoj OSN k oceňovaniu tejto strategickej komodity, sa situácia okolo budúcnosti exportu tohto najsilnejšieho ropného štátu pomaly vyjasňuje. Na druhej strane však vzniká otázka ďalšieho cenového trendu ropy vo svete, keď táto krajina produkuje až jednu pätinu z celkového svetového exportu a práve tento faktor je budúcou hrozbou pre cenový prepad v prvých mesiacoch budúceho roka. Januárové dodávky si odpočítali 80 USc zo svojej otváracej hodnoty a finišovali pondelkovú seansu na úrovni 31,22 USD za barel. Zmiešaný vývoj dominoval na začiatku týždňa v sektore ropných derivátov, keď vzhľadom na nepriaznivé meteorologické predpovede na severovýchode USA spolu s mohutným posilnením cien zemného plynu podnietili rast cien kontraktov vykurovacieho oleja. Benchmarkové kontrakty vykurovacieho oleja s dodávkou v januári si polepšili o 3,76 USc a zatvárali obchodovanie na hodnote 1,0084 USD za galón. V línii hlavného trhu sa uberali rovnako datované kontrakty benzínu, ktoré sa oslabili o 2,23 USc a zakončili pondelkovú seansu na hodnote 80,20 USc za galón.

Problém likvidity

Aj v priebehu tohtotýždňového premiérového obchodovania na trhu drahých kovov určovali cenový trend špekulatívni investori, ktorí dostali platinou vedenú skupinu kovov na ďalšie maximá. Koncoročný zvýšený dopyt takmer kopíruje situáciu z decembra minulého roka, keď extrémne nízka ponuka pri súčasnom nelikvidnom trhu kontinuálne ťahala ceny smerom hore. Ponukovo-dopytová disproporcia, ktorá na tomto trhu trvá už od roku 1997, nie je stále vyriešená vzhľadom na staronový problém ruských exportných kvót. Marcové paládium si pripočítalo mohutných 40,40 USD k dobru a finišovalo na úrovni 880 USD za troyskú uncu. Januárová platina zakončila pondelkové obchodovanie na hodnote 622,10 USD/oz, pri zisku 10,10 USD. Trh zlata opäť reaguje na vývoj devízových trhov, kde existuje silná korelácia najmä v prípade eurodolárovej parity. Zotavovanie spoločnej meny euro, ktorá od svojho zavedenia stabilne strácala najmä oproti americkému doláru, postupne zlepšuje prístupnosť tohto kovu aj pre európskych spotrebiteľov, ktorí sa v súčasnosti výraznejšie zapájajú do obchodovania. Februárové dodávky zlata poskočili o 1,90 USD a k záveru obchodovania sa ustálili na úrovni 273,80 USD/oz. Spotová cena tohto kovu finišovala na 270,90/1,40 USD/oz. Zvýšená atraktivita drahých kovov pomohla aj marcovým futuritným kontraktom striebra, ktoré sa posilnili o 7,2 USc na záverečných 4,795 USD/oz.

Dočasná korekcia

Nepriaznivé meteorologické predpovede v Mexiku pomohli jednotlivým kontraktom kávy na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange (CSCE) vymaniť sa z negatívneho trendu minulých dní. Aj napriek pokračujúcim producentským predajom kávy, došlo k miernemu posilneniu, pod ktoré sa podpísala najmä realizácia krátkodobých nákupov. Aktívny marcový kontrakt si polepšil o 0,30 USc a zatváral pondelkové obchodovanie na 71,80 USc za libru.

(REUTERS/mt)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.